Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2011 yılında aldığım raporu vergi dairesi kabul etmiyor?

morti

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba hocam bende 2011 yılında aldığım raporla 2018 yılında araç aldım şimdi 5 yıl bitti dedim yeni alayım inşallah maliye dediki ehliyetin tmm dir .fakat raporunu degiseceksin raporumda yazıyor özel tertibatlı+otomatik vitesli araç kullabilir diye ama maliyedeki arkadaş diyorki yok yeni cumlenin olması gerekir diyor bende bı forumlara sorup araştırayım dedim yeni yönetmelik nedir diye buradan bazı arkadaşlar sağolsun paylaşmış yönetmeliğin bazı kısmını ve bazı arkadaşlar da eski raporla almış bu yüzden sanki benim raporum yönetmeliğe göre oluyor. varmı bir hatam acaba yanlış mı okuyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.ocakta araç almak istiyorum heyette 3 ay gün veriyor

Hocam gidecem yanlarına yönetmeliği de göstereceğim inşallah sıkıntı çıkmaz bunun dışında ne diyebilirim acaba

morti

Bir çok kez 2019 yılı öncesinde alınan raporlar için burada açıklama yapıldı. Arama kısmından kolayca bulabilirsin. Şimdi ötv tebliği diyorki 2019 yılından önce alınan raporlara görede ötv muafiyeti olur ancak bu raporlarda olması gereken şartlar var

Nedir bu şartlar;

raporunuzun açıklama kısmında;

maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir.

20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile “Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz.

Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.

Yani sonuç olarak diyor ki senin raporunda "Otomatik vitesli araç kullanabilir" veya “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir ifade yazması beni ilgilendirmiyor ben buna göre işlem yapmam diyor.

İşlem yapmam için raporunda sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri durumlar nedeniyle özel tertibat gerekliliğinin açıkça yazması gerekiyor diyor.

Senin raporunda varsa bu ifadeler olur neden olmasın. Kolay gelsin.

Üst Alt