Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan'da yapılacak

Arkadaşlar çalışan memurların sınava girme hakkı var bu yasa ile belirlenmiştir uzatmanın birbirinizi kırmamızın bir faydası yok isteyen girer istemeyen girmez..
Özürlü devlet memurları da ÖMSS ye girebilir bu hak [FONT=Verdana]3 Eylül 2010 tarih ve [/FONT]27691 sayı ile resmi gazete de yayınlanan Yönetmelik ile sınava girme hakkı kazanmıştır.
Ayrıca sınava hizmetli olarak giren hizmetli olarak başka bir kuruma geçemez.YHS(Hizmetli) olan GİH,THS sınıflarından birini hak eder ise o zaman muvafakatname alarak yeni kurumunda göreve başlar.Ayrıca kurum müdürü muvafakatname onayı vermez ise bu konu ile ilgili mahkeme kararları mevcuttur.

MADDE 1- 20/8/2004 tarihli ve 2004/7754 sayılı Bakanlar KuruluKararı ile yürürlüğe konulan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ileYapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinde yer alan“ilk defa” ibaresi ile 4 üncü ve 6 ncı maddelerinde yer alan “İlk defa”ibareleri madde metinlerinden çıkartılmıştır.

İlker abi var mısın yarışa ,hem senin ki benimkinden daha kolay olacak soruların , düşük puan alan büyüğe danışacak tamam mı :)

yuh yani arkadaşlar yuh çocuk oyununa çevirdiniz emeklılerde gıremezmiymiş devletin işsiz engellisi bıttımıde emekli engelli alsın devlet sormaz mı adama çalışabiliyordun nıye emeklı oldun siz devletle oyunmu oynuyorsunuz
bazılarıda şunu yaptı gitti özelde calışarak engelli raporu ile malulen emeklı oldu maası azmış ömss sınavına girecekmiş sahtekarlar umarım devleti yanıltma suçundan hüküm giyersiniz

Arkadaşlar bu sınav için devlet ocak ayında bedava kurs vericek deniliyordu.bu konuyla ilgili bilgisi olan benimle paylaşırsa çok sevinirim.şimdiden herkeze sınavda başarılar dilerim.

çiğdem halkevlerinde kurs veriliyo bildiğim kadarıyla,bazı illerde başlamış bazılarında ise 15-20 kişi gibi bi rakam toplayın başlayalım denmiş okuduğum kadarıyla

arkadaşlar cok güzel bir haber herkese hayırlı olur inşallah ve herkes yerleşir:)))

1 ay öncesinden sınavın 29 nisanda olacağını söylemiştim.

arkadaşlar bu konu 2 gün önce açılmış, paylaşan arkadaşa teşekkürler ama bu konu daha önce açılmamış mıydı?
ben kpss için yola çıktım şimdi yavaş yavaş ilerlemekteyim ve kaynak konusunda internette eper bir araştırma yapmıştım
imkan buldukça internet üzerindeki siteleri paylaşırım sizlerle
ben önlisans mezunuyum aöf 4.sınıftan 1 ders yüzünden uzattım, bu yıl da kpss için kayıt yaptırmadım yoksa lisanstan girmek daha zor malum...
ben birşey soracagım, ben henüz özeülü raporu almadım çünkü bunu veren hastane merkezde o da en az 1,5-2 saatlik yol demek bir de bugun git yarın gel yaparlarsa işim zor
o yuzden okulların ara tatilinde memlekete gittiğimizde almayı düşünüyorum hastane cok yakın orada
sorum acaba başvuru sırasında, özür belgesi de isteniyor mu?
bnm alacagım özür belgesi en az %70 olacak diye biliyorum
yardımcı olursanız sevinirim

taha emin misin? bak ona göre yaşadağım şehirdeki halk evini arayacağım :)

ara selamımı söyle çiğdem :)benim eminliğim internette forumlardan arkadaşların açtığı başlıklardan ibaret aldığım duyumlar ordan.ama dediğim gibi her şehirde yok bazı şehirlerde öyle bişeyden haberimiz yok diyolarmış.

işsiz arkadaşlar ufaktan umudu kırın çalışanları da geçin emekli bile gözünü sınava dikiyorsa kurumlar arası personel değişimini işsiz arkadaşlara ve kamu oyuna engelli istihdam ediyoruz daha ne istiyonuz diye yutturcaklar;) sesimizi çıkarmazsak çalışan memur sınava girebilir hükmü maddeden çıkmazsa işsiz olarak avcumuzu yalacağız LÜTFEN ARKADAŞLAR GEÇ OLMADAN BİMER,DEVLET PERSONEL TEŞKİLATI,BAKANLIKLAR,BAŞBAKANLIK SESİMİZİ NEREYE DUYURABİLİRSEK...yoksa işi olup gözü doymayanlar işsizlerin yine işsiz gezmesine sebep olcak İŞSİZDEN ÇOK İŞ DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN GİRECEK....

sınavın adı üstünde özürlü ^MEMUR^ alımı yani nedemek devlet çalışan memurlara sınav tekrar yapacak demek:D

xxxman;

Memur arkadaşları girmesi daha iyi olur , çünkü 5-10 netlerle devlet memuru olmak herkesin işine gelir kolay olmasın kazanmak , insanlar azcık bir şeyler öğrenerek girsinler ve emek olsun işin içinde, yarım yamalak bilgilerle sınav kazanmak olmasın , Kpss gibi sınavda 90 puan alarak atanıp 1 yıl sonra tekrar aynı sınava girerek farklı kurumlara geçen çok insan var , yine öss de böyle ... Engelliler sınavı da böyle olacaktır ve olması da gereklidir.Korkmayın ki memur olmayan arkadaşların zamanı daha fazla...

Neye dayanarak memur arkadaşların sınava girmesini engelleyeceksiniz , Bu adam zaten memur sınav girmesin mi (Devlet güler) :)

düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum sadece "kimseye şahsi bir art niyetle yazmış değilim" bunuda belirtmekte fayda var... iki kurumun sınavına girip birine yerleşen sonra diğer kurumunda sonucu açıklanıp onu da kazananlar bu da yetmezmiş gibi oraya geçsem maaşım artar mı diyenler, acaba hiç işi güçü olmayan engelli kardeşlerimizi düşünüyorlar mı? siz tercih yaparken o kardeşlerimiz eve nasıl gideceklerini hesaplarken belki çocukları babalarını eli dolu olarak gelmesini beklerken, Acaba ikinci kere kazanıp atananlar bunları düşünerek hareket ediyorlar mı? gerçekten çok ama çok merak ediyorum... acaba sizlerde merak ediyormusunuz?
Aralık 28 de bakın ne yazmıştım... ben yorum yapmaktan usandım:)

Arkadaşlar sınavın soru sayısıyla konuları hakkında bilgisi olan var mı ?

Sürekli İbaresi

Benim raporumda 2 yıl yazıyor alirken sormustum sürekli olsun diye artik olmuyo demişti hastahne yetkilileri ben ömms ye gircem ama bir sorun cıkmaz demı temmuzda aldım 2 yıl yazıyo

sedat13;
bildiğim kadarıyla soru sayısı 50, değişme olduysa bilmiyorum

ALİ DOĞAN;
sanırım raporla ilgili soruların yanıtı bu olsa gerek arkadaşlar

Sonunda beklediğimiz açıklama yapıldı hepemize hayırlı olsun...:eek:

BAKIN ARKADAŞLAR
16.12.2010 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürülüğe giren YENİ YÖNETMELİĞİN İÇERDİKLERİ..EN DETAYLI ŞEKİLDE AKTARIYORUM..

ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER
[FONT=Verdana]Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik 16.12.2010 ve 27787 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylece 16.07.2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana]16.07.2006 tarihli ve 26230 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin uygulama sürecinde hem hekimlerce hem de özürlüler tarafından bazı eksiklik ya da aksaklıkların olduğu bildirilmiştir. Özellikle, yönetmeliğin eki cetvellerin uygulanmasının zor ve karışık olduğu yönünde bildirimler alınmıştır. Bu yönetmelikle verilen özürlü sağlık kurulu raporları, özürlülere verilen pek çok hak ve hizmetlerden yararlanması için esas belge niteliğindedir. Rapor alma sürecinde karşılaşılan güçlükler nedeni ile bazı özürlüler kendileri için sağlanan hak ve hizmetlerden yararlanamaz ya da geç yararlanabilir hale gelmişlerdi. Bu nedenle özürlülere verilecek sağlık kurulu raporlarının en az hata içerecek şekilde düzenlenmesinin sağlanması amacıyla yönetmelik değişikliği çalışmaları başlatılmıştır. Yönetmelik değişikliği çalışmasında Başkanlığımız koordinatörlüğünde Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir.[/FONT]
[FONT=Verdana]16.12.2010 tarihli ve 27787 Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” içeriğinde yapılan değişiklikler aşağıda sıralanmaktadır.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Yeni yönetmelikte “tüm vücut fonksiyon kaybı oranı” yerine “özür oranı” kavramı getirilmiştir. 16.07.2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmi Gazete yayımlanan eski yönetmelikte “tüm vücut fonksiyon kaybı oranı” ifadesinin kullanılması, uygulayıcılar arasında çeşitli zorluklara yol açmış ve yanlış algılamalara neden olmuştur. Bu nedenle yeni yönetmelikte uygulayıcılar arasındaki farklı uygulamaların ortadan kaldırılarak standart bir dilin oluşturulması amacıyla “özür oranı” kavramı getirilmiştir.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Yönetmeliğin 4. maddesindeki tanımlar bölümünde yer alan “Ağır özürlü” kavramı değiştirilmiştir. Önceki yönetmelikte ağır özürlü, “özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kayıp oranları P nin üzerinde olduğu tespit edilen özürlülerden; beslenme, giyinme, yıkanma, ve tuvalet ihtiyacını giderme gibi öz bakım becerilerini yerine getirmede kendi başına hareket etmede veya iletişim kurmada zorluk ya da yoksunluk yaşadığına ve bu becerileri başkalarının yardımı olmaksızın gerçekleştirilemeyeceğine tıbbi olarak karar verilen kişileri ifade eder” biçiminde tanımlanmakta idi. Yürürlüğe giren yönetmelikte ise ağır özürlü “Özür durumuna göre özür oranı P ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri ifade eder” biçiminde değiştirilmiştir. Böylece P oranında özür oranı olan kişilerin de ağır özürlü olarak kabul edilmeleri sağlanmıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Yürürlükteki yönetmeliğin 6 ıncı maddesinde yer alan özürlü sağlık kurulu teşkilinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Sağlık kurulunun oluşturulmasında uygulamaya yönelik kolaylıklar getirilmiştir. Örneğin sadece bir organ ya da sistemi ilgilendiren özrü bulunanlar için özürlü sağlık kurulu, o özrü ilgilendiren branştan üç uzmanla oluşturulabilmekte ve kurulun başkanlığını ilgili şef ya da anabilim dalı başkanı yapabilmektedir.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Yönetmeliğin 7 inci maddesinde özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelerin belirlenmesi görevinin doğrudan Sağlık Bakanlığına bırakılması, bu konudaki değişikliklerin internet üzerinden duyurulması sağlanmıştır. Böylece yeni yetkili hastanelere ihtiyaç duyulması halinde bu hastanelerin kolayca belirlenebilmesi ve kısa sürede ilgili kurumlara duyurulması sağlanmıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Yönetmeliğin Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun Doldurulması başlıklı 9 uncu maddesinde çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Özürlü sağlık kurulu raporlarında fotoğraf bulunma zorunluluğu 7 yaştan 15 yaşa çıkarılmıştır. Nüfus cüzdanlarında 15 yaşından büyükler için fotoğraf yapıştırılması zorunluluğu bulunduğundan, bu düzenleme ile özürlü sağlık kurulu raporları arasında ortak uygulama sağlanmıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Yönetmeliğin Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun Doldurulması başlıklı 9 uncu maddesinde ayrıca, kişinin veya ilgili kurumun talebi halinde özürlünün çalıştırılamayacağı işlerin niteliğinin belirtilmesi hükme bağlanmıştır. Böylece özürlülerin istihdam alanlarının belirlenmesindeki yanlış anlamaların giderilmesi sağlanacaktır. Kişinin özür durumunun zaman içinde değişme ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği durumlarda da kişinin mevcut durumunu esas alan özürlü sağlık kurulu raporu verilmesi zorunluluğu hükme bağlanmıştır. Böylece özürlü kişinin hak ve hizmetlerden yararlanması için uzun süre beklenmesinin önüne geçilmiştir.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Sağlık kurulu raporlarının başvuru tarihinden itibaren en geç 20 iş günü içerisinde sonuçlandırılması hükme bağlanarak özürlülerin sağlık kurulu raporu alma süreci hızlandırılmıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Özel eğitim için daha önce belirtilen %40 sınırı yönetmelikten kaldırılmış, böylece özür oranına sahip çocuklara özel eğitim imkanını sağlayan Kanun ile uyum sağlanmıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana][SIZE=4]• Yönetmeliğin özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi başlıklı 13 üncü maddesinde, kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmeyeceği hükme bağlanmıştır. Böylece sürekli özre sahip kişilerin defalarca rapor almalarının önüne geçilmiştir.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana]• Yönetmeliğin özürlü sağlık kurulu raporunun onaylanması ve verilişi başlıklı 14. maddesinde, özürlü sağlık kurulu raporunun özürlü kişiye talep ettiği sayıda verilmesi de hükme bağlanmıştır. Böylece özürlü kişi istediği sayıda sağlık kurulu raporu nüshası alabilecektir.[/FONT]
[FONT=Verdana]• Ayrıca, özürlü sağlık kurulu raporlarında yer alan özürlülerle ilgili bilgilerin elektronik ortamda Ulusal Özürlüler Veritabanına aktarılmasına ilişkin sistem geliştirilmesi çalışmaları hükme bağlanmıştır. Böylece özürlü sağlık kurulu raporları ile sağlanan bilgilerin ulusal özürlü veri tabanında doğru biçimde yer alması ve ülkemizde doğru istatistiki verilerin oluşması sağlanacaktır.
• Yönetmelikte ilk kez özür grubunun uzman hekimler tarafından tespit edilmesi hükmü getirilerek Sağlık Kurulu Raporunun arka yüzünde özür gruplarına yer verilmiştir. Böylece ülkemizdeki özürlü vatandaşların özür gruplarına göre sınıflandırılması sağlanarak özür gruplarına göre politikalar doğru bir şekilde geliştirilecektir.[/FONT]

[FONT=Verdana]• Ayrıca Yönetmeliğin Ek 2 sayılı Özür Oranları Cetvelinde de çeşitli özür durumlarında özür oranı arttırılarak özürlülerin lehine önemli değişiklikler yapılmıştır. Önceki yönetmelik ile getirilen sistemlerin uygulayıcıya açıklamalı örneklerle desteklenmesi yapılmamıştır. Bu nedenle özür oranlarında önemli düşmeler olduğu Başkanlığımıza özürlü sivil toplum örgütleri tarafından iletilmişti. Uygulamada yaşanan bu sorunların çözümlenmesi amacı ile yönetmelikte yer alan bölümlere açıklamalar, ek tablolar ve örnekler getirilierek sistemin daha anlaşılabilir ve algılanabilir hale getirilmesi sağlanmıştır. Özürlü sağlık kurulu raporu içeriğinde yer alan tüm bölümlerde özellikle özürlü vatandaşların yoğun olarak sorun yaşadıkları “göz, ortopedi, kulak burun boğaz” bölümlerinde özür oranlarında özürlüler lehine değişiklikler yapılmıştır.
[/FONT]

KIRMIZI İLE YAZDIĞIM YERİ İYİ OKUYUN..BENİM BİLDİĞİM BİR KANUN,YÖNETMELİK ÇIKTIĞINDA O GÜNDEN SONRAKİLERE ETKİ EDER..GEÇMİŞE ETKİSİ YOKTUR DİYE BİLİYORUM..fakat bu kısa bir araştırmamın sonucu..ben yinede ÖZİDA başkanlığınıda arayıp sorcam..yada gereken başka neresi varsa arayıp sorcam..sizlerde bilgilerinizi aktarmaya devam edin...

gul2011;

O zaman konularda değişmedi demektir meb ve sağlık bakanlığının sınavlarındaki konularla aynı olacak demek ki

bir açıklama henüz yok ama konular ve soru sayısı hakkında

sedat13;
O zaman konularda değişmedi demektir meb ve sağlık bakanlığının sınavlarındaki konularla aynı olacak demek ki

arkadaşım bana göre bu sınav farklı şekilde olacak.soru sayıları aynıda olabilir..değişebilirde.. mantık olarak sırf bu sınav belli bir kesime özel olduğu için biraz zorluğuda olacaktır sanırım..çünkü mesela diyelim ankarada vakıflar müdürlüğü 5 memur alıyordu..ankarada ikamet eden engelliler dışında pek kimse gidip başvurmuyordu..birde soruları o kurum hazırlayınca ortaya kolay bir sınav çıkıyordu ve bu çok az engellinin girdiği bi sınav oluyordu..ama şimdi allah bilir kaç bin engelli girecek..kolay olsa yüksek puan alanlarda yığılma olur..çok zor olsa oda olmaz..ne zor ne kolay bir sınav olacak bana göre...

bildiğim kadarıyla diğer sınavlarda yanlış doğruyu götürmüyormuş bu sınavda yanlışlar doğruyu götürse daha hakkaniyetli olacak

golden_heart
user-offline.png

Valla hocam hepsini okudumda bir sonuc cıkaramadim sınava gircekmiyiz giremicekmiyiz bilgisi olan paylaşırsa sevinirim raporumda 2 yıl süreli yaziyo temmuzda aldim

ömss

% 40 işitme engelli 2 yıl süreli 27.12.2011 tarihinde raporumu aldım.acaba 2012 de yapılacak ömss sınavına girebilirmiyim?

Üst Alt