Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2000 tarihli %40 raporla özürlü kadrosundan işe girebilir miyim?

aykin74

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, 2000 tarihinden beri özel bir kurumda çalışmaktayım. %40 raporum var. Özrüm fiziksel olmadğından normal kadrodan girdim. Raporumu işe girdikten 4 ay önce aldım. Ama işi kaybetme korkusundan raporumu gündeme getirmedim.
Ancak belli bir süre geçtikten sonra durumu yöneticileime anlatmaya ve %40 raporum olduğunu özürlü kadrosundan girişim olabilir mi dedim. Anlayışla karşıladılar ve bulunduğum ilçenin defterdarlığına başvurdum sonucunda bana %17 olarak geri döndü.

Şimdi asıl sorum şu; geçen ay içinde hep hayalini kurduğum özel bir kuruluşun özürlü kadrosu için sınavına girdim ve kazandım. Geçen hafta da mülakata girdim ve iyi geçti. 2000 tarihinde aldığım %40 raporu bu iş için hala geçerli olur mu ? ( %17 olarak bana tekrar dönen rapor bu raporu etkiler mi ?)
Bu işi o kadar çok istiyorum ki girecek olursam şu an çalıştığım işten 8 yıllık tazminatımı hatta vergi indirimi dahi almamaya dahi razıyım.

O raporla sizi sınava ve sözlü mülakata aldılarsa, bence ümitli olmak gerek. Sonucu merakla beklemekten başka bir şey gelmez elden...
Lütfen sonucu bizimle de paylaşır mısın?

Sayın Yönetici,
Beklemekten başka çarem yok farkındayım...
Ama yönetmelikleri ve prosedürü bilmediğim için sizlere sordum.
Mülakat esnasında %40 aldığım rapor vardı önlerinde. İşyeri için bir sakınca olsaydı zaten baştan sınava ve mülakata çağırmazlardı.
Yönetmelik gereği o yılki raporumla işe alınmam yasal mi ? ( Çünkü vergi indirimi için başvurduğumda %17 olarak geri dönmüştü ve hiç itiraz etmemiştim. ) Yani işe girerken tekrar işveren rapor almamı ister mi ? Yoksa kazanılmış hakkım olan o rapor kabul edilir mi ?

Araştırmalarım dahilinde sanırım İşkura kayıtlı olduğum %40'lık raporla , vergi indirimi için alınan raporun birbirleriyle ayrı olduğu. Doğru mudur ?

Tşk Buyucu

Teşekkürler paylaştığın için buyucu..
2000 tarihinde aldığım rapor iş için idi.Şimdi de iş için kullanacağıma göre geçerli olabilir sanırım.

Türkiye'de bu sorulara net cevap vemek mümkün değil maalesef. Çünkü, geçmişte alınan raporun geçerli sayıldığı durumlarla da karşılaşıyoruz, reddedildiği durumlarla da. "Ben işe girerken eski raporumu kabul ettiler" diyen de var, "reddettiler" diyen de.

Kamu sınavına girmeden önce bana sorsanız, size, o eski raporla sizi sınava da sözlü mulakata da almazlar, derdim. Çünkü alınmayan bir çok arkadaşı biliyorum. Ama sizi almışlar... Sonuçta değişen bir mevzuat yok ortada. O arkadaşları neden almadılar, sizi neden aldılar, bir fikrim yok. Onun için, sizi sınava alan kurum işe de başlatır diyesim geliyor. Öyle umuyorum... :)
Ha bugn kamuda işe başlarsınız, yarın "vergi indirimi için rapor al" derler size, siz yeni raporla vergi indirimi alamazsınız... Bunu da kurum sorun eder... Bu ada başınıza gelebilir. Böyle acayip bi memleket burası!
Ama o zaman en azından kazanılmış hakkınız üzerinden hukuki dayanağınız olur. "Ben raporuma istinaden kurumda işe başladım, bu hakkımı elimden alamazsınız" dersiniz...

sürekli olan sakatlık raporları değişmez işe girişlerdede bu rapor baz alınır.
vergi indirimi için işe girdikten sonra ayrıca rapor istenir buda vergi muhafiyetinden yararlanmak içindir bundada % 40 ve üstü olmalıdır bu yüzde kırkın altına düştüğü zaman işe girişinizi engellemez.
bir rapor çıkarırken o raporu nasil ve nerede kullanacağınızı söylerseniz ona göre rapora not düşülüyor örneğin özürlü kimlik kartı içinde bir ibare kullanıyorlar.

Sevgili Yönetici ve Hasan Durmuş Bey, değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler öncelikle.
Şunu belirteyim; kamu değil büyük bir özel özel sektörün sınavına ve akabinde mülakatına girdim.
Az önce merak ettim Yetkili hastaneden aldığım raporumu çıkarıp baktım ve raporda şunlar yazıyordu:
Hafif işlerde çalışır.
Altta iki kutucuk var , kutucuklardan birisi sürekli, diğeri ise süreli yazıyor ve iki kutu da işaretlenmemiş.

Engelim iç hastalık.
2000 mayıs alında aldığım raporumda %40 hafif işlerde çalıştırılabilir yazıyor.
Saygılar.

çok teşekkürler buyucu kardeşim.
Çok arzuladığım bu işe gireyim de vergi indirimi isteyecek olsalar bile ( bu arada vergi indirimi almamaya bile razıyım ) geri dönüşü nereden baksan 6 ay sürer..İşe girişimi yaparlarsa sanırım 6 ay bekletmezler raporu al diye...

Cevap

Sevgili Yönetici ve Buyucu,
Ama bir gerçek var; sınavnına daha sonra da mülakatına girdiğim özel kuruluş işkur'un 2000 tarihinde hastaneye sevki ile aldığım %40'lık raporuma istinaden bütün işlemleri yaptı.
Diyelim mülakatı da başardığımı varsayarak, işe kabulüm gerçekleşti.Benden tekrar rapor istediğinde o raporun Ankara'dan tekrar geri dönmesi 5-6 ayı buluyor.Bu süre geçtikten sonra mı gelip işbaşı yapmamı isteyecek.
Yani işkur'a kayıtlı olduğum %40 özürlü raporu ile işe girişim gerçekleşip de sadece özürlü kadrosunda olmam gerekmiyormu? ( vergi indirimi almadan ) Vergi indirimi benim kişisel tercihim değil mi ? Alsam da almasam da bu sadece beni bağlamaz mı ?

Özel sektörse iş değişir... Elinizdeki raporla işe girebilirsiniz. Sorun yapmıyorsa firma sorun daçıkmaz... Ama vergi indirimi almaya yeltenirseniz (buna mecbur değilsiniz) o zaman vergi indirimi alamazsınız. Bu da sakat statüsünde çalışsanız da erken emeklilik hakkınız olmaz anlamına geliyor.
Çünkü erken emeklilik için vergi indirimi almak şart.

Arkadaşım ben kamu kurumuna 2005 yılında girdim. Fakat raporum 2000 Yılında alınmıştı. Hiç te bir sorun olmadı. İnşallah senin o çok istediğin iş olur. Rabbim gönlüne göre verir. İnşallah.

Oturanboğa demişki;Türkiye'de bu sorulara net cevap vemek mümkün değil maalesef.
Evet çok haklı Türkiye de bu işlerin nasıl işlediğini anlamak gerçekten çok zor.

Çünkü benim arkadaşım da yine kamuya girdi. 2006 yılında 2005 yılının raporunu kabul etmediler.

Fakat ben özel sektör de isterlerse sorun olmayacağını düşünüyorum.

Teşekkürler

Sevgili Yönetici ve Eshat,
Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler size...
Bu hafta sonuç belli olacak büyük ihtimalle.Sizleri de bilgilendiririm...
Saygılar...

Arkadadaşlad sayın Bülent abimizin dediği gibi ülkemizde bu rapor işi tam bir muamma
benim aynı hastaneden 3 tane raporum var 3ü de bir birinden farklı %40 biri %60 biri bir tane araç kullanamaz raporu verdiler benim ehliyetim olmasına rağmen ondan sonra tekrar rapora başvurdum %28 verdiler
benim aklım almadı

Üst Alt