Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%40 olan raporum %32'ye düşürüldüğü için emekli olamıyorum..?

Kısmet Hanım cevabınız için teşekkür ederîm.Peki, ben glokolda sonradan çıktığı için gidîo şişli etfala başvursam ve heyet raporu almak istiyorum desem(vergi d. Başvurmadan önce) bu rapor % 40 ve üzeri olursa vergî dairesine ilgili raporla başvursam yeterli olur mu?
Bana vergi indirimini onaylarsalar, vergi indiriminin onaylandığı yıldan itibaren mi sigorta gün sayısını hesaplarlar yoksa önceki yıllardaki günlerde geçerli olur mu?

Teşekkür ederim.

Tabi kişisel başvuru ile rapor alıp vergi dairesine verebilirsiniz. Sigorta başlangıcından itibaren hesaplarlar. Vergi indirimiyle primlerinizin bir ilgisi yok yani yalnızca maaşınızda 3. derece 28,5 TL gibi bir artış sağlar ve emekli olmanız için almanız şart bu kadar.

KKELEBEKK;

İlginize teşekkür ederim.Son kez bir kaç sey soracağım. Birincisi; özürlülük ölçütü sınıflandırılmasını forumda bulamadım. Bazı linkler var ama açılmıyor. Link varsa paylaşabilir misiniz rica etsem?Engellilikden dolayı erken emeklilik yaş sınırı var mı? Sigorta prim günüm kaç olmalı?Ben erken emeklilik şartlarım oluştuğundada direkt vergi indirimine başvursam emeklilik başvuru yapabiliyorum yani bu iyi oldu. Şuan ilk iş gidip yeni rapor alacağım, inşallah verirler oranı.

sakatlık oranı cetveli 'nden verilen oranlara ulaşabilirsiniz.
2004'te 18 yaş üstü olduğunuzu söylüyorsunuz bu durumda 3. derece olarak hakederseniz vergi indirimini
20 yıl 4400 gün ile emekli olabilirsiniz.

193 sayılı kanuna göre alınacak raporun maliye tarafından hastaneye sevk edilmesi gerekmiyormu?kişisel olarak nasıl alıp maliyeye verilecek anlamadım.kısmet hn.biraz bilgi rica edebilirmiyim.

Başka amaçlarla alınmış raporlar engellilik indiriminde de geçerli midir?

Engellilik indiriminden yararlanmak için genel uygulama ilgilinin rapor almak üzere gerekli belgelerle ilgili müdürlüğe başvurması, ilgili müdürlükçe hastaneye sevk edilerek rapor aldırılması olmakla birlikte; vatandaşların mağdur edilmemesi için diğer kurumların sevki sonucu aldıkları raporlarla (rapor aslı veya noter onaylı) ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili Müdürlüklere başvurabilmelerine imkan sağlanmaktadır. Bu uygulama ile kişiler yeniden rapor alma külfetinden kurtarılmaktadır.
Kaynak: GİB

Baya eski bir konu ancak denk geldim ve yorumları okuduktan sonra şunu sormak istedim: 2015 yılında %40 engelli raporu aldım ve bu raporumla birlikte vergi indirimi için başvuru yaptım ve vergi indirim hakkı kazandım. Hatta sgk ya direkt mail attım ve ne zaman emekli olacağımı sordum onlarda xx/xx/2028 yılında emekli olacağıma dair yanıt gönderdiler. Şimdi merak ettiğim kazanılmış bir hak bu yarın öbür gün oranım düşürülüp emeklilik hakkımı kaybetme olasılığım var mı ?

Bedriatak

Bedri bey raporum şeker hastalığına bağlı kronik bir rahatsızlık olduğundan dolayı sürekli bir rapor.

Vergi indiriminde sürekli ise zamanı geldiğinde emekli olabilir herhangi bir sıkıntı olmaz.

Bedriatak

Bu forumda okuyunca korktum açıkçası biraz oran düşürme vs. çünkü süre uzun 12 yıl var emekli olmama. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Arkadaslar bu boyle olmaz ..biz 1998 yilinda yuzde 40 raporla engelli kadrosunda ortapedik engelli olarak basladik bize 2010 vergi indirimi icin hast.yolladilar 30 oranli raporla hast.donduk ..haklarimiz elimizden aliniyor ben bime ve diger ilgili butun kuruluslara yazdim ..lutfen sizde yazin
.bir kolu olmayan bir bacagi olmayan engelli sayilmazmi? Lutfen bimere yazalim

selo_selo07

Zamanında 35-40 yaşında sapa sağlam insanlar emekli oldular (Örnek komşularım, akrabalarım var). Aslan gibi, taş gibi adamlar 35 yaşında devletten emekli maaşı almaya başladılar. Şimdi engelli olarak bazı hakları kazanmış insanların ellerinden hakları alınıyor. Bu insanlar emekli olma ümitleriyle gayret ederek çalıştılar ve hakları ellerinden alınıyor. Benim şuan emekli olma veya hakkımın elimden alınması durumum yok ancak yaşım geldiğinde aynı şeyleri bende yaşayabilirim o yüzden sizleri çok iyi anlıyorum. Ayrıca bu 35'li yaşlarda emekli olan insanlar yüzünden bugünün gençleri 65 yaşında emekli olmak zorunda kaldılar ve %90'ı emeklilik falan hayal dahi etmiyor. Ek olarak prim ödemeleri o 35'li yaşlarda emekli olanlara göre çok çok daha yüksek. Devlet zamanında uyguladığı yanlış emeklilik uygulamaları dolayısı ile bir nesli ''bedavadan'' emekli yaptı. Şimdi bu açığı mevcut nesille kapatmaya çalışıyor. Böyle bir sistem olamaz, olmamalı. Siz o dönemin şartlarında bir hastaya sen %40 rapor veriyorsanız ve örnek veriyorum x gün prim ve 2030 yılında emekli olacaksın diyorsanız bu hakkı kimsenin elinden alamazsınız.

Ben dediğim gibi şuan böyle bir durumla karşı karşıya değilim. Ancak herhangi bir protesto, yürüyüş, mail adı her neyse ne yapılması gerekiyorsa bende işin içinde olmak sizlere destek olmak ve kendi haklarımı da korumak istiyorum. Bana da kronik rahatsızlığımdan dolayı %40 rapor verdiler ve vergi indirimi de aldım. Raporum sürekli ve sgk ile yaptığım yazışmada günümü doldurmam şartı ile xx/xx/xxxx tarihinde emekli olacağımı söylediler. Şimdi belirtilen tarih geldiğinde emekli olabileceğime dair hiç bir inancım yok.

Her şey gönlünüzce olsun..

Allah razi olsun kardesim.ben saglamlar icin bisey demiyorum allahindan bulsanlar.ama ortapedik sakatlar dernegi uyuyormu merak ediyorum..bir kolu olmayan bir bacagi olmayan ..bir bacagi dogustan kisa olanlar..halk arasinda engelli ..malesef devletimiz tarafindan
Saglam raporu veriliyor..2000 yilinda engelli kadrosunda calisan bircok ortapedi engelli kardeslerimiz madur oldu..en azindan engelli kadrosunda calisan eski den kadroda calisan engelliler icin en azindan vergi indirimi olayi cozulebilir vrya bunlarda muaf olabilir
.bizde soyle bisey var kur dernegi veya kur federasyonu tamam olay bunlarla bitmiyor..bu federasyonlar veya dernekler cogu bos islerle ugrasiyorlar..bu gibi onemli konulara deginmiyorlar
.destekleriniz icin bimere veya ilgili yerlere hep beraber yazalim birlikten kuvvet dogar

Merhaba @yagızesmag

Öncelikle geçmiş olsun. Benim durumumda sizden farklı değil. Benim de 1997 tarihli %46 oranlı ve sürekli raporum var. Gözden alınmış. Ama malesef seninde belirttiğin gibi maliye eski raporları kabul etmiyor. Yeni tarihli rapor almanı istiyor. Çünkü Danıştay ın bu yönde Emsal kararı var. Emsal kararda şöyle diyor. Raporun alındığı tarihte vergi indirimi için herhangi bir müracaat ve kazanılmış bir hak olmadığı için kazanılmış bir haktan söz edilemez. Yani sen raporu aldığın tarihte müracaat edip böyle bir hakkı kazanmış olsaydın zaten sorun yoktu. Şuan böyle bir sorun yaşamayacaktın. Ama 2009 yılındaki müracaatında kanunlar değiştiği için yeni müracaatın nedeni ile yeni yönetmeliği devreye koyup o yüzden eski raporu kabul etmiyorlar. Engelli Raporu yönetmeliğindeki 18. madde yani kazanılmış haklar maddesi de zaten bunu söylüyor. Kazanılmış haklarını koruyor, yani engelli statüsünden yine engelli işçi olarak çalışmaya devam edebiliyorsun veya varsa engelli kimlik kartını kullanmaya devam edebiliyorsun veya hak etmişsen 2022 engelli maaşını alabiliyorsun gibi. Ama dediğim gibi raporu aldığın tarihte böyle bir müracaatın ve kazanılmış vergi indirim hakkın olmadığı için 18. madde maleseef bir işimize yaramıyor.

Danıştay Emsal Kararı Bilgileri Şöyle
T.C. Danıştay 4. Dairesi
Esas No: 2012 / 647
Karar No: 2014/ 365
Karar Tarihi : 22.01.2017

Danıştayın bu emsal kararının örneği benim elimde Mevcut. Genel Yayın Yönetmeni / OturanBoğa isterse emsal karar örneğini mail atabilirim.

Benim sana tavsiyem hiç mahkeme yoluna gidip masraf etme. Avukata da boşuna para verme. Çünkü çok açık ve net danıştayın Maliyeyi haklı bulduğu ve davacıyı haksız bulduğu emsal karar var. Hal böyle iken kazanma şansın yok malesef.

Bence ikinci bir hastalık bulup rapor almaya çalış. 1 gözü görmeyene zaten en üst sınır olan %32 veriyorlar. Senin en az %12 - 15 aralığında ikinci bir hastalık bulup ekletmen lazım , yada yazında belirttiğin gibi ikinci gözünde de görme kaybı varsa ve oradan birşey tuttura bilirsen belki gözden bir ihtimal alabilirsin. Ama yeni rapor almaktan başka şansın yok.

Ancak hükümet yönetmelikte bizim lehimize değişiklik ve düzeltme filan yaparsa o zaman eski raporlar belki kullanılabilir. Onun haricinde artık eski raporla vergi indirimi almak imkansız gibi birşey.

Hepimizin Allah yardımcısı olsun. Umarım tüm engellilerin bu rapor çilesi en kısa sürede çözülür.

Son düzenleme:
Üst Alt