Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2009'da piyasaya çıkacak ilaç bizi de kapsar mı?

murattolga

Üye
Konular
56
Reaksiyonlar
0
sevgili baben abi ve site yöneticileri 24.04.2007 yani dün yayınlanan sabah gazetesinde çıkan habere göre 2009 da bir ilaç çıkacakmış ve 1800 hastalığı iyileştireceği söyleniyor.bunlardan ikisi D.M.D ve kistik fibroziz miş. fa yıda içine kapsıyormu diye bir araştırın ve sonucu sitede yazmanız dileğiyle saygılarımla.

keşke haberi burayda taşısaydınız ben dünkü sabah gazetesine ulaşamadım netten artık sabırsızlıkla bekliyoruz böyle bir şey olursa dünyaya yeniden gelmek gibi bir şey olur bizler için :shock: :D

Habere bende ulaşamadım. Harika birşey olur gerçekten de hatta devrim olur bizler için...

Alıntı:
ABD
Bin 800 hastalığa tek bir hapla tedavi
Amerikan üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkarılan bir ilaç, aralarında "Duchenne Kas Distrofisi" (DMD) ve "Kistik Fibroziz" gibi kalıtsal hastalıkların da bulunduğu yaklaşık bin 800 hastalığa çare olacak. "PTC124" isimli ilacın laboratuvar ortamında fareler üzerinde denenmesinin ardından insanlar üzerindeki denemelere geçilmesi bekleniyor. DMD hastalığı, hayati bir protein eksikliğinden meydana geliyor. PTC Theurapeutics şirketi ile Pennsylvania ve Massachusetts Üniversiteleri'nin ortak araştırmalarının sonucunda yapılan ilaç ise bu eksik proteinin tamamlanmasını sağlıyor. Klinik denemelerine bu yıl sonunda başlanması planlanan ilacın 2009 yılında lisansının alınması bekleniyor.

SABAH

Sevgili Murat, kusura bakma.. Biraz geç gördüm başlığını.. :oops:

İlaçla ilgili Google'da epeyce link var ama çoğu yabancı dilden. :(

Türkçe olanlar da aynı haberi vermişler..

Dilini kesinlikle anlayamadığım forumlardan birinde ( http://www4.diburim.co.il/cgi-bin/forumsdb/intraforum_db.cgi?forum=12957/4&session=FFFF ) bizim hastalığın da adı geçiyordu ama başkaca hiçbir şey okuyamadım. O nedenle, bu ilaçla ilgili mi, değil mi bilemiyorum.. :(

Bana kalırsa, evet bu ilaç FA'da da etkili olabilir.. Kaslardaki protein eksikliğini gideriyormuş.

Ama bizim ilacımız daha erken çıkacak piyasaya.. Olumsuz bir durum olmazsa seneye bu zamanlar artık "ilaçlı bir hasta" olacağız.. ;)

merhaba kader arkadaşlarım..!

:D Herkse merhaba,haberleriniz çok güzel,İnşallah herşy umduğumuz gibi olur,Benim bütün fa lılara bi teklifim var iyileşince bi gün bi yerde parti verelim,kutlayalım yeniden doğuşumuzu, ne dersiniz? :D

Haberi bizlere ulaştırdığın için teşekkürler özgür haber umut verici bekleyelim ve görelim :)

:) slm baben abi,ben çalıtığım için fazla giremiyorum fazla araştırma yapamıyorum,sitye giremyorum fazla,senden ricam 2008 de çıkacak ilaç hakkında bilgi almak istiyorum,tabi varsa
içeriği,fonksiyonu,komplikasyonu var mı yok mu,bende hepimiz gibi çok umutluyum ama sağlıkçı olduğum için biraz pipirikliyim..şimdiden tşk.

Sevgili hüllü,

2008'deki ilacı şu linkte duyurmuştum: http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=178903#178903 Bunun dışında bir bilgiye henüz ulaşamadım. Daha doğrusu yabancı dil problemim nedeniyle :( yurtdışı sitelerde araştırma yapamıyorum. Umarım, bir süre sonra Türkçe kaynaklarda erişebiliriz, konnuya. ;)

BABEN ABİ,TEŞEKKÜRLER :wink: herşey umduğumuz gibi olur İnş...
Ben yürümeyi çok özledim.. :(

mineawra gibi düşünüyorum bende :wink: gerçi hiç bi umudum yok we ewdekilerinde... neyse umudu kesmeyip beklemek en iisi sabrederek ama :wink:

herkeslere merhabalar bende fa lıyım abımde fali sizden rıcam bırı bana anlatsın ben hıc bısey anlamadım sımdı ılac cıkacamı cıkacaksa nerden bılıyonuz elınızde bı kaynak varmı varsa ılacın adı yokmu neden saklanıyo neyse bırı benı aydınlatsın bu konuda insallah abılerın dedıgı gıbı olur sabretmekten baska caremız yok beklıcez gorecegız yurumeyelı ıkı sene oldu bılıyorum sızlerın daha cok olmusturr ben yurumeyı cok ozledım en cokta hanı camıde cemaatle bırlıkte ayakta dımdık namaz kılmayı ozledım sımdıde gıdıyorum ama herkes ayaaakta bense oturdugum yerde kılıyorumneyse 2008 mayıs ayını sabırsızlıkla beklıcemve bol bol dua edelım benım dualarım sızınle allaha emanet olun

Acaba bu ilaç misküler distrofide de etkilimidir.. :?: :roll:

Kuvvetle muhtemel.. DMD'yi etkileyip MD'yi es geçmesi ayıp olur biraz.. ;)

umarım hastalığımıza radikal bir çözüm olur dört gözle bekliyorum hapın piyasaya çıkmasını hepimizin hayatına yeni bir güneş doğar inşallah...

OF için bi faydası dokunacağını tahmin etmiyorum. Yani ilacı aldıktan sonra omurilikte kıpırdanma olup tahrip olan omuriliğin düzelebileceği ihtimalini görmüyorum. Bi tedavi şekli çıkarsa o da cerrahi müdahale ve kök hücre ile olur....

Bu da bush'un tedavi amaçlı embriyonik kök hücre çalışmalarını yasaklayan kanunlarıyla rafa kaldırıldı zaten...

Ne diyelim, Bush'u versinler ellere........

AyTaCYıLDıZ' Alıntı:
arkadaşlar ben fa lı değilim ama cok sevdiğim bi kız arkadaşım fa lı onun için araştırma yapıyorum ve int den söyle bişi buldum umarım işinize yarar daha önce verirmişse kusura bakmayın
...
Aramıza hoş geldin Aytaç,

Evet.. Bu bilgiler daha önceverilmişti (bkz. http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=323966#323966 )

Sitemiz FA konusunda Türkçe'de ikincil kaynaklık konusunda epeyce yol aldı. Ancak bilgiler biraz düzensiz. :oops: Aradığını hemen bulamıyorsun. Yine de interneti dolaşmadan önce bu forumdan yola çıkmanı tavsiye ederim. :wink:

arkadaşlar kas derneğinde yapılan konferanslarda çoşkun özdemir hep bahsettiği bir olay vardır gazeteler ne olursa yazar yeterki trajları artsın düşünmezlerki kişiler umut bekliyor bir haber onun için bu tür haberler duyulduğu zaman kas derneğiyle irtibata geçmenizi öneririm en iyi ilaç şu an bizler için moraldir bunu hiç bir zaman unutmayalım selamlar

PTC firmasından, FA için etkili olup olmayacağı soruma gelen cevap: Dear Mr. Kilic,

Thank you for your email and interest in PTC124.

PTC124 targets a genetic change known as a nonsense mutation. A nonsense mutation causes a genetic disorder by prematurely stopping the production of a critical protein. PTC124 may have the potential to treat genetic disorders in patients for whom a nonsense mutation is the basis for the disease, as it is in some cases of Duchenne Muscular Dystrophy. Unfortunately, PTC124 will not be effective for Frederich's Ataxia.

Kısaca: HAYIR.

sevgili selçuk, anlamadım ben sen hayır diyorsun.. ama diğer taraftan fa ile ilgili birçok tavsiyeler var umut vaad edici; anlatır mısın? :?:

merhaba

mailim sadece PTC124 adlı 2009 da piyasaya çıkacağı yazan ve 1800den fazla genetik hastalığı kapsıyacağı bahsedilen çalışmanın FA ya çözüm olmayacağı bilgisini içermekte. Diğer çalışmaların(dört gözle beklediğimiz CATENA gibi) bu maille hiçbir ilgisi yoktur.

teşekkürler bay selçuk.. aydınlatman çok iyi oldu! :wink:

sarabellar ataksı

ya ben ankrada oturuyoırum tv gazetede cıktı tedavı bulundu dıye me hastalarına bızım farkımız ne bıze yaramıyomus bu bılgı dogrumu

not kursat sana ulasmam lazım ben selda ankaradan msn gelmıyosun mutlaka bul benı acıl

tam bilmiyorum ama yine anlatmaya caliscam
bazi hastaliklara genetik hastalik
gen diye bir cumle
cumle de hata var hatayi gordugun error diyo protein uretilmiyo
pct
bu ayni cumlenin hatasi kesip atiyo
cumle kisaliyo hata yok tam ayni protein uretilmiyo
ama calisiyo
fa da cumlede hata yok protein calisiyo
bi tek sayisi az
yanilirsam duzeltirler
pctyi exon atlamasina benzetiyom