Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

96 sigorta başlangıcı ve %41 raporla ne zaman emekli olabilirim?

aysn41

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
14.03.1979 doğumluyum,
sigorta başlangıcım 1.12.1996,
prim gün sayım 3010 (4a),
şimdiye kadar toplam kazanç 96,515.73 tl,

% 41 engelli raporum ile hangi tarihte emekli olabilirim ve emekli maaşım tahminen ne kadar olur. ( Askerlik borçlanmasını yaparsak )

2.si askerlik borçlanması yaptım diyelim, 5.000tl olduğunu söylediler yapanlar, bu benim toplam kazancıma etki eder mi yoksa sadece gün mü doldurur ?

cevap verebilecek arkadaşıma teşekkür ederim..

yıla 18 yasını dolduktan sonraki kısım katılarak hesap ediliyor.. ssk'da 17 yıl 3920 gün.. 2014 mart'ta yılınız dolmuş... 910 gün daha prim yatması gerekiyor.. askerlik borçlanması ile bu rakam düşer

14.03.1979+18 : 14.03.1997 ilk ssk giriş tarihiniz 18 yaşından itibaren başlar bu tarihe göre 17 yıl 3920 güne tabi olursunuz..
14.03.1997+17 : 15.03.2014 tarihinde emekli olabilirdiniz yukarıda arkadaşında dediği gibi prim gün sürenizi tamamlamanız gerekli bunun için askerlik süresi borçlanarak prim gün sayısı kazanabilirsiniz..
18 ay askerlik yaptığınızı düşünüyorum.. bu süre size 540 gün kazandırır askerlik borçlanması için tavan taban uygulaması vardır. Siz nasıl ödemek isterseniz öyle ödersiniz yüksek ten ödeme yapar iseniz maaşınıza da etkisi olur...
01.07.2014 - 31.12.2014 tarihleri arasında başvuru yaptığınızda 540 gün askerlik borçlanması için isteğinize bağlı olarak en az 6,531.84 TL en çok 42,456.96 TL olmak üzere prim ödemesi yaparak borçlanabilirsiniz.
Velev ki askerlik borçlanması yaptınız,
3010+540 : 3550 gün priminiz olur
3920-3550 : 370 gün kalır 1 yıl 1 ay daha çalışır iseniz yaklaşık olarak 2015 eylül ayında emekli olabilirsiniz..

son olarak tabiki erken emekli olmak istiyor iseniz vergi indirim hakkınızın olması gerekli vergi indirim hakkınız yok ise erken emekli olamazsınız..

http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

peki ben 01.07.2014 - 31.12.2014 tarihleri arasında başvuru yapmaz isem, emekliliğime son 1 ay kala askerlik borçlanması için başvursam ödeyeceğim meblağ mı değişir ?
sizin tavsiyeniz nasıl olur askerlik borçlanması yapsam mı, yoksa 18 ay daha mı çalışayım. Şuan yaşım 35 çalışacak gücüm var engelim işitme kaybı. Başka bir sağlık sorunum yok.

Son düzenleme:
İlk sigortalılığınız askerlikten önce miydi, sonra mıydı?

önce, 96 sigorta başlangıcım 99 da askerdim..

İlk sigortalılığınız askerlikten sonra olsaydı emeklilik kriterleriniz değişirdi. Ondan sordum. Ama önceden sigortalı olmuşsunuz, bu durumda yukarıda İlker'İn yazdığı şartlar aynnen doğrudur.

Askerlik borçlanmasını zaten emeklilik başvurusu yapacağınız zaman ödeyin.

Çalışıp çalışmamak çok kişisel bir tercih. Kendi kararınızı kendiniz verin. Ama unutmayın, askerlik borçlanması yapıp erken emekli olmak demek erkenden emekli maaşı almak demek. Diğer yandan emekli olmaktansa çalışmayı tercih ediyorsanız, o zaman askerlik borçlanması yapmanın da bir anlamı yok tabii.

peki askerlik borçlanması yapıp seneye bu zamanlarda emekli oldum diyelim. 800 tl emekli maaşı bağlandı, çalışmaya devam etsem hangi maaşımdan kesinti, ne kadar olur ?
cetvel den anladığım kadarı ile % 30 prim diyor ( özel sektör için ) maaşın % 30 umu acaba ?

Askerlik borçlanması bedeli her yıl ocak-temmuz döneminde zamlanır..
Maaşından kesinti olmaz çalışarak hak ettiğiniz maaşınızdan kesinti olur..

sosyal güvenlik destek primi adına takılmayın... Bu aslında sıradan sigorta primi kadardır ve işveren tarafından maaşınızdan kesilir (tıpkı sıradan sigorta misali)

Üst Alt