Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2008'den sonra Memur olup, öncesinde sigortası bulunanların emekliliği..?

wise53

İlk sigorta primi hangi tarihteyse o temel alınacak.

Not: Bu konuda Ufukalp abiyle ters düşüyoruz ama, benim düşüncem bu.

hocam şu 5400 prim gün sayısı ne onu anlamıyorum kafam orada karısıyor

öncelikle herkeze iyi günler benim ssk girişim 2006 ve 2016 da emekli sandıgından 4c li olarak yani memur olarak göreve basladım ssk dan 1306 gunum bulunmaktadır benım emeklı olmam ıcın kac gun ve kac yıla ıhtıyacım vadır yardımcı olursanız sevınırım

ve benım engel oranım 58 BENİM GÜN SAYIM 5400 GÜN MÜ ?????

Ben memurum. 1998 Kamuda işçi olarak SSK girişim var. 2010 yılında memurluğa geçtim. İşçi olduğum dönemdeki yıllarımı memurluğa eklettirdim. SGK'da %50 rapor ile emekli olabileceğime dair resmi yazı elimde. 15 yılı doldurğunuz takdirde emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz deniyor. Baz olarak 1998 alındı. Bu arada işçilikten memurluğa geçişim arasında askerlik+3 sene boşluk var.

arkadaşlar benim özel sektörde işe giris yılım 1995 günüm 5850 engelli memur olarak 2015 de atandım. %60 engel oranım atanmadan önce emekli olabilirim diye yazı almıstım sgk dan simdi nasıl olacak o kadar is ğününün hükmü yokmu memurlukta yoksa devlet isciligine ugrasirim olursa oraya geçerim bir 15 yıl daha bastan çalısabilirmiyim bilmiyorum

osivaslı5834
ay/2006 ilk sigortalı olunan tarih olarak belirlenecek. Emeklilik için de aşağıdaki tabloya tabisin. Memuriyet öncesindeki sigorta primleri tabii ki emeklilik hesabına dahil edilecek. Kurumunuzdan hizmet birleştirilmesini talep edeceksiniz...

toprak1453
ay/1998 ilk sigortalı olunan tarih olarak belirlenecek. Emeklilik için de aşağıdaki tabloya tabisin. Memuriyet öncesindeki sigorta primleri tabii ki emeklilik hesabına dahil edilecek. Kurumunuzdan hizmet birleştirilmesini talep edeceksiniz...

1806
ay/1995 ilk sigortalı olunan tarih olarak belirlenecek. Emeklilik için de aşağıdaki tabloya tabisin. Memuriyet öncesindeki sigorta primleri tabii ki emeklilik hesabına dahil edilecek. Kurumunuzdan hizmet birleştirilmesini talep edeceksiniz...

bagkur.PNG

Sigortalılık süresi ve prim günü yetse de 4c memur statüsünde emekli olabilmek için en az 1261 gün 4c'li olarak hizmet olmalı.

OturanBoğa
yazılanlar arasında birşey dikkatimi çekti doğuştan engelli olanlar için 15 yıl 3600 prim gün gördüm şimdi benim durum doğuştan işitme engelliyim ( yüzde 41 ) ben memur olsam buna göre mi olacağım yani ? yoksa normal 18 yıl 4bin 680 güne mi

Son düzenleme:
wise53

Memur olursan bi üstteki mesajımda aktardığım tabloya tabi olacaksın emeklilik için.

arkadşlar benim emeklilik tarihim 2025 çıktı aldım bgn. 2007 sigorta girişi %47 engel 18 yıl sigortalılık süresi oda 2025 e denk geliyor

yazılanlar arasında birşey dikkatimi çekti doğuştan engelli olanlar için 15 yıl 3600 prim gün gördüm şimdi benim durum doğuştan işitme engelliyim ( yüzde 41 ) ben memur olsam buna göre mi olacağım yani ? yoksa normal 18 yıl 4bin 680 güne mi

daha önce sigortan varsa xxxx yıl + 18yıl 13 yılda prim

@wise53

İlk sigorta primi hangi tarihteyse o temel alınacak.

Not: Bu konuda @Ufukalp abiyle ters düşüyoruz ama, benim düşüncem bu.
OturanBoğa
Bizim aramızdaki fikir ayrılığı bu değil :)
2008 den sonra zaten kurumlar tek çatıda toplandığından 28. madde ile emeklilik şartları da tek standart olarak belirlendi.
Artık memurun emeklilik şartında da hizmet süresi yanında prim gün sayısı belirtilmektedir, başlangıç kaç olursa olsun o prim gün sayısının doldurulması zorunludur.
Eskiden ise memurun emekliliğinde sadece hizmet süresi anılmakta, örneğin 15 yıl hizmet süresi erken emeklilik için yeterli olmaktaydı.
İşte ben burada, sonradan memur olmuş birinin emekli sandığından emekli olabilmesi için gereken 15 yılın hesabında memuriyetten önceki sigorta başlangıcı baz alınmaz, sadece fiili olarak çalışılıp primleri ödenmiş günler hizmet birleştirme yoluyla emekli sandığına aktarılır, başlangıç net gün miktarı kadar geri gider diyordumki hala öyle diyorum.
Örneğin bir adamın 20 yıl önce sigorta girişi olsun ama sadece 1 yıl çalışmış, boş geçen onca yıldan sonra 10 yıl önce memuriyete başlamış olsun. Bu adamın 20 yıl önce girişi var diye memuriyetten hemen emekli mi edilecektir, hayır 10 yıllık memuriyet hizmetine sadece 1 yıllık net günü eklenecek 11 yıllık memur sayılacaktır emeklilik açısından.
Yoksa 2008 sonrası için 28.maddede zaten sürenin yanında prim gün şartı olduğundan süre hesabında ilk sigorta girişi geçerli olacaktır.
Umarım demek istediğimi ifade edebilmişimdir :)

OturanBoğa

bülent bey inşaalah siz haklısınız. ufukalp haklı ise işimiz zor ve bitik. şunu net bilen biri yok mu acaba.

benim sigorta başlangıcım başlangıç olmayacaksa ben neylyim erken emekliliği engelli emekliliği

çok saçma olur.

selo46
Bir üstte OturanBoğa'ya hitaben yazdığım mesajı bir inceleyin.

#emeklilik

Arkadaslar benim ssk m 1090 gun dur simdi ekpss den atandigim da benim rapor %40. 4400 gunde emeklilil oluyo. bu 1090 ssk ya eklenilir mi ??

Ufukalp şu an karşımda hitap var,
Kendi değerlerimi değiştirerek
1990 ilk giriş sgklı, 2744 günde prim gün sayısı , 2005 te istifa, 2015 yılında memuriyete giriş .. Bana direk emeklilik hesaplamasında;

13 yıllık hizmeti doldurduğu taktirde emekliliğe hak kazanır dedi

Sonra yine değiiştirerek , 2005 te ilk sgk, 2744 gün prim 2015 te istifa, aynı sene memuriyete giriş yaptırdım bu seferde bana

Emeklilikte 18 yıl sigortalılık yılına tabidir , maluliyetin sgk tarafından onaylanması halinde 2025 tarihinde 13 yıl hizmeti doldurdugu taktirde emekliliğe hak kazanır dedi

İlk giriş 1998 yılı olsun 1 günlük, bu kişi 2016 da zaten süreyi dolduruyor ve geriye 13 yıl hizmeti kalıyor sadece değilmi ?

orda 13 yıl yazmasına bakma o bendede 13 yazıyor sebebi 4680 güne tekabul etmesi 13 yıl yani...sgk+memuriyetteki günün toplam 4680 olsun 18 yılıda doldur emeklisin...işe girdiğimdede 13 yıldı 2 yıl oldu gene 13 yıl yazıyor :D sonuç 18 yıl ve 4680 gün (%47 engel oranı 2007 sigorta giriş )

OturanBoğa

kamuda insan kaynaklarından aldığım yazıda emeklilik tarihim yazıyor herkesinki yazıyor bende 2025 diyor 13 yıl hizmet süresi dolunca emekli olur diyor hayırlısı bakalım

Üst Alt