Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3 hafta önce C5 seviyesinden omurilik yaralanması oldu. Ne yapabiliriz?

muhammet06

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
arkadaslar benim cocugum 18 gün önce denize girerken boynunun c5-6 kemigi kırıldı ameliyata aldılar 15 gün yogun bakımda kaldı 5 gün önce taburcu etiler eve getirdik ama durumu iyi degil.fizik tedaviye götür dediler ama aramadıgım hastane kalmadı ama en erken bir bucuk aya atılar ankarada yasıyoruz suan evde egzersiz yapmamızı söylediler ama cocuk cok halsiz nefes ve hala tansiyon sorunları yasıyor oturtamıyoruz özel hasteneler günlük 200 tl istiyolar bunu ödeme gücümüz yok bende özürlüyüm aldıgım 3 ayda bir 1240.ALLAH RIZASI İÇİN BİLGİSİ OLANLAR YARDIMCI OLSUN COK ZOR DURUMDAYIM...

daha cok cok erken bır vaka sabırlı olun en ılacınız su anda zaman hastaneye yatana kadar cocugunuza egzersızlerını mutlaka gunde en az 2 defa yaptırın ama cok ta sert yapmayın 2 saate bır yan cevırın yatak yarası olmaması ıcın mutlaka yapın cocugunuzda ne var hareket yada hıs olarak merak ettım muhammet bey Bu arada ankara da numune ve gata var turkıyede ılerı gelen fızık tedavı hastanlerı oraya yatırmaya calısın Allah Şifa versin inşallah mutlaka sayfaları okuyun cok bılgıler elde edeceksınız cocugunuz gıbı c5 c6 omirilik zedelenmesı rahatsızlıgı olan hastalar var mutlaka bılgılerı okuyun usenmeden Şimdilik geçmiş olsun

boyundan asagısı tutmuyur sadece kolarını hisediyor ama dirseklen asagı his yok.

abi daha cok erken mutlaka gelecek kısım kısım hareket ve is sabırlı olun inşallah 

Çok geçmiş olsun. Henüz çok çok çok erken. Bilin ki geçen her gün durumu iyiye gidecek. Sabredin, moralinizi yüksek tutmaya çalışın.

Fizik tedavi hastanesine yatış için randevunuzu alın. 1-2 ay gecikmek çok büyük soruna yol açmaz. Merak etmeyin.

1- Nefes egzersizleri yaptırın. Eczanelerde buna dair basit cihazlar var:
wYa5uYUs.jpg

2- Egzersizlerle ilgili olarak şu siteye gidin: https://www.physiotherapyexercises.com/
Soldaki menüde "Condition"!a tıklayın ve C5-C6'yı seçin. Orada gördüğünüz ve çocuğunuzun durumuna göre onun ve sizin yapabileceğiniz egzersizleri seçin. Sonra sağ tarafa bir menü açılır. Orada PDF (baştan 3.) düğmesine basın. Seçtiğiniz egzersizler pdf olarak bilgisayarınıza iner. Oradaki hareketleri inceleyerek yapmaya çalışın

3- Egzersiz yaparken çok çok çok narin olun. Asla zorlamayın. Bebeğin eklemlerini hareket ettirir gibi yumuşak olun. El bieklerini, parmakları, dirsekleri, ayak bileklerini, dizi küçük hareketlerle açıp kapayın. Sabah akşam 45 dakika ayırsanız yeterli. Böylece fizik tedaviye başlayana kadar bayağı bir yol almış olursunuz.

4- Tansiyonuna dikkat ederek olabildiğince dik oturtmaya çalışın. Başta beşer dakika da olsa emin olun zaman içinde uzun uzun oturmaya başlayacaktır.

5- Yatak yarası diye bir risk vardır. Bundan korunmak için:
- Mutlaka iyi bir yatak alın (bütçeniz neyi elverir bilemiyorum)
- Mutlaka yatak banyosu yaptırın. Vücudunu sabunlu bezle silip soğuk suyla güzelce durulayın. Gerekirse yatak banyo sistemleri vardır, öyle şeyler düşünülebilir.
- Yatakta çekiştirip sürtünmeye yol açmayın! Kalça, toğuklar ve sırt en büyük risk bölgeleridir. Mutlaka oraları her gün 2-3 defa kontrol edin. Geçmeyen kızarıklık ya da grilikler yatak yarasına işaret eder. Aman dikkatli olun. Yara olursa fizik tedavi hastanesine yatışınız da uzar.

6- Sabit sonda takılıdır idrar için. Bu sondayı 15 günde bir mutlaka değiştirtin (aile hekimine gidin, eve gelip hizmet versinler). Günde 2-3 litre su içsin. İdrar torbasını sık sık kontrol edin, aşırı dolup mesaneye idrar kaçmasına neden olmasın (bu konuda ilerde bilmeniz gereken bir detay: http://www.engelliler.biz/forum/sag...ne-kuculmesi-icin-rehabilitasyon-onerisi.html)

7- Kabız olacak şeyler yemesin. Büyük tuvalet için şimdilik bez kullanabilirsiniz. Aman altı kirli kalmasın. Yaraya neden olabilir. Tuvaletini yapmak için her gün sabah aynı saatte ıkınmayı ihmal etmesin. İşi bitince mutlaka sabunlu bezle temizleyip güzelce durulayın (aman bu arada sondaya dışkı bulaşmamasına dikkat edin)

8- Çocuğunuzun yaşadığı kaza bir son değil! Her şeyin iyiye gideceğinden şüpheniz olmasın. Zaman... Bu forumları inceleyin. Bir sürü önemli bilgi ve deneyim var... C seviyesinden yaralanmalarda harika geri dönüş hikayeleri biliyoruz. İnşallah çocuğunuz da böylesi bir güzel süreç yaşayacaktır. Sabır. Sevgi. Saygı.

Not: Ne yapın edin çocuğunuzu suçlamayın. Adı üzerinde, kaza oldu. Şimdi dayanışma, kucaklaşma zamanı.

Ve lütfen her her her her konuda buraya yazabileceğinizi unutmayın. Burası dost meclisi...

Ben c7 kırığıyım, abilerimizin de belirttiği gibi hareket edin, panik yapmayın. Hastaneye yatmak tedavi almak önemli tabii fakat biraz vücudun kendini toparlaması lazım. Sakin ve sabırlı olun. Kazadaş kardeşimi yatakta çevirin yatak yarasından koruyun, meyve yesin, kabız olmasın, ayaklarını sarkıtın varis çorabı kullanın. Yavaş yavaş destekli oturtun mesela5 dakika sonra yatırın sonra tekrar. Tansiyon sorununu birazcık çözüp tekerlekli sandalye ye geçirseniz bile çok büyük aşamadır. Hastanede de bunu yapacaklar.

Bülent abinin gönderisini sürekli okuyun ve gerekenleri harfiyen uygulayın, tabii hastayı yormadan her gün bir arttırarak yavaş yavaş.

Bu arada bu forum sitesinde her sorunuza uygun açılmış başlıklar bulabilirsiniz, ben kazadan 1 yıl sonra araştırabildim, siz çok bilinçli yaklaşmışsınız burayı takip etmekle.bu arada klexsan diye iyne vuruluyormu günde iki kez.

Bülent abi eline sağlık.Allah razı olsun.

evet klexsan igneyi yapıyoruz ama ropor cıkaramadık 40 gün gecmesi lazımmıs ilacları bezi vs.hepsini borc harc alıyoruz.
birde cok yoruluyor 5 dk egzersiz yapınca bitiyor sürekli uyuyor uykum var diyor bizlerde endiseleniyoruz...

yorulması çok normal,büyük bir travma yaşadı,vücut bununla savaşıyor..siz sabırla egzersizlerini yapın,inşallah güzel gelişmeler olur...

Durum normal gözüküyor endişe etmeyin, bu süreç böyle. Bu işlerle ilgilenen medikallerle irtibata geçmelisiniz çünkü bez sonda oturma minderi havalı yatak gibi ihtiyaçlarınız olabilir. Bez konusunda size yardımcı olabilirim dilerseniz. Birde samimi bir eczane lazım.

bugün 6 gündür fizik tedavi hastenesine yatırdık ama sürekli tikanıyor aspıre ediyorlar buda bizi cok endiselendiriyor...

bende c5-c6yım, ilk 6ay solunum sıkıntısı çektim hatta makinaya bağlandım aylarca vsvs hepsi geride kalıyor merak etmeyin...
bol bol dik oturmalı
bol bol onu çok yormicak fzktdavi hareketleri yapılmalı
ne kadar hareket o kadar az aspire...

hastalık çok yeni fiziksel olarakta hareketler işallah gelir ve yürür en kısa zamanda

Geçmiş olsun. 2009'da iki yerden kırıldı omurgam, seviyeyi hatırlamıyorum pek ilgilenmedim. İlk iki yıl bacaklarım yok gibiydi. Evde yapmanız gereken gzersizleri atlamayın ki toparladığında zorluk çekmesin. Kasları hızla zayıflayacak, o egzersizler kasların zayıflamasını minimum seviyeye çeker. Morali çok önemli, ne olursa olsun iyileşeceğini düşünsün. Eminim hızla iyileşecektir. Ben de Ankara'da yaşıyorum, Gata'nın rehabilitasyon merkezine gittim ve çok iyi geldi. Torpil falan bulabilirseniz iyi olur çünkü yaşlı asker anneleri tatil yöresi gibi kullanıyor orayı. Benim şuan ayaklarımda hissizlik devam ediyor ve hareket etmiyor ayaklarım ama keşke egzersizi bırakmasaydım diyorum. çünkü eklem bölgeleri kemikleşiyor hareketsizlik olunca. Umarım en kısa zamanda en az zararla kurtulur. Başlarda bayılmalar da çok oluyor, ağır çünkü o ameliyatlar.

evet haklısınız gata cok iyiymis ama en erken 2 yıl diyolar.torpile gelınce malesef kimsemiz yok.özürlü ve fakir babanın fakir cocugu kim sahip cıkarki bize.

Şimdi hangi hastane? Abi asker tanıdığın varsa o bi araştırsın? ben orda çalışan bi hizmetli aracılığıyla girdiydim.

Üst Alt