Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

23 yaşından sonra üniversiteye başlamak gözümü korkutuyor...

Konular
17
Reaksiyonlar
0
Güncel: Kültür Üniversitesi psikoloji bölümünü kazandım :)
http://www.engelliler.biz/forum/oku...umleri-engellilere-uygun-mu-2.html#post308681

selam arkadaslar yine ben...birsey farkettim ki burda bircok arkadas güzel seyler yazarken ben hep melankolik seyler yazıyorum...hep bir sorun hep bir kararsızlık.Ama napim ben böyleyim.Şimdi yine moralim kararsız ve yine size danısmak istiyorum.Hayatımın son birkac haftası cok değişken gecti.Ben uzun zamandır üniversiteye hazırlanmak istiyorum.Bugün dershanye kayıt oldum.Psikoloji bölümünü istiyorum.Su an 23 yasındayım.Bu sene hazırlansam 28 yasında mezun olacagım.Sizce cok mu gec olcak?Yani eger engelli olmasaydım belki daha az sorun olcaktı ama haliyle herkesten önce kendi düzenini kurmak derdindeyiz hepimiz.tabi ben böle sölüyorum da sankş hersey hallolmusta bir bu kalmıs gibi...tabiki hersey hallolmadı daha eger kazanırsam gidip gidemeyecegim de belli değil.ama eger olurda gidebilirsem..meslegime sahip olmam cok gec olmayacak mı...gerci artık vazgecemem dershaneye kayıt oldum.ama ne bilim...bu sürece baslamadan önce ne kadar heyecanlıydım ne kadar cok istiyordum...yine istiyorum tabiki ama şimdi sectiğim yolun sadece olumsuzlukları aklıma geliyor ve cok korkuyorum...cok tedirginim...sanki bosuna okuyacakmısım ve 40 yasında bile hala düzenini kuramamamıs hala ne yapacagını bilmeyen bir vaziyette olacakmısım gibi geliyor...

Kesinlikle yanılıyorsun. Zaman geç değil. Aksine, tam zamanı. 23 yaş, 30 yaş nedir ki?! Hem, üniversiteye gitmenin kendisi bizatihi güzeldir. Tadınıçıkaracak bilinçle okumak bi başka keyiflidir.. Tadını çıkar kardeşim...

OKUMANIN YAŞI OLMASSSSSS
BAZEN BENDE DÜŞÜNÜYORUM BAKALIM NE ZAMAN O KISMET :lol:
KORKMA CESARETLİ OL BAŞARIRSIN... :lol:
KOLAY GELSİN

evet oturanbogacım tam da baslık bu olmalıydı...cok saol...evet ama korkuyorum gec olacak diye...sonucta su an calıssam 30 yasında belli bir konuda deneyimim var diyebileceğim...ama üniversite okursam öle olmayacak...30 yasında ben hala deneyimsiz bir psikolog olacagım...bir de cok korkuyorum dıs dünyadan...3 senedir evdeyim...o kadar alıstımki rahata...yani dershaneye gitme fikrini gecen senenin ortalarında almıstım ve o zamanlar atıp tutuyordum...ama yarın gideceğim dershaneye ve o kadar kötüyüm ki...cok korkuyorum cok tedirginim...yanlış bir karar verdiğimi düşünüyorum...uzun zamandır tek basıma olmadım bir yerde...ya tek basıma oldugumda bir sorun cıkarsa ya halledemezsem...ya insanlardan yardım isteyemezsem ...ya kimse yüzüme bakmazsa vs vs vs...
off:(

yeraltı_86...

bence yaşının geç olmasını falan kafana takıp sorun edeceğine, seçeceğin meslek için derinlemesine düşün ve karar ver derim. Kaldı ki yaşın çok çok genç : )
Branş olarak doğru seçim yaparsan yaşın ve bulunduğun durumun hiç de önemli olmadığını göreceksin...

şekil 1a-----> "BEN" : D

32 yaşında , yüksek lisans öğrencisi...

Tadını çıkar bence hiç bir şey için geç değil inşallah kazanacaksın ve gideceksin ve ordada göreceksin ki farklı farklı yerlerden ,kimler ,hangi hayatlar, gelmiş oraya. Birikim olarak gör orayı bilgi birikimine koyacağın bir tuğla olarak gör ,emin ol orda tuğlalar çok kaliteli olacak ve senin yapı çok sağlam .Koparabileceğin her bilgiyi almaya çalış. Sosyal çevre arkadaşlık herşey farklı üniversite hayatında emin ol çok şey öğreneceksin ve sen değişeceksin kendine güvenin artacak.Ve bu güvenle kaç yaşında olursan ol hayata bir noktasından tutunabileceksin.Birde şunu sakın unutma okul hiçbir zaman sana bir anahtar vermez sadece bir maymuncuk verir o maymuncukla kapıları açabilmek senin yeteneğine bağlıdır.

Hic korkma yeralti :)

OSS'yi 7.; 8. yilinda kazanip cok gec yasta bitirenler biliyorum :)

Deneyim senin calismanla ozverinle alakali bisey. Ise erken baslamak deneyimli olacagin garantisini vermez. Ben 21 yasinda basladim ogretmenlik meslegime bi cok zorlukla karsilastim. :)
zamanla olgunlasip daha cok tecrube kazaniyor insan.

hele bi basla bakalim sen :) gerisi gelir :wink:

arkadaslar cok tesekkür ederim destekleriniz için...inanının o kadar iyi geldi ki anlatamam...cok tesekkürler cok saolun...su an yatıyorum ve yarın gidiyorum...umarım hersey hepimiz için iyi olur...tekrar tesekkürler...

okumanın yaşı olmaz. hem 23 yas çok gec degilki.
Rabbim içindeki istegi bozmasin. inşallah gelecegin çok güzel olur..
Herşey gönlünce olması dilegiyle....

kardeşim şunu bi sor kendine : üniversiteye başlamasan o 4 veya 5 yıllık dönemde ne yapacaksın. mutfakta kansere çaremi bulcaksın? yada atölyede ufomu yapacaksın. öyle yada böyle geçecek o yıllar bişei yapsanda yapmasanda. ama inan üniden soora çok farklı biri olacaksın. 10 kitap fazladan okuduğun için değil, elbette alacağın eğitimi küçümsemiyorum ama daha yoğun bi şekilde hayatın içinde olacağn için. kesinlikle tereddüt etme, benimki yemedi yeseydi 2. yi okuycaktım 25 yaşımdan soora.

bak şimdi af geldi -hiç bir aftan yararlanmamışları da kapsadığından- teeee 1981 e kadar uzuyor.
gör şimdi üniversitelere ne amcalar ne teyzeler gelecek. :)

hiçde geç değil ben 36 yaşındayım ve imkanım olsa ben bile üniversite okurum.maalesef gençken okumadım.şimdi ise evliyim ve sorumluluklarım var.bence sende evlenmeden diplomanı al. SAĞLICAKLA KAL

okumanin yasi olmaz

Okumanin yasinin olmadigina ve olamiyacagina inananlardanim. Okumak gercekten cok guzel, sizi yasama baglar, daha hos gorulu olmanizi saglar. En onemlisi aldiginiz bilgi sizindir kimse sizden alamaz, azaltamaz ve aksine siz cogalta bilirsiniz.

re

bence hiç cesaretinikaybetme eğer okumakistiyorsan gerçekten hangimizin yarına çıkma garantisi varki sen 4 yıl sonrasını düşünüyorsun önce birhedef belirle ki senbelirlemişsin sonrada o hedefe varmak için yolaçık gerisini zamana bırak sanaçıkmış olduğunbuyolda başarılar dilerim

33 yaşındayım şu anda 2. üniversitemi okuyorum

dershaneye basladım cuma günü...bu hafta tam anlamıyla baslıyorum....hala içimde acaba yanlış birsey mi yapıyorum düşüncesi var...gerci bugün bu duygu biraz azaldı ama...yine de ne bilim...çünkü dediğim gibi iş hayatına gec gireceğim...30 yasında belki de daha iş tecrübesi olmamıs bir insan olacagım...ayrıca ben bir engelliyim ve aileme ihtiyacım var kendi işlerimi yapabilmek için...dershaneye kendim gidecegim ama onun dısında onlar da benimle erken kalkacaklar benim giyinmeme yardımcı olacaklar...onlarında düzeni bozulacak...evet belki ''onlar ailen seve seve yaparlar '' filan diyebilirsiniz...ama öle değil işte...insan öle düşünemiyor...ayrıca annem sey dedi cuma sabahı kalktıgımda'' bu yastan sonra iş cıkarıyordun kac yasına geldik ''dedi...annem zaten dönem dönem bunu bana cok hissettirir...buna ragmen dershaneye gitmem sanki kendi keyfim için onları yoruyormusum duygusu veriyor...

hiç kimseye hayat gümüş tepside sunulmuyor tabi ki bu yolda önünüze engeller çıkacak hayatta hiçbir şey kolay elde edilmiyor aileniz de size bu sıkıntılı günlerinizde ellerinden geleni yapmalılar ki ilerde onlar sizin yanınızda olmayacakları günde kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarınızın üzerinde durabilesiniz belki ailenizin maddi durumu şimdi iyi olabilir ama elinize işinizi aldığınız vakit bütün sıkıntılara değdiğini siz de göreceksiniz ve bugünkü kaygılarınızın ne kadar yersiz olduğunun farkına varacaksınız

19 yaşımdayken hala ilkokul mezunuydum, orta ve liseyi dışardan okudum istanbul üniversitesi mühendislik fakültesi ingilizce kimyayı kazandım 25 yaşımda başladım 30 yaşımda mezun oldum 2003 yılında mezun oldum 5 yıldır çalışıyorum hem çalışıyorum hem evde özel matematik kimya ve ingilizce dersleri veriyorum peki ben deseydim 19 yaşımdayım daha ilkokul mezunuyum oooo benden geçti deseydim bu yıllar gene geçecekti ama elimde ne olacaktı? O yüzden yaşadığın sürece hiçbirşey için geç değildir. Başarılar.

sen 30 yaşını çoooooook uzaklarda,hiç gelmeyecek bir yaş sanıyorsun galiba yeraltı.:) göreceksin ki sen 30 lu yaşlara gelince hala birşeyler için çabalıyorsun ve ileriye dönük planlar yapıyorsun. okumak konusunda sıkıntın ailen olabilir ama onlar bunu bişekilde söylenerek de olsa yapacaklar madem, sende kendini boşuna huzursuz etme. sadece yapmak istediklerin konusunda "KARARLI OL" . 30 yaşındada 35 yaşında da başlasan işe geç olmadığını göreceksin. ve geriye bakıp bu endişelerine güleceksin. :)

AS21 tebrik ederim seni kardeşim bu azminden dolayı
gelmek istedigin Yerlere dilerimki en kısa zamanda gelirsin...

ARKADAŞIM İSTEMEK VE İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR SEN İSTYORSN YOLA GİRMİŞSİN İNŞ ÇOK İYİ OLUR SENİN İÇİN .KÖTÜ DÜŞÜNCELERİ AT KAFANDN ÖNCELİKLE OLUR MU .İŞİNİN BAŞINA GEÇTİĞİNDE SENNLE GURUR DUYACAKLARDIR :)

yeraltı_86
Ben üniversitede öğretim elamanı olarak çalışıyorum ve öğrencilerimin birçoğu 85-86-87 doğumlu üstelik 45-50 yaşlarında bile birçok öğrencim oldu ve hiçbir sorun olmadı okulda birbirlerine öğretecek o kadar çok şeyleri vardıki ben çok mutluydum bu durumdan

Hiç bile arkadaşımız demiş ya okumanın yaşı yok diye git gidebildiğin kadarıyla

selam...dershaneye gidiyorum evet ...garip hissediyorum kendimi...verdiğim kararın gerceklesmemesine o kadar alısmısım ki simdi bu olunca noluyor diyorum bazen...arkadaslar verdiğiniz destekler için cok tesekkür ederim tekrar...belki üniversiteyi hiç kazanamayacagım ya da kazanamayacagım ama en azından hayatımda ilk defa gelecegimle ilgili kendi kararımı verdim ve uyguluyorum...bunu yasamam gerekiyordu...umarım herkes için bu imkan dogabilir...şimdilik sorun yok yani:)

yeraltı hangi alan kol bölümden mezun olduğunu bilmiyorum ama her ne koşulda olursan ol istediğini yapabileceğin konusunda asla şüpheye düşme...

bu konuda elimden gelen ne varsa sana yardımcı da olmak isterim... tercih konusunda baya iyiyimdir... sözel mezunu adamı inşaat müh.yapmayı başardım desem senin için yeterli olacaktır...

bende yaş itibariyle ünv okumakta zorlananlardan biriyim... 84 lüyüm ve sınıfımda 90 lılar var... garipsiyorum ama olsun... kimsenin bunu taktığı yok.. hatta umimiyetle benden çekiniyor abi diyorlar 8)

yolun açık olsun kardeşim... iyi şanslar... good luck :wink:

selam economist...tesekkürler desteğin için...ama sözel mezunu kişiyi inşaat mezunu yapmana diyecek birsey bulamıyorum...gerçekten çok şaşırdım...ben eşit agırlık mezunuyum ve psikoloji istiyorum...yani senden yardım istersem eger o kadar zorlanmayacaksın :lol: ...hangi üniversitede okuyorsun sen? ben istanbul üniversitesi istiyorum ama bakalım !!! arkadaslar iyiki varsınız

üniversite 2. sınıftayken abim tıp fakültesini yeni bitirmişti ve sınıf yıllığını evde inceleme fırsatı bulmuşum... beyaz saçlı, yaşı haylice geçkin birisi vardı yıllıkta.. abime sorduğumda aslen diş hekimi olduğunu ve tıp fakültesini de bitirdiğini söylemişti.. o günden sonra okumanın yaşı olmadığını daha iyi anladım..

hayatımızda her yıl kendimizi geliştirdiğimizi düşünürsek bir meslek sahibi olmak ya da bir bilim dalında uzmanlaşmak için okumanın yaşı yok...

sizi anlıyorum.. sizin yaşlarda ben de sizin gibi düşünür, bir yaştan sonra insanın kendini geliştirmediğini ve sadece mesleğini icra ettiğini düşünürdüm.. oysa inanın öyle değil..

üniversiteyi bitirdikten yıllar sonra, 30 yaşıma merdiven dayadığım bir zaman büyük bir heyecanla yeniden öss sınavına girmiştim.. amacım inşaat okumaktı.. olmadı... ama olsaydı okurdum..

henüz 23-24 yaşındasınız bu ne karamsarlık anlamıyorum doğrusu.. umarım istediğiniz psikoloji bölümünü kazanır, üzerine yüksek lisans ve doktora yapar ve belki de akademisyen olursunuz.. hayatta hiçbir şey için geç değil... ;)

40 yaşında mesleki kadrosuna geçmiş birisi olarak size şunu söyleyebilirim ki, kariyer denilen basamakları tırmanmayı aceleye getirenler hep hayatın başarısızlıklarıyla karşılaşmışlardır.. etrafımdaki insanlarda bunun çok örneklerini gördüm..

başarıya odaklanıp sabredenlerden olursanız hayat size mükafatını verecektir... ;)

Kendini derslerine hedefine kaptırırsan enghelli olduğun bile aklına gelmez.
Sık sık bu konudaki gelişmeleri bizimle paylaşman çok yerinde olur.
Zaten piskolji okumayı düşünüyorsun, bizde dertlerimizi seninle paylaşırız .

selam arkadaslar...nasılsınız...ne zamandır giremiyordum nete...destekleriniz için tekrar tesekkür ederek baslamak istiyorum ama arkadaslar ben hata yaptım diye düşünüyorum maalesef...aileme cok yük oluyorum farkındayım...yoruluyorlar artık benimle ilgili işleri yaparken...babamın sırtı cok agrıyor mesela ama dısarı cıkartırken haliyle belini zorlayacak seyler yapıyor...evde beni kaldırımak için bir alet aldık evde rahatım ama dısarı cıkarken iki üç basamak var onları hergün atlatmak zorunda kalıyor...annem deseniz o da yoruluyor...yasları az değil...ama ben kendi isteklerim için onları böle bir hayata mahkum ediyorum oysa okumak yerine calışmayı tercih etmiş olsaydım bunlar olmayacaktı...bakıcı tutardım kendime mesela...onlara ihtiyac olmazdı...hem ben dershaneye gidiyorum diye torunlarını da cok az görüyorlar...cünkü agbimler uzakta oturuyor her zaman görüşemiyoruz...ben dershanye gitmeyip calısıyor olsam oraya tasınırdık sürekli birlikte olurduk onlar rahat rahat torunlarını görürdü...herseyin sebebi olmak ne kadar zor ...hiç ders calısamıyorum...sarhos gibiyim....konusurken annemin yüzüne bakamıyorum...ev o kadar sessiz ki...bir yandan üniversiteli olmak beni cok heyecanlandırıyor...sectiğim meslegin hayalini kuruyorum ve o kadar mutlu oluyorum ki...ama bu psikolojiyle kurdugum hayallere cok uzagım

hepiniz ne güzel duygularınızı ve sözlerinizi dile getirmişsiniz.virgülüne kadar hepinize katılıyorum.OKUMANIN YAŞI YOK.altıüstü 4 yıl okucaksın ve diploma alacaksın.1-2-3-4 bitti bak:)

Üst Alt