Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

25 yaşındayım, skolyozdan şüpheleniyorum..?

elsa

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
merhaba ben 25 yaşındayım skolyozdan şüpheleniyorum fakat bunu yeni 1 hafta önce farkettim.sırtımda kemiğimi kontrl ediyorum fakat bir eğrilik farketmedim kemik düz gibi hiçbir eğrilik fatketmedim fakat bel oyuğum bir tarafım daha fazla benimde bunu geçenhafta farkettim.bu kesin skolyoz belirtisimi?

SLM

merhaba bi ortapedi doktoruna görünsen daha iyi sonuç alırsın benimde sırtımın sağ tarafında bi eğim var bu skolyoz ama sen belim diyorsun başka birşeyde olabilir. tam bi cevap veremedim ama yardımcı olan arkadaşlar olur . geçmiş olsun

teşekkür ederim cwevap yazdığın için. doktora gidicem en kısa zamanda. sırtımda bir eğrilik göremedim kemik düz gibi 1 haftadır kontrol ediyorum zaten belirli bir eğrilik olsa farkedilirdi diye düşnüüyorum. fakat bel oyuğum bir taraf daha fazla. ayrıca benim sol bacağım 1.5 cm daha kısa sağ bacağımdan ve belimin daha ince olduğu taraf sağ tarafım acaba bununla bir ilgisi varmıdır?

Merhaba elsa
Skolyozu anlamanın en iyi yolu ayaktayken belden öne eğilerek parmak uçlarını ayak parmak uçlarına değdirir gibi uzatma pozisyonunda anlaşılır.
Bu durumdayken eğer omurganın simetrisi bozuk değilse skolyoz değilsindir.
Bu bel oyuğunun nedeni ayaktaki kısalıktanda olabilir ama mutlaka bir ortapediste gidip omurga filmi çektir en iyi ve net onda anlaşılır.
Seni yanlış yönlendirmek istemem ve lütfen şüphen varsa ihmal etme skolyoz basite alınacak birşey değil.
İnşallah skolyoz değildir.

SLM

MERHABA GÜLCAN BENDE SKOLYOZ HASTASIYIM YAZILARIMI GÖRMÜŞSÜNDÜR İŞLERİMİN YOĞUNLUĞU AÇISINDAN EGZERSİZLERİMİ HEP AKSATTIM BENİM DERECEM 20 ŞUNU SORMAK İSTİYORUM YÜZMENİN FAYDASI VARMI ACABA BU KONUDA BİLGİN VARMI. PLATES TOPUM VAR BİRDE THERE BANDIM VAR BUNLARLA ÇALIŞIYORUM BAZEN. BEN DÜZCEDE YAŞIYORUM SEZON DAHA YENİ AÇILIYO YÜZME OLANAĞIM YAZIN OLUYO SADECE NE DERSİN?

aynı sekılde benımde bel oyuntumda problem var dr gıttım 10 derece skolyoz dedıler

sadd birşey sorucam peki senin dışardan bakıldığında belli bir eğrilik varmıydı? yada ağrı fln?

Re: SLM

Canım skolyoza en çok yüzmenin yararı var.
Keşke imkanımız oldasa kış mevsiminde de havuza gitsek ama bu benim için mümkün değil bende ancak yaz mevsiminde yüzebiliyorum.
Egzersizlere gelince çok zaman aldığını, hatta sıkıcı olduğunu biliyorum ama yapmak zorundayız bende çalışan biriyim ve işten gelir gelmez yemek yer hemen egzersizlerimi yapardım aksatmamanı tavsiye ederim çünkü skolyozunun derecesi düşük dikkat etki ilerlemesin.
Sağlıklı günler dilerim

merhaba benimde kalçamda eğrilik var ve zaman zaman şiddetli ağrı oluyo 14 derece skolyoz dediler ama ağrı yapmaz deniyo acaba sizde kalça ağrısı çeken varmııııı

Re: SLM

gülcan herhangi bir eğitimin varmı sıkolyoz kusunda yoksa sadece eski hastalardanmısın
anlattıkların ve sölediklerin çok dogru doktorlarda tıpkı aynısını diyolar

ekromez bir eğitimim yok keşke olsaydı :(
ama çok araştırdım.
Ben doğuştan kifoskolyozum ve hep araştırır,bir çok doktorlada hem netten hemde birebir bilgi alırım sanırım bunların birikimi.
Sağlık konusunda tavsiyede bulunmak/bilgi vermek çok risklidir aslında,
yanlış yönlendirmektende çok korkarım ama emin olduğum şeyleri yazmaya çalışırım ve yazdıklarım aynen doktorların söyledikleridir.

sevgili gülcan tavsıye vermek ne kadar risklide olsa insanlarımıza yön gösteriyor ben sahsen aldığım tavsıyeler ve yaptığım araştırmaları birleştirerek daha olumlu düşünüyorum daha sağlıklı daha tutarlı davranışlarda bulunuyorum tavsiye iyi olur
birde kifoskolyoz hastasıyım demişsin ben baslıklara ekledim ama henüz cevap gelmemiş sana bir soru sorayım
kifoskolyoz nedemek hangi nedenlerden dolayı kımlerde olusur
olumsuz yonleri nelerdir

Kifoskolyoz omurganın iki taraflı eğimi demek yani omurga "S" şeklindeyse bu kifoskolyozdur.
Nedenleri tam olarak bilinememekte ama genelde kifoskolyoz doğuştan olurmuş.
Olumsuz yönleri ise ileri derecelere geldiğinde solunum yetmezliği/nefes darlığı yapar,kalp sıkışması yapar sık sık akciğer enfeksyonu geçirilmesine neden olur yani ciğerlere baskı yaparak sağlıklı işlemesini önler(miş)

benım omurgamda S seklini alıyor yanı S seklinde eğiliyor
ama doktorlar bana kıfoskolyoz demediler bana "S Skolyozu" dediler
kıfoskolyoz ile S Skolyoz arasında ne fark olabılır veya fark yokta bendemı bır kıfoskolyoz hastasıyım çünkü saydığın olumsuzluklar benım ıçınde geçerli nefes daralması oluyor solunum yetmezliği oluyor v.s ...

Neden öyle adlandırıldığını açıklayamam ama benim raporlarımda kifoskolyoz yazıyor istersen bunun açıklamasını doktorlardan al :)

Geçmişolsun

ELSA kusura bakma yeni gördüöm mesajını dışardan bakıldığında pek eğrilik farkedemıodum bende hatta filmdede çok belli görünmüo ama varmış işte ilerler diye korkuodum takmıorum artık

Merhaba bende de skolyoz var :)) ama caktırma ;)
ama ameliyatan korkuyorum bu güne kadar olmadıgım ameliyat kalmadı ama belden korkuyorum
doktor korse yazdı takmadım tekrar gitim takıyormusun dedi hayır dedim ameliat yapalım dedi hayır ddedim cekiniyorum :(( ama elinde sonunda olucam kacıs yok ..
Kendi kendine düzelecegi yok :))) hergün okadar düzeltmeye calıssamda :))

Üst Alt