Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%45 raporum %37'ye düşürüldü ve emekliliğim engellendi..?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
710
bilgi@engelliler.biz adresime gelen bir soru:

• selam, ben 37 yaşındayım, gözden %45 görme bozukluğu raporum var, yani sakatlık derecem %45. bu raporu bana veren devlet hastahanesi işçi bulma kurumundada kaydım var. 18 yıllık sigortalıyım ve 5100 gün pirim sürem var.
    gözümde göz tebeliği var, yani geçici bir sakatlık değil ve ssk lı olmadan öncede bu rahtsızlığım vardı. emkli olmak için başvurdum, maliye tekrar rapor için aynı hastahaneye gönderdi. tekrar heyete girdim, bilginin iş yerime gönderileceği söylendi. daha sonra iş yerişyerinde yetkiliden aldığım bilgiye göre rapor ankaraya gidiyormuş ve orda %40 ın altında olduğuna karar verilmiş.
    benim anlamadığım, devlet hastanesindeki % 45 lik dereceyi nasıl oluyor ssk düşürebiliyor? veya gerçekten böyle bir şey var mı? hastanede verilen raporun derecesi emeklililte başak kiriterler göre düşürülebiliyor mu? prosedür nasıl çalışıyor? bilemiyor ve ssk dan cevap alamdım

bana yardımcı olursanız sevinirim çok teşekürler

Zamanında vergi indirim belgesi almadığınız için, şimdi emeklilik talebinde bulunduğunuzda hastane, yeni rapor ve Maliye sağlık kurulu onayı şart koşuluyor.

Eğer reddedilmenin üstünden 60 günden fazla bir süre geçmemişse, konuyu hukuki alana taşımaktan başka yolun yok.

Yok, dava açma süresi geçti ise, o zaman elindeki %45 raporla vergi indirimi almak için defterdarlığa başvuracaksın. Reddedecekler. O red kararından sonra dava açacaksın...

selam
öncelikler sorumu cevaplandırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
işsizdim iş bulma kurumuna başvurdum uzun süre gidip geldim iş yok iş yok sonunda ordaki memur bana ya git cezaevinde yat eski hükümlü ol, yada sakat raporu al sen işe yerleştireyim dedi hemde hemen bende güldüm gözlükleri görünce ordaki başka bir memur soru rahatsızlığın ne diye bende göz tembelliği var dedim kesin alırsın dediler ve devlet hastahanesine gittim %45 özürlü raporu verdiler bende o zamn öğrendim memur dediğini yaptı rapordan sonra hemen işe girdim bu sürede görme sakatlar derneği bursa şubeinden üyelik falan gönderdiler daha bir sürü kağıt geldi özürlü kartı gel al diye ben de işe girdiğim için bunlar aklıma bile gelmedi
iş yerinden bir arkadaş %40 la emekli oldu bana da vergi indirimi için başvurmamı söyledi bende başvurdum maliye gönderdi tekrar hastahaneye hastanede biz vergi dairesine göndeririz dediler vergi dairesine gittim onlarda iş yerine haber veririz dediler aradan 3 ay geçti iş yerinden haber verdiler benim derece %30lara inmiş nasıl oluyorsa devlet hastahanesindeki doktorlarmı yalancı ankaradakiler anlamadım nasıl iş ?
neyse başınızı fazla şişirmeyeyim
37 yaşındayım 1990 dan beri ssk lı olarak çalışıyorum 5100 prim günüm var raporu 1999 da aldım
hocam dediğiniz gibi tekrar vergi dairesine başvuracağım red gelirse bende mahkemeye başvuracağım
tekrar teşekür ederim bilgilendirdiğiniz için

Bence eski raporunuza istindaen davayı kazanırsınız.

Bu arada, red cevabı geleli ne kadar oldu? 60 gün geçmemişse, red kararına itiraz edin defterdarlık kanalıyla. "Kardeşim, eski raporumu kabul etmek zorundasınız" deyin. Bu başvurunuzu da reddettiklerinde dava açın

red cevabı geleli çok oldu sanırım 1 yıl önce başvurmuştum şimdi yeniden başvuracağım bu konuda tavsiyeniz varmı? sonucun bana gönderilmesini talep edebilirmiyim

ne mutlu bana

ve tekrar vergi indirimi için müracat etim sonuç tam anlamıyla rezalet şimdiki oranda % 18 raporu veren doktorunyanına gittim ve %45 lik raporu gösterdim bu rapormu sahte yanlış yoksa sizdemi bir yanlışlık var dedim. doktorun cevabı ikiside doğu 2006 da oranlar düşürüldü dedi ben önceki müracatımda 37 ye düşürdüler siz 18 e dedim cevap yok bir hak telep edebilirmiyim diye sordum doktora önceki rapordan dolayı
cevabı kesinlikle hayır dedi çünkü hangi hastaneye gidersen git bu oranlar geçerli. yani 1999 da % 40 la veri indirimi alan arkadaşlar emekli oldu biz müracat etmediğimiz için her şey bitti
birde komik bir şey doktora sordum 1999 da % 45 oran 2006 da ne olduda bendeki özür %27 oranında tedavi edildi dedimoda bana: senin tedavin ya çalışma bakanlığı yada bakanlar kurulu tarafından yapıldı dedi.
hadi gel bu işin içinden çık

devlet engelli fazlalıgını bi şekilde azaltma yoluna gitti buda kazanılmış hakları hice sayıdı aslında yasayı yapanlarda onlar yaptıkları yasayı unutmuşlar koydukları hükümleri unutmuşlar kısaca bi boşluk var ve hakkını arayanlar bu boşluktan haklarını almaya çalışsınlar

arkadaşım senin göztembelliği hangi gözde. Sormamın sebebi benimde sol gözümde var ve hiç puan vermediler.

ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılıBakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere VerilecekSağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Oysa 2006 yılında yürülüğe giren Özürlülük ölçütü yönetnemliğinin geçici 1. maddesinde önce alınan raporların geçerli olduğu ve yeniden rapor istenmeyeceği yer almaktadır.

bu yönetmelikler yürülüğe girdiği tarihten itibaren geçerli ise yasal olark 2006 dan önceki tüm raporlar geçerli peki bizden neden rapor isteyip oranları düşürüyorlar mahkemelerde sürünmemizmi lazım

Üst Alt