Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2009 sigorta girişi ve % 40 rapor ile ne zaman emekli olurum?

nihat_8790

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
mrblar ben epilepsi hastalığından yüzde 40 (%40) engelli raporum var ve 07.2009 da sigorta girişim var şu an toplam 1200 gün prim var kaç yaşında ve emekli olduğum da da ne kadar maaş alırım?
TEŞEKKÜRLER

18 yıl 4200 günle emekli olursunuz. Yalnız emeklilik zamanına kadar alacağınız raporların bir etkisi olmaz, emeklilik başvurusu yaptığınızda kurum tarafından sevk edilirsiniz ve % 40-50 arası alırsanız bu yıl ve primi tamamlamışsanız emekli edilirsiniz. Şimdiden maaşı hesaplatmak imkansız ve anlamsız olur.

tablonuz şu:
2008_sonrasi.PNG

Çok teşekkür ederim de özür diliyerek bir soru daha sormak istiyorum ne olur mazur görün...
"Yalnız emeklilik zamanına kadar alacağınız raporların bir etkisi olmaz, emeklilik başvurusu yaptığınızda kurum tarafından sevk edilirsiniz ve % 40-50 arası alırsanız bu yıl ve primi tamamlamışsanız emekli edilirsiniz." bu kısmı tam olarak anlayamadım kısaca açıklayabilrimisiniz acaba?

Yani emeklilik zamanına kadar alacağınız raporların emeklilik için etkisi olmuyor. Emeklilik zamanında kurum sevk ediyor sizi hastaneye ve o zaman alacağınız rapor oranı kaç olursa ona göre emekli ediliyorsunuz.

kelebek merhaba ,

paylaştığın tabloyu incelediğimde benim 01/09 2009'da sigorta başlangıcım var.
% 52 rapor ile 3800 iş gününü doldurduğumda emekli oluyorum .doğrumudur ?

toplamda 3181 iş gününü doldurdum şuan ve raporum sürekli.

2009 + 16= 2025 yılını da beklemelisiniz...

Çok pardon , 2005 senesi 9.ay da sigorta başlangıcı vardı.

o zaman sizin tablo yukarıdaki değil, şu:
2008_oncesi.PNG

buna göre 2025'te yine, 4400 günle olursunuz. Ayrıca vergi indirimi almanız şart.

zararı yok şunun şurasında 900 iş günüm kalmış :D

hedef 2023 diyordum ama yuvarlak hesap 25 oldu .

Merhaba,

Nihat Bey'in sormuş olduğu konu benim de aklıma takıldı..emeklilik günü geldiğinde neden tekrar rapor alınacak? o zaman şu anda aldığımız raporun ne anlamı var? ben bu konuyu daha önce forumda sorduğumda başka bir editör arkadaş böyle bir şeyden bahsetmemişti. Tam olarak netleştirebilir miyiz lütfen?

emeklilik günü geldiğinde tekrar rapor almanıza gerek yoktur. ancak erken emeklilik olmak için. eger vergi indiriminiz yok ise o zaman vergi indirimi için başvuru yapmanız gerekmektedir bunun içindir ki rapor almak lazım

Defterdarlıktan elde edilmiş sakatlık indirim hakkınız varsa, ona istinaden emekli olacağınız zaman sizden yeniden rapor istenmeyecek.

Peki Defterdarlık raporu %45 olarak geçirmiş fakat rapor %51 ise ne yapmak lazım ?

Belirleyici olan rapor değil, rapora istinaden vergi dairesinin verdiği derecedir Emre.

Üst Alt