Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

6 Ay Hava Değişimi Aldım. Ne tür ödemeler alabilirim? Çalışabilir miyim?

hakanoztas

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba. Ben bu Ağustos celbinde askere gittim ama 8 gün sonra 10 kilo fazlamdan dolayı askeri hastane bana 6 ay hava değişimi verdi.
Şimdi bir yol parası filan yatacakmış ama bide bu 6 ay için askerin masrafları için bir para yatıyor dediler bu doğru mudur?
Yatacaksa da bunun için bir işlem yapmam gerekiyor mu? Ve eğer böyle bir para yatmıyorsa ben nasıl geçineceğim?
Sigortalı bir işe girebilir miyim?

Bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bir gelir yatar ama ne kadar olur bilemiyorum

Askerlik yaparken rapor nedeniyle X ay izinli olan kişi çalışabilir mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bazı araştırmalar yaptım. Askerlik şubesinin dediği 6 ay hava değişimi almışsan 1 aylık para yatar 5 ay yatmaz. Ayrı bu mebla 400-450 TL civarında olur dediler.

Bu hava değişimi esnasında sigortalı çalışma konusunda ise SSK ve BAĞKUR a gittim araştırdım. Öncelikle hiçbir personelin tam bir bilgisi yok. Arkadaşların tahminine ve mantığına göre sigortalı çalışmamın işveren açısından bir sakıncası yok. İşveren istediği gibi sigorta girişimi yapar. Fakat sigortalının ileriki bir tarihte SSK nın tespiti durumunda bu hava değişimi sırasında çalıştığı günler toplam prim gününden düşebilirmiş. Tabiki buda bir muamma. Yani işin özü kesin bir bilgi yok.

Hakan, ben de şimdi muhasebeci arkadaşımla konuştum. Söylediği şu: Raporlu olan biri hiç bir şart altında çalışamaz.

Muhasebecilerin söyledikleri eve bu şekilde ama benim maliyede çalışan bir tanıdığım söylediği yapılabilir ama sonra tespit edilirse prim günün düşer şeklinde. Bir SSK memurununda söylediği sigortan yapılabilir tabikide. Şirket seni sigorta yaparken ekranda bu adam asker filan diye bir uyarı vermez yani diyor. Yani işveren suçlu duruma düşmemek için üstüne düşeni yapıyor. Sonradan çalışan sorun yaşarsa bu çalışanın sorunu. Ben prim günümün sayılmamasına razıyım. Bu 6 ay boyunca askeriye bana para vermiyor. 30 yaşında birisi olarak soruyorum size ben çalışmazsam ne yiyip içeceğim bu 6 ay?

ilk defa böyle birşey duyuyorum muayene esnasında fazla kilondan dolayı almamaları lazımdı askerlik esanasında kilodan hava değişimi alanı hiç duymadım işin daha kötüsü sen 6 ayı hesaplıyorsun da 6 ay sonra 10 kiloyu verememişsen yine hava değişimine yollanırsın en iyisi askerlik şubesine git onlar yol gösterir yöetmelikte senin durumuna göre bir madde hatırlamıyorum normalde hava değişiminde çalışamazsın iş kazası geçirsen kendini askerliğe elverişsiz hale getirmekten hapiste bulabilirsin şubene danışmadan hiçbişey yapma

Peki işe girerken askerlik durum belgesi istemiyecekler mi? Istemiyorlar mı?
Ben de 2+4 ay hava değişimi aldım. çalışmak istiyorum. Nasıl yapacam? Yardım?
Tek suç işyerinde hastanelik olursan mahfolursun.
Askerlik şubesi çalışamazsın dedi. Fakat ekmek parası ne olacak?
Ne iş yapabilirim ben ne?

Yukarıda dediğim gibi, resmi olarak çalışmak mümkün değil. Ancak kayıt dışı çalışılabilir.

Üst Alt