Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

8 yıllık Bağ-Kur'luyum, böbrek nakli oldum. Emeklilik hakkım var mı?

sedes

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
8 yıllık bagkurluyum böbrek nakli oldum emeklilik hakkım var mı

Öncelikle engelli oranınızı belirtir bir rapor almanız gerekmektedir.Bu rapora istinaden en az %40 oran verilirse Bağkurlulara tanınan erken emeklilik sürelerine göre emekli edilirsiniz.

Emeklilik

Genelde ne oranda rapor veriyorlar nakilli hastalara malulen olma durumumuz yok mu

Bu duruma nasıl bir oran verildiğini bilmiyorum.Size şöyle bir bilgi veriyim.
-Malulen emekli edilme şartı aşağıda mevcut.Bu şartları taşıyorsanız emekli edilirsiniz.
a)Sigortalılar için Çalışma gücünün veya İş Kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60 ini kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen Sigortalı, b)En az on yıldan beri Sigortalı bulunup toplan olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan Sigortalılar için ise Sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük,yaşlılık ve ölüm Sigortaları primi bildirilmiş olması gerekir.

-Şayet bu şartlara haiz değilseniz alacağınız engelli raporunun derecesine göre belirli sigortalılık süresi ve prim gününe göre erken emekli edilirsiniz

Nakil olunca, maluliyet oranında rapor verilmiyor diye biliyorum. Nakilden önce olsa, o zaman maluliyet oranında alırdınız kesin...

Şimdi ise Bağ-Kur'dan erken emeklilik, (emeklilik talebinde bulunduğunuzda sevkle) alacağınız işgücü kaybı oranına bağlı:

Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün
Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün
Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün

slm ben 2005 de nakil oldum ve %40 verdiler vergi indirimindende yaralanıyorum 01 03 2009 da emekli oluyorum 16 yıl hizmet sürem doluyo bir aksilik cıkmasa tabiiii

böbrek nakli emeklilik

oturan boğa kardeşim özür dilerim ismini bilmediğim için böyle hitap ediyorum seni farklı yerlerdede takip ediyorum ve bu konulardaki aktif tavrından dolayı seni kutluyorum bende 3 sene önce böbrek nakli oldum 6 yıllık Bağ-Kur'luyum ve malesefki böbrek vakıfları okadar pasifki bu konularda yeterli bilgiye sahip değiller sen bu işlerin içindesin sende tam bilmiyorsun ne derece özürlülük hakkı verildiğini ama nasıl ve nereden oluyorsa bu konuyu araştırıp benim gibi bu konuyu merak eden insanları dahada aydınlatırsanız çok sevinirim benimde yapacağım bişey varsa hazırım teşekkürler

Üst Alt