Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2003 sigorta girişim ve %60 raporum var. Ne zaman emekli olabilirim?

mdursun

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Sayın Oturan Boğa : size birşey sormak istiyorum % 60 ortopedik engelliyim 01-05-2003 den bugüne özel bir hastanede çalışmaktayım 3186 prim günüm var toplam ödenen miktar 70,987,00 tl malülen emeki olabilmem için şartlar nedir benim engelim ilk defa sigortalı olmadan önceden var 1 yaşımda buyana gelen bir engel bu benim malül emekliliğim için engelmidir.. bu arada 2. derece engelliyim

Malulen emekli olamazsınız vergi indirim hakkı kazanıp erken emekli olma imkanınız var,Vergi indirim hakkınıza göre şu tablodan faydalanabilirsiniz.

2008_oncesi.PNG

çok tşk açıklamanız için birşey daha sorabilirmiyim benim babam emekli sandığı emeklisiydi vefat etti annem ve küçük kardeşim almakta maaşını bende sigortamı iptal edip babamın maaşından yararlanabilirmiyim eğer yararlanırsam ne kadarını alırım ilerde küçük kardeşim 18 doldurduğunda onun aldığı pay kesilirmi bana yansırmı?

2003 SGK girişim ve 5121 gün ile ne zaman emekli olabilirim ve kadar aylık bağlanır?

Merhaba size birşey danışabilirmiyim?

01.05.2003 SGK girişliyim,
şuanki toplam prim gün sayım 5121 gün
son 6 senedir brütten yatıyor sigortam
şuanda brüt 4000 tl den yatıyor.
Toplam yatan tutar 280 bin tl civarı
%60 engelli vergi indirim başvurum var.
Ne kadar maaş bağlanır sizce ortalama?

Bir sorum daha var. Geçen ay ötv indirimli araç almak için Haseki hastanesinden sağlık kurul raporu aldım,
bu seferki rapor %65 ve sürekli verildi.

emeklilikte bu rapor etkili olurmu? Oranı daha yüksek

mdursun

Emeklilik için aşağıdaki tabloya tabisiniz:

2008_oncesi.PNG

% 60 oranlı raporunuz defterdarlıktan 2. derece sakatlık indirim hakkı ile onaylanırsa, (01.05.2003 +) 17 yıl 8 ay sigortalılık süresi ve 3920 primle emekli olacaksınız.

Vergi indirimi açısından %60-80 arası rapor aynıdır. Yani %65'lik raporu işleme koymanıza gerek yok. Yeter ki %60'la 2. derece onansın başvurunuz.
Yalnız, unutmayın, bundan sonra %60'ın altında bir rapor alırsanız bir vesileyle, o zaman emekliliğinizde sorun çıkabilir.

merhaba arkadaşlar emeklilik ile ilgili yaşadığım süreci anlatayım..

* Öncelikle işyerim unkapanı sgk gönderdi emekli olur yazısı istedi, ( sgk gittiğinizde mutlaka engelli vergi indirim yazısınız yanınızda olsun isteniyor )

* Emekli olur yazısını aldım çalıştığım banka İnsan Kaynaklarına verdikleri çıkış yazısını imzalayarak teslim ettim, ( genelde çıkışlar ay sonları yapılıyor en azından bizim banka da bu şekilde )

* İnsan Kaynakları 31.Mart itibari ile sgk üzernden çıkışım sağladı ve alacağım tüm haklarım hesabıma yatırıldı, ( Çalıştığım banka emekli olup tekrar çalışmamı istedi ve onaylarını önceden aldı )

* Çıkışım 31 Mart da yapıldı.. sonrasında E-Devlet üzerinden emeklilik başvurusunu yaptım.. ( çok basit ekranda bir kaç yer dolduruyorsunuz )

* Böylelikle sgk emekli başvurum yapılmış oldu artık 31 Mart emeklilik tarihim... 1 Nisan tarihi itibari ilede çalıştığım bankam sgk girişimi yaptı tekrar..

umarım faydam olmuştur.. syg

merhaba ,

bu sabah unkapanı sgk dan aradılar , emeklilik başvurumu e-devlet üzerinden yaptığım için Vergi İndirim belgeme ulaşamamışlar, sağolsun sgk da yetkili mail adres vergi belgemi maille gönderdim sonrasında işleme aldığına dair maille dönüş yaptı..

Ufukalp

merhaba ,

Emekli Başvuru Tarihi : 31.03.2021
Emekli Onaylanan Tarih : 01.04.2021
Birikmiş Tutar Tarihi : 28.04.2021 ( ziraat bankasından aldım )
Yatan Birikmiş Tutar : 2810,33 TL
Maaş Günüm : 19.05.2021

edevlette hala maaşım belli değil sgk dan yazıda gelmedi, az önce alo 170 aradım bana şunu söyledi mayıs ayı birikmiş tutarınız 1756 TL dedi bu nedir maaşımmı dedim evet dedi,

şimdi birikmiş demesi 11 mayısa kadar olanmı ? 19 na daha 8 gün var bu rakam artarmı birikmiş dediği için bunu anladım...
yoksa maaşım gerçekten 1756 tl mi ?

ayrıca 1 nisan da onaylanan emekliliğimden 28 de aldığım birikmiş 2810 tl neyin nesi ?

merhaba arkadaşlar 01.04.2021 tarihi itibari ile emekli oldum 19 mayıs ilk maaş günüm.. merak ettiğim sgk emeklileri yılda 2 defa zam alıyor değilmi ? diğer sorumda temmuz zamlarından da yararlanbilecekmiyim ?

mdursun

Maaş 1500 tl ve üzeri bağlandı ise evet, Ocak ayında yıl içinde iki zam oranı açıklanır.
Maaş 1500'ün altında bağlandı ama 1500'e yükseldi ise, o zaman birkaç zamdan yararlanamayacaksınız.

mdursun merhaba
vergi indirimi oranı degişirse maaş fark edermi

emekli olduktan sonra çalışıyor musun birde vergi indirimi raporu 2011 de aldım yenilemeye gerek var mı nasıl yol izlemem lazım teşekkürler

mdursun

Murat bey hayırlı olsun emekliliğiniz. Siz başvuruyu 01.04.2021 de mi yaptınız ilk maaşınızı ne zaman aldınız. Maaş tan başka birikmiş falan gibi bir ödeme aldınız mı?

OturanBoğa

Merhaba ,

evet ilk bağlanan maaşım 1.756,41 tl bağlandı ozaman sizin deyiminizle ocak ve temmuz aylarında senede iki defa zam alıcam, ocak geçti anladığım kadarıyla temmuz ayında yapılacak olan zammı alıcam anlıyorum ?

zamanyolcusu
merhaba ,

tabiki anlatayım tüm süreci 31.03.2021 tarihinde E-devlet üzerinden başvurumu yaptım , 01.04.2021 tarihi itibari ile emekliliğim işleme alındı,

27.04.2021 tarihinde adıma 2756,41 tl gibi bir tutar yatırıldı ( bu süre içinde normalde sms gelirdi veya sgk dan evrak geliyordu gelmedi ) ) ben ne kadar yattığını sık sık alo 170 arayarak öğrendim sonra 27.04.2021 de gidip paramı çektim,

06.05.2021 de bayram öncesi 1100 tl bayram ikramiyem yattı ,

19.05.2021 tarihi maaş ödeme günüm ama şaşırdım 18.05.2021 sabahdan yattı,

umarım faydalı olabilmiştir,

vergi indirimi oranı degişirse maaş fark edermi

merhaba ,

vergi indirim oranı 3-5 puanla birşey olmaz ama ciddi bir oran farkı olursa çok fazla olmasada tabi fark eder,

ben özel bir bankada çalıştığım için bankam emekli olup tekrar çalışmam için onay verdi ve şuan emekliyim ayrıcada aynı işyerinde çalışıyorum,

bende raporumu 2003-2004 tarihinde almıştım , eğer raporun süresiz ise yenileme yapmana gerek yok,

çok az değil mi ya

evet az tabiki üstelik son 6-7 yıl sigortam 5-6 bin tl civarlarında yattı :( son ay sigortam ise 6458 tl den yatırıldı ve emekli oldum bağlanan 1756 tl

mdursun

Merhaba,cevaplarınızdan biri ne yazık ki doğru bir bilgi içermemektedir.Engelli Vergi İndirimi belgesinde bulunan derecelerndirme veya engel oranları sizin metinlerinizde ifade ettiğiniz gibi değildir.

sabri57 isimli arkadaşımızın sorusu olan "vergi indirimi belgesindeki engel oranı farkının emekli maaşına etkisi var mıdır?" sorusunun yanıtı; hayır hiç bir etkisi veya önemi yoktur.

Şöyle ki;Engelli Vergi İndirimi Belgesinde bulunan dereceleriniz ister 3. derece(%40 ila % 59 engel oranı) ,2. derece(%60 ila %79 engel oranı) veya 1. derece (%80 ila %100 engel oranı) içinde hangisi olursa olsun ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİ İLE EMEKLİLİK şartları ile emekli olursanız emekli maaşınız değişmez.Yani engel oranlarınızın %40 dan %100 ' e kadar hangi dereceye denk gelirse gelsin engel oranına özel bir katkısı bulunmamaktadır.

Emekli maaşı hesabında vatandaşlarımızdan alınan gerekli bilgiler SGK prim gün sayınız,SGK kurumuna adınıza yatırılan prim tutarlarınız ve SGK primlerinizin hangi yıllarda ödendiği üzerine yapılan bir hesaplama yöntemidir.

ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİ İLE EMEKLİLİK sistemi ile emekli olan kişilere SGK kurumu 2000-2008 yılları arasında adına yatırılan SGK prim tutarlarının emekli maaşına etkisi olan Aylık Bağlama Oranı (ABO-2) üzerinde % 60'dan az olamaz şeklinde bir şartı vardır.Bu özerklik ile ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİ İLE EMEKLİLİK hakkıyla emekli olan vatandaşlarımızın emekli maaşlarına % 3 ila % 15 arasında bir artış sağlamaktadır.

Bu durumların dışında Engelli Vergi İndirimi Belgesinde bulunan derecelerimizin yani engel oranlarımızın emekli maaşlarına herhangi bir negatif veya pozitif bir etkisi bulunmamaktadır.

Saygılar.

Son düzenleme:
Üst Alt