Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3 yıldır sigortasız olarak çalışıyorum. Ne yapabilirim? [Hukuk]

hamitsan

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
İstanbul'da bir muhtarlıkta 3 yıldır sigortasız olarak çalışıyorum. Engelli olduğum için 3 yıldır düşük bir ücretle çalışıyorum. Çalıştığım bu 3 yılın sigortamın yapılmasını istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir?
Kadıköy sigorta müdürlüğünü aradım. Yazılı bir dilekçeyle başvurmamı söyledi. Ondan sonra gelip hem bana hem muhatra hem çevreye soracaklarmış. Fakat ben bu şekilde yazılı bir dilekçe ile başvuramam . Şu an halen çalışıyorum. Başka nasıl bir çare bulabilirim?

hamitsan kardeş. SSK, Bölge Çalışma Müdürlüğü veya İş Mahkemesi'ne gitmediğin müddetçe yapabileceğin bir şey yok. işsiz kalma Korkunu anlıyorum ancak bu kurumlardan birisine başvurmadığın sürece emeğinin sömürülmesine karşı hiç bir şey yapamazsın.

Hamitsan bunu sen yapamasan bile çevreden birine yaptırabilirsin.
Sosyal Sigortalar Kurumu sadece prim tahsilatı yaptığı ve denetim birimleri masa başı çalıştığı için o kuruma başvurmanın bir faydası olacağını sanmıyorum.

İyisi mi, bir arkadaşından rica et, yazılı olarak Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayet dilekçesi yazsın; bu işyerinde sigortasız işçiler çalıştırılmaktadır diye.

Bölge çalışma müdürlüğü müfettişleri konuyu incelemek üzere en geç bir ay içerisinde işyerinde fiili bir denetim yapacaklardır. Bu arada sen aldığın maaş makbuzlarından tut, kaşeli veya imzalı not kağıtlarına kadar, hatta işyerinde çektirdiğin fotoğraflara kadar her şeyi muhafaza et. İşverenin geçmişe dönük sigortanı yapmazsa bunların hepsi hukuki geçerliliğe sahip kanıtlar olur.

İşverenin sigortanı yapmak zorundadır, bunu istemesen bile. Kaldı ki işverenin seni işten atsa bile; bir avukat tutar, son üç yıllık maaşını eksik aldığın iddiasıyla tazmin davası bile açabilirsin. Bu konuda hem iş mahkemeleri hem de çalışma bakanlığına bağlı kurumlar ellerine düşecek işveren arıyorlar desem yeridir. Üç yıllık tazminatın, işsizlik maaşın ve sosyal güvencen de çabası.

Az cesaret! Hepimizin ihtiyacı olan tek şey bu.

Şikayet çözüm olacağını tahmin etmiyorum.
Anladığım kadarıyla muhtarlık sizi sizinde ihtiyaçlı olduğunuz için sigortasız bir şekilde çalıştırıyor. Şikayet durumunda bu işinizden olabilirsınız,boşta kalabilirsiniz hiç yoktan misali diye düşünmelisin.Tabiki bu arada sigortalı ve daha iyi bir iş araştırmak durumundasın.

Şayet sigortalılık durumunu muhtarla görüşüp muhtarlığa uygun olursa sigortalı olmaya çalış.
Geçmış dönemler için hiç bir şey yapamazsın

Re: [Hukuk] 3 yıldır sigortasız olarak çalışıyorum. Ne yapabilirim?

hamitsan' Alıntı:
İstanbul'da bir muhtarlıkta 3 yıldır sigortasız olarak çalışıyorum. Engelli olduğum için 3 yıldır düşük bir ücretle çalışıyorum. Çalıştığım bu 3 yılın sigortamın yapılmasını istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir?
Kadıköy sigorta müdürlüğünü aradım. Yazılı bir dilekçeyle başvurmamı söyledi. Ondan sonra gelip hem bana hem muhatra hem çevreye soracaklarmış. Fakat ben bu şekilde yazılı bir dilekçe ile başvuramam . Şu an halen çalışıyorum. Başka nasıl bir çare bulabilirim?

Bu konuda şikayet etmek çok yersiz olur. Anlaşarak başladığın bir işte sonradan anlaşmayı bozmak olur seninkisi. 3 yıllık geriye dönük sigorta işlemini ve cezasını düşünemiyorum bile. Senin yapacağın tek şey işvereninle konuşmak ve zararın neresinden dönersen kar saymak olacaktır. Bundan sonraki zamanlarda sigorta yapılması konusunda anlaş bence. Uymuyorsa sigortalı iş aramaktan başka çaren yok derim. Ekmeğini yediğin yeri yıkma lütfen. Saygılar..

Sevgili Hamitsan,

506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 6. Maddesinde aynen şöyle yazar;

Madde 6 - Sigortalının başlangıcı ve mecburi oluşu;

Çalıştırılanlar, işe alınmalarında kendiliğinden "sigortalı" olurlar. Sigortalılar ile bunların işverenleri hakkında sigorta hak ve yükümleri, sigortalıların işe alındığı tarihten başlar.

Bu suretle sigortalı olmak hak ve yükümünden kaçılamaz ve vazgeçilemez.

Sözleşmelere, sosyal sigorta yardım ve yükümlerii azaltmak veya başkasına devretmek yolunda hükümler konamaz...
...

Velhasılı kelam, sigortalılığın yapılması senin tarafından istenmesi gereken bir şey değil, bir mecburiyettir. Duyarsız işverenlerin sigorta yapmamaktaki ısrarları yüzünden, fiziksel açıdan zarar gördükten sonra, şu an mutlak yoksulluk içerisinde yaşamak zorunda kalan dört adam tanıyorum ve hayatları boyunca bir daha eski fiziksel kapasitelerine erişemeyecekler. Şayet sigortaları olmuş olsa idi hem ömür boyu emeklilik hakkına sahip olacaklar hem de sağlık yönünden sosyal güvenceye kavuşacaklardı.

Bu konuda dilersen Bölge Çalışma Müdürlüğü' ne gerekli yazışmandan önce, danışmanlığını yürütecek bir avukatla konuşmanı öneriyorum.

İşin sonunda muhtarlığın gasp ettiği sosyal güvencene kavuşmak bir yana, bunca zamandır eksik aldığın maaşını, tazminatını ve emeklilik sürendeki indirim hakkını da kazanmış olacaksın. Takriben 1,5-2 sene sürecek dava süresince muhtarlıkta çalıştığını belgelendirecek karalama kağıtlarından tut, aldığın dekontlara kadar, muhtarlıktaki kayıt örneklerinden tut, komşuların ve mahalle sakinlerinin şahitliğine kadar aklına gelebilecek ne varsa yasal delil sıfatı kazanacaktır.

Ama dediğim gibi, öncelikle dava süresince davana girmese bile, danışmanlık hizmeti verecek bir avukatla konuşmalısın.

Saygılar.

sigortasız çalıştırıyorsanız ve....

eğer sigortasız çalıştırılıyor ve siz ssk gittiğiniz yada maliye ye diye korkuyorsanız sizin bir dilekçe yazmadan, sizin bir tanıdığınız biri tarafından ihbar edilebilir yani maliye ye şu kurum yada kuruş yada neyse sigortasız işci çalıştırıyor diye ihbarda bulunabilir.Ama bu sizi bu işten ne kadar etkilenmeden kurtarır bilemem çünük ilk şüphe siz olursunuz riskleri düşünün bedeli hesaplayın bir yakınınıza tel ettirin

Üst Alt