Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%92 raporum var. Ehliyet aldım. Araç süremez miyim?

Mr.No nasıl bu kadar emin yazıyorsun ötvsiz araçların kullanımında kısıtlama olduğunu senin yazdığın eski kanundu artık değişti forumu biraz araştırsan görebilirsin artık tertibatlı veya terbibatsız araçları aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip olan herkes ama herkes kısıtlama olmaksızın kullanabilir

araç otomatik vites olunca ruhsata isim yazılmıyo herkezde kullanıyo trafik şubedekiler bunada burnunu soktu, ruhsatıma araç sahibnden başka kimse binemez yazacaktı bende karşı çıktım, benm aracım otomatik vites sağlamlarda gidiyo otomatik alıyo niye benim babam kardeşim binemiycekmiş dedim, sanki adamlara küfrediyormuşum gibi benimle uğraştı ve benm dediğim doğruymuş otomatik viteste herkez binebiliyor ama diğer tertibatlı araçlarda öyle değil diye biliyorum haklarınızı iyice öğrenin biri çiğnemeye kalkışınca haberiniz olsun derim. Yoksa bu adam bu işn ehli der yaptığı hataya dahil olursunuz.

ya arkadaş nerde dangalak var iş bilmez var bizi bulur.. hiç bir sorun olmaz ahmet47 kardeş..benimde raporum 93 h sınıfı aldım..arabada kullanıyorum.... önemli olan rapor...

diyorlarki roporun %92 agır hastasın araba alsanda tırafık ruhsat vermezlar dedıler

Ahmet bak sorun şu arkadaşım hani şöyle bir durum var başkasının üstüne araç almak için gerekli olan rapor oranı %90, adamlar sanıyor ki % 90 olunca sadece başkası kullanabilir sen kullanmazsın.Adamlar bir şey bildiğinden değil sadece bu sebepten dolayı sana izin vermezler vermezler diyor.%90 raporun olupta engelinin araba sürmeye bir sakıncası olmadığını doktorlarının onayladığını ve onlara çenesini kapatıp sana arabanı vermelerini niye söylemiyorsun.Ben senin yerinde olsam var ya dalarım o adamlara yemin ediyorum o kanunu da raporunu da alıp niye adamlara yedirmiyorsun sen böyle anlatıyorsun ya gene gittim gene vermediler diye ben burada sinirleniyorum. Evet benim raporum %90 ama kullanmaya mani bir engelim yok doktorlar buna karar verdi.%90 engelli olmak aracı sadece başkasının üzerine alıp başkasının bana şöfrlük yapması değil %90 raporun olması eğer ben araç kullanamıycak bir vaziyetteysem başkasının benim adıma araç alması demektir demiyormusun sen bu adamlara. Eğer sen bunu diyosan ve adamlar hala sana araç vermiyorsa neden şikayet etmiyorsun.Sen bidaha git ve hepsine sana yaşattıkları sıkıntının hesabını sor şikayet et.ve onlardan dolayı uğradığın maddi zararıda iste,yol parasını benzin parasın ı her zararın varsa hepsini al onlardan, beni sinirlendirme:)

trafiğin ruhsat vermemesi onları niye geriyo parasıyla değilmi kardeşim al paranı ver aracımı sanane vermezlerse vermesin de.

Trafikte tezcilde sorun çıkartacak bana yaptığı gibi sende trafiği emniyet amirine şikayet edeceksin eşşk gibi yapacaklar hadi gitte gel sonucu bildir bize.

volki;

eminim kısıtlama olmaksızın kullanılacaksa ÖTV ödüyorsun.

%Mr.No; bu kanunu görmedin heralde [FONT=Arial][SIZE=3]ESKİ HALİ : (b) Özel tertibatı olmayıp,sakatlık derecesi%90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel TüketimVergisinden muaf olarak ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine,"Araç sahibi malul ve engellikişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarındanbir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen birsürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmedendevri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sairşekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithalaraçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsadiğer şerhler de,tescil belgesine işlenir.[/SIZE]
[SIZE=3]YENİ HALİ : e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülükderecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muafolarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescilbelgelerine “İlk iktisap tarihindenitibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri,satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerdeakden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur. [/SIZE]burda gördüğün gibi kısıtlamalar kaldırılılmştır ayrıca ben bununla yetinmeyip EGM yazı yazdım %90 özürlü aracını kimler kullanabilir diye gelen cevaptada kısıtlama kalmamıştır diye yazdılar[/FONT]

Üst Alt