Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2004 sigorta girişim var. MS ve astım nedeniyle malulen emeklilik..?

EMRE15145

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
değerli bilgi sahibi arkadaşlarım bir kaç sorum oalcak yardımlarınz lütfen.

bu arada herkese geçmiş olsun

2007 den bu yana ms multiple skleroz hastasyım

çok şükür iyi durumdayım

geçen yılda astım ile tanıştım:)

neyse

soru 1
sağlık raporu için ilk defa bugün ssk ya başvurdum.onlarda ms ve astımdan ötürü malulen emekli olacağımı söylediler Şartlarım uyuyor sadece raporum yok rapor içinde haseki eğt arş sevk edildim haftaya heyete gireceğim. Bu heyetten 60 oranında rapor alırsam emeklimi olacağım?? Emekli olursam şartlarımdahamı iyi olur. Maaş ne olur 2004 işe girişim ilk.Başka işde çalışabılırmyım aynı anda vergi indirindende yararlanabılrmym

Şuan özel bir şirkette ikramiye maşımla vs 2000 bin civarı maaş alıyorum

soru 2
bugüne kadar başka hiçbir şekild ms veya astım için hastanelere basvurmadım.Vergi indirimi mevzuu nedir . Bu şekilde rapor alırsamda emekli olacakmıyım oranım-40- veya 50 olursa ne yapmam lazım.

soru 1 de ki gibi 60 oranında rapor alamasam vergi indirmi enegelli kartı vs i.içn nasıl bir başvurus süreci yürütmem lazım.

sağlıcaklar kalın

bugün başvuru yaptım ben maluliyet için.
özellkle sevk üst yazısında raporun hazırlanıp oran veya derece belirtilmemesi yazıyor. Nasıl olacak pekı sımdı % 60 orana ne oldu yada sadece uygundur uygun değilmidir diyecekler..

İlk sigortalı olduğunuz tarihten bu yana 10 yıl geçtiyse ve bu sürede en az 1800 gün prim yatırılmışsa, maluliyet cetveli'ne göre de malul sayılacak derecede işgücü kaybınız varsa, evet, malulen emekli olabilirsiniz.

Malulen emeklilik talebiyle sigorta müdürlüğüne başvurursunuz, sizi hastaneye sevk ederler. Maluliyet cetveli'ne göre malul durumda olduğunuza dair rapor verilirse ve sgk bunu onarsa, emekli edilirsiniz.
Hastanenin vereceği raporda oran yazmaz. Çünkü sgk % 60 ve üzeri oran verildiğinde kanunen malulen emekli etmek baskısıyla karşı karşıya kalıyor. Onun için "ben orana değil maluliyet cetveli'ne bakarım" diyor.

Malulen emekli olanlar emekliliklerini sonlandırmadıkça bir işte çalışamazlar. Yani ya emekli maaşı alacaksınız ya da çalışacaksınız.

Vergi indirimi konusu apayrı bir konudur. İki işe yarar:
1- Rapor oranına bağlı olarak gelir vergisinin bir kısmı için muafiyet sağlar. Bu da maaşta 25-100 tl arası bir artışa neden olur

2- Erken Yaşlılık -malulen DEĞİL- emeklilik sağlar (bu emeklilikte maaş alırken aynı zamanda çalışılabilir de). Ama onun emeklilik kriterleri çok çok daha uzundur:

2008_oncesi.PNG

Not: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

abi eyvalah
peki vergi indirimi sadece maaşta mı fyda saglıo yoksa ticartv deni oalrak bütün kdv vey ötv den faydalanıozmu.

hayır sadece emeklilikte yarar engeli raporun varsa engelilere tanınan indirim ve bazı haklardan yararlanırsın

anladım
ya benım bugün başvurduğum maluliyet için normalde 60 vermezeler dye düşünüyorum .emekli olunca çalışamama da kötü bir durum benım için acaba vergi indirimi için mi müracat yapsam

siz olsanız ne yapardınız

Üst Alt