Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%60 raporluyum, 2010 sigorta girişim var. Emeklilik kafam çok karıştı..?

HaydarÖzkan

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Sigorta girişim ; 2010 /9. ay
Toplam Gün Sayım ; 1000 Gün
Doğum Tarihi ; 1992

Çoğu sitelerde gezdim en son burda bakdıgımda 15 yıl 3900 Günü gördüm buzmana kadar hiç vergi indirimine başvurmadım şu dakikadan itibaren ne yapmamı önerirsiniz emekli olabilmek için ne yapmam ve neleri beklemem gerekiyor bide emekli oldugumda tahmini alacagım ücret nedir bilgisi olan varmı tahmini bi değer yeterli benim icin cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekürler...

` rapor la su, telefon, internet, ulaşım vb. gibi hizmetlerden indirimli yararlanırsınız.Vergi indirimi için defterdarlığın sevk ettiği hastaneden en az %40 rap0r olmalısınız.
sizin ` raporunuzu maliye düşürebilir.Emekli olman için cok erken , o zamanki şartlar ne olur bilinmez, emekli maaşı yatan primle ilgili, asgari yatarsa bugunkü şartlarda 850-900 alırsın, yüksekten yatarsa 2000-3000 lira.

http://www.izmirde.biz/FileUpload/ds31586/File/engelli_emeklilik_tablosudur.jpg

2000 den sonra girdiğin için çalşma suren 15 yıldan fazla.

Emeklilik için aşağıdaki geçiş tablosuna tabi olacaksın.

Yani, emeklilik zamanı geldiğinde sgk tarafından sevk edileceğin hastaneden % 60 ve üzeri rapor alabilirsen, (x.09.2010 +)15 yıl sigortalılık zamanı ve 3900 primle emekli olabileceksin.

O zaman alacağın maaşı bugünden düşünme :)

2008_sonrasi.PNG

Teşekürler genel bilgi almak istedim sadece saten ozamana kadarda hicbirimizin hayatta kalacagı garanti deyil : ) bide ekpss kura nezman çekilecek onu sorabilirmiyim

Sayın oturanboga 2008 den önce sigorta olan biri nezaman emekli olur yani ben 2005 te sigortalı oldum ve şuan 1,349 gün oldu acaba 3600 denmi emekli olcam SAYGILARIMLA

Bülent burası size fikir verir ,burdan bakın,kırmızı rakamlar sıralamadır,yıl değil,karışıklık olmasın

2008_sonrasi.PNG

2008_oncesi.PNG

[SIZE=5]Aylık bağlama oranı düştü [/SIZE]bence şu şartları göre asgari ücretten yatan birinin emekli maaşı 600 tl yi geçmez 10 yıl sonra emekli olabilecek durumları için

kirada oturan evli bir adam için 600 TL nedir? geçim oranı mı bu? ben emekli olduğumda çocuğum 7 yaşında olacak okul masrafları olacak... Psikolojim bozuldu.

TahaAY;

o durum benide deli etti şimdi yaw ozman bu engelli denilen tanımı ortadan kaldırsınlar afedersinizde bi işe yaramıyor bu rapor % 6o ile benim suan alabildigim maas 3oo lira ki o da ayda edil 3 ayda bi 9oo lira olarak weriyorlar yarn emekli oldugumda bana 6oo lira aylık baglıcaklarsa o ooo ozman ölelim biz suan evlendigime pişman ettiler resmen sanada katılıyorum taha .

gerçekten öyle bu ayarlamaları yapanda nasıl zihniyet var

insanın morali bozuluyor

HaydarÖzkan;

Doğru söylüyorsun Ölelim daha iyi bu ne böyle. o zaman engelli sıfatını ortadan kaldır neyse prim dolduralım zaten çalışıyoruz ki bu durumda erken emekli olsak çalışmaya mecburen devam edeceğiz demektir neyse primimiz dolduralım ver maaşımızı arkadaş. açlık sınırı Türkiye de 300 liraysa ölmeyelim direk geberelim.

Son düzenleme:
NİMBUZ;

nimbuz öyle bişey yok abim buyıl emekli oldu,hep asgari ücretten,emekli maaşı 1050 tl alıyor,ha bu yetermi derseniz,elbette yetmez,açlık sınırı 1500 tl yoksulluk sınrı 3500 tl civarında,hayat çok pahalı,çol çocuk işn bitk zaten.

saim turhan;

bu derdimizi duyurabilme gibi bir imkanımız yok mu?

taha kardeş vallahi bu derdimizi çokta iyi biliyorlar,birgün patron işçisine ne dedi bilyrmusn,size yüksek maaş verirsem çalışmazsınız,lan ahmak adam sen ver bakıyım o işçi kendi işi gibi görecektir o iş yerni,cumhurbaşkanıda bilyor millet vekillernin alayı bilyor maaşların azlığını,patron misali,hep kendine muhtaç bıramak istiyor,nemrutda öyleydi halkını kendine muhtaç bırakıp köle gibi çalıştırıyordu,zengin çocuğnu amarikalarda okutyor,sen kendi şehrinde okutamıyorsun,çok şey var vsair,

saim turhan;

Elimizden geleni yapalım istiyorum bende kardeşim sonra "vah yapsaydık olurmuydu" dememek için. % 1000 haklısın ama bizim çocuğumuz amerikalarda zor okur.

1000 TL alınır ama sende diyorsun şimdi emekli olan diyorsun. Şimdi değil 10 -15 yıl sonra emekli olacaklar için emekli maaşı düşer bence. gazete ve sitelerde aynısını diyor...

NİMBUZ;

1000 TL zaten şuanda çalıştığımız maaşımız emekli olunca 1000 TL verse onada razıyım ama burada 600-700 lira'dan bahsediyoruz. 600-700 lira açlık sınırımı? can canan meselesine döndü iş ama bence haksızlık bu.

1800 Gün Emeklilik Merak Ettiklerimiz Lütfen Bilgili arkadaŞlar.

Arkadaşlar Ben pektus Exavatum hastalıgı türkce olarak kunduracı göğsü denilen bir rahatsızlıga sahibim geçenlerde bir aile ziyaretine gittiğim yerde bir abim bana 18oo günde bu şartlarla emekli olabileceğimi söyledi.

Ben her işte çalışamadığım gibi gögüs kafesinde bar oldugu için bazen yersiz sancılar dahi oluyor bunun çözümü yok ve her nereye işe başlasam bu sıkıntıdan dolayı işten atılıyorum.

Şuan ben merak ettiklerimi yazıcam inş acdığım konu diğer arkadaşlarada faydalı olr.

Hastalık = Gögüs kafasinde bar Rapor süresiz Çalışmaya engel bir sistem.

Sigorta Prim = 954

Rapor Yüzdesi = 60

Başlangıç Tarihi SSK = 13-09-2010

Merak edilenler ?

1.) Ben 1800 gün doldurdugumda emekli olabilirmiyim?

2.) Diğelimki Emekli oldum Maaş 36oo e göre düşermi ?

3.) Emekli olmam için neler yapmam gerek nerelere başvurmalıyım ?

Yanıtlayan arkadaşlara şimdiden teşekür ediyorum cidden durumum sıkıntılı olduğu için bu konuyu acdım evliyim 4 aydır çalışamıyorum doktorum bunun böyle devam edeceğini sorunun tehtid oluşturacağı zamana gelindiğinde tekrar ameliyat olunup barın yer değiştirileceği söylendi ama ben bu sürecde cok zor şartlar altında çalışıyorum..

Son düzenleme:
% 60 raporu işe başladıktan önce almışsanız malulen emekli olamazsınız.

Sonra almışsanız,
10 yıl 1800 günü doldurunca sgk'ya ister maluliyet tespiti yaptırırsınız, bunun için işten çıkma şartı yok. ya da işten çıkıp malulen emeklilik başvurusu yaparsınız. sonucunda malul sayılırsanız emekli edilirsiniz.
En erken ne zaman emekli olursanız en iyi olur. Çok fazla fark olmaz arada.

Konu taşınmış ben sorumu sorayım gene bilgilenen burdan bilgilensin şimdi bu 10 yıl meselesi aklımı karıştırıyor onu biraz acıklarmısınız 1o yıl sigortalılık süresi nedir misal ben 954 günle 3 yıl sigortalıyım bi 900 gün daha lazım bana 18oo icin toplamda misal 6 yıl yapıor ama 18oo gün dolmus oluyor yani ? kafam cok karıstı 10 yıl sigortalılık süreci nediR ?

10 yılı da doldurmanız gerekiyor, 2020 yılında 1800 günle olursunuz.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma halleri
MADDE 12 – (1) Sigortalıların ve kadın sigortalıların malul çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir.
a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.
b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotikhastalıklar.
c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
ç) İki elin kaybı.
d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.
ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.
h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar.

bunlardan birisi varsa 10 yıl şartı aranmaz doğrudan 1800 günle olursunuz.

Üst Alt