Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2009 yılında alınmış raporla vergi muafiyeti başvurusu hakkında..?

Sky_Walker

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Merhaba;

2009 yılında aldığım ve %60 oranı olan raporumla(bu rapora istinaden Başbakanlık "Özürlüler"(bu kelimeyi nedense hiç sevmiyorum:mad:) İdaresi Başkanlığı'ndan kimlik kartı almıştım) vergi muafiyeti başvurusu yapabilir miyim? Yoksa yeni rapor mu almam lazım? Ayrıca engelli emeklilik işlemleri için illâ bu vergi muafiyeti başvurusunu yapmak gerekiyor mu (raporu Maliye'ye işletirsem sanırım 2021'de emekli olabiliyorum)?
Bu vergi muafiyeti için engelli kontenjanında çalışma gibi bir zorunluluk var mı (vergi muafiyetinin alındığı firma, benden habersiz, beni engelli kontenjanında çalışıyor gösterebilir mi)? (Raporum olduğu halde engelli kontenjanında çalışmıyorum, gerçekten ihtiyacı olan birinin bu kontenjanda çalışmasını isterim).

Teşekkürler, iyi günler.

İstanbul vergi dairesinin web sitesinde raporun son yönetmeliğe (30 mart 2013) uygun olması gerektiği belirtilmekte olduğundan tekrar rapor için hastaneye sevk edilirsiniz.
Sigorta başlangıç tarihiniz 1 Ekim 2008 öncesi ise evet erken emeklilik için vergi indirimi almanız şart.
Hayır engelli kontenjanında çalışma gibi bir mecburiyet yoktur.

İtiraz Edilen Rapor ile Vergi İndirimi Başvurusu Hk.

Merhaba;

H sınıfı ehliyet için başvurduğum raporun sonucu nedeniyle(Sürücü belgesi alamaz yazıyordu) İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz ettim ve Şişli Etfal 6 Ocak 2016 tarihine gün verdi. Bu tarihe kadar beklerken, elimdeki rapor ile vergi indirimi için başvuru yapabilir miyim? Yoksa itirazın sonucunu mu beklemem lazım?
Son rapordaki oran %62(bir önceki rapor oranım da %60). Rapor itirazı sonucu oran olarak %49-70 arasında gelecek. Mesela mevcut rapor(oranı%62) ile vergi indirimine başvurdum diyelim ve rapor itirazı sonucunda da %52 geldi, bu durumda vergi indirim derecesi değişir mi?

Teşekkürler, iyi günler.

itiraz ettiğin sürece Raporun itirazı Maliye'ye yansır. Yani kabul etmediğin raporu niye Vergi indirimi için kullanasın? Bu konuyu düşünememiş olabilirsiniz.
Ben Hakem Hastane raporunuzu Bekleyiniz derim..

İtiraz ettiğim konu raporun sonuç kısmında yer alan ifade, oranı değil yani, "Sürücü belgesi alamaz" ifadesine itiraz ettim.
Eğer dediğiniz gibi maliye raporun tamamını ele alıyorsa, mevcut raporla başvurmak sorun olabilir.

Sky_Walker

Keşke itirazı vergi indirim süreci tamamlandıktan sonra yapsaymışsınız. Şu haliyle itiraz sonucu mutlaka maliye'ye bildirilir.

OturanBoğa
Vergi indirimi olayı aklımda hiç yoktu normalde :) Tamamen H sınıfı ehliyete odaklanmıştım, rapor itirazı için Şişli Etfal 6 Ocağa gün verince, beklerken bari vergi indirimi de aradan çıksın diye düşündüm(forumda okuduğum kadarıyla vergi indirimi süreci 3-4 ay sürüyormuş, kimisinde daha fazla). Ama planladığım gibi olmadı :) Vazgeçtim vergi indirimi başvurusundan, mecburen rapor itirazını bekleyeceğim. Sağlık olsun :)

Üst Alt