Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%90 üzeri rapor ile kendisi kullanacak (özel tertibatlı ibareli) arasında ne fark var

Noah

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Araba bayileri şimdi (Kasım 23) ille %90 ve üzeri rapor için ÖTV muaf araba satıyorlar? Benim gibi kendisi kullanacak %40 üzeri ve uygun ibareli raporu olanlara araç satmıyorlar bu araç limiti aşıyor diyorlar. Ama %90 üzerine aynı araç oluyor diyorlar. Bu nasıl olur? Neyi atlıyorum ikisi içinde ÖTV aynı oranda inmiyor mu?

Noah

Merhaba
Raporunda özel tertibatlı araç kullanabilir ibraresi yazmalı
engelin ortopedik olması
engelli b sınıfı ehliyet olması
%90 altı için bunlar gerekli

Sefad

Zaten öyle. Sıkıntı bayi %90 ın altındakilere araç satmıyoruz diyor. Özel tertibatlı araç kullanması gerekir raporum ve B engelli (otomatik) ehliyetim var tertibata da gerek yok diyorum yine olmaz diyorlar. Nasıl iş anlamadım. Bayiinin iş bilmezliğinden mi acaba..
İlginç olan Sahibinden gibi yerlerde araç satanlarda aynı ibareyi koymuşlar. "Sadece %90 ve üzeri için " diye!!

Noah

Sıfır araç alımında bireyin engellilik yüzdesi %40-89 arasında ise ÖTV indirimi %26.3 oranında uygulanırken KDV ödemesi ise %15.24 oranında uygulanır. %40 engelli ÖTV indirimi ile araç almak isteyen kişilerin öncellikle engelli araç alma şartlarını sağlaması gerekir. Engelli B sınıfı kodlar yazılı ehliyet ve engelli raporu.

Engelli bireyler, ÖTV indiriminden ayrıcalıklı olarak yararlanır. Engelli ÖTV indirimi, engel oranı %40-89 ve %90 ve üzeri olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilir. Engel oranı %40-89 arasında olan kişiler, sıfır bir araç satın almak istediğinde ÖTV oranı %26,3 olur. Engel oranı %90 ve üzeri olan kişiler ise ÖTV’den muaftır.

İki farklı yazıda da gördüğün gibi %90 altında alınacak özel tertibatlı araç alımlarında ÖTV indirimi biraz daha az oluyor gibi.

Bayi size araç satmamak için öyle söylüyor olabilir. Yada tertibat eklemesi falan yapıldıktan sonra limiti mi geçiyorsunuz. Başka bayi ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Özel Tertibatlı Taşıt alan birileri mesajınıza daha net cevap verebilir. İyi Günler.

BnymnYldz

Böyle birşey yok. Nerden çıktı bu?? ÖTV den tam muaftır "Özel tertibatlı araç kullanması gerekir raporlu ve B engelli ehliyetli" engelli.

Noah

İkisi içinde ÖTV aynı oranda inmiyor mu?
Bak bu soruyu açtığın konuda yukarda kendin sormuşsun.

Şimdi de Böyle birşey yok. Nerden çıktı bu? ÖTV den tam muaftır diyorsun.

En doğru bilgiyi Maliye veya Vergi Dairesinden öğrenebilirsin.

Üst Alt