Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2 yıl önce memuriyetten istifa ettim. 4c statüsünde emeklilik şansım var mı?

brkk

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
5
Sgkdan 500 günün var
4/c den 4000 günüm var
memuriyetten istifa ederek ayrıldım 2 yıl önce yüzde 40 engelli raporum var bipolardan 2 yıl süreli nasıl emekli olabilirim bilgisi olan var mı?

@brkk,

Aklımda kaldığı kadarıyla hayır, sonrasında başka statüde sigortalı olan biri 4c statüsünde emekli olamıyor. 4a statüsünde sigortalı olmaya devam etmeli, 1261 gün en az 4a'lı olmalı, 4a'lı olarak prim gün sayısı ve sigortalılık süresi de tamamsa, 4a statüsünde emeklilik başvurusu yapmalı.

4C Lİ OLARAK 11 YILDAN FAZLA HİZMETİN OLMUŞ.

2008 sonrası 4c li olup ta yaşlılık aylığına başvurabilmek için (5510 sayılı kanuna göre) çalışıyor olma zorunluluğu var. 4a'lı, 4b'li ya da işsiz olması nedeniyle yaşlılık aylığına başvuramıyor.

1 hafta sonra EKPSS başvuruları başlıyor, Nisan da da sınav var, Mayıs'ta sonuçlar açıklanıyor.

Kişisel tavsiyem ki benimde izleyeceğim yol budur:
EKPPS Sınavına girip en düşük puanı alıp en istenmeyen bölümü yazıp 1 günde olsa memuriyete başladığın anda emekliliğe başvurabiliyorsun.
3.5 yıl 4a beklemektense böyle yapabilirsin.

2008 öncesi 4C li olanlarda çalışma şartı aranmıyor.

En sonki çalışma memuriyet olursa ve prim gunu dolduysa istifa ettikten sonra emekli olamiyor mu? @ucuncubahar
ben de prim gunu dolunca istifayi düşünüyorum da o yuzden biraz da soruyorum

@OturanBoğa
4/c li calisma sürelerim bir işime yaramayacak mi 4 a tekrar yaptırdıktan sonra 4/ c li süreler nerede avantaj olacak acaba

Gelecekte 4A dan yani SSK dan emekli olursan BU 4.000 GÜN PRİM 4C Lİ GÜN SAYISINI ARTTIRMAKTAN BAŞKA BİR İŞE YARAMAYACAKTIR.
(Bende öyle olmuştu 3 buçuk yıl primim vardı 4C de VE SSK lı olarak emekli olmuştumdu)

@ayDÜNYAvazo
O halde benim 500 gün sgk 4000 gün 4c var simdi 1261 gün daha sgkli olursam emekli olabiliyorum doğrumudur hocam

@brkk

ŞUAN SİZ SSK dan EMEKLİ OLMAKMI İSTİYORSUNUZ?
YOKSA
ÇALIŞMAKMI İSTİYORSUNUZ?
(2 ihtimalden hangisini istiyorsunuz)
(SSK dan emeklilik maaşı düşük olur)

Siz 2 yıl önce KAMU dan ayrılırken İKRAMİYE ve TAZMİNAT gibi haklarınızı almışmıydınız?
(EĞER BU HAKLARINIZI ALMADI İSENİZ TEKRAR "EMEKLİ SANDIĞI" nda çalışmaya başlamak sizin karınıza olacaktır)

@ayDÜNYAvazo
Şuan emekli olmak istiyorum ama 4/c den olamayacağımı öğrendiğim için üzüldüm doğrusu tazminat almadım

Son düzenleme:
Dediğiniz gibiyse eğer BEN OLSAM TEKRARDAN KAMUYA GİRERDİM. Çünkü enaz 11 yıllık tazminatınızıda EMEKLİ OLARAK ALMAK İSTERDİM BEN.

BANA GÖRE BAŞKA BİŞEY DÜŞÜNMEYE GEREK YOK.

@ayDÜNYAvazo
istifa sonrası geri dönüşler çok zor basvururum da diyelim olmadı emekliliğe mecbur kaldım sgk dan emeklilik için kaç yıl daha çalışmam gerekecek bide bildiğim kadarı ile 2008 sonrası için 1261 kuralı kalkmıştı

SİZİN İSTİFANIZDA BİR BAŞKA SORUNLARMI VARDI? YADA NEDEN İSTİFA ETMİŞTİNİZ SİZ?

Ben tam hakim değilim 1.261 kuralına.

gul2011

ben müstafi durumdayım yani bir nevi istifa. çok fazla yasa, yönetmelik okudum. hangi yasa hangi yönetmelik desen şimdi arayıp bulamam.

ama okuduğum ve bildiğim kadarıyla yaşlılık aylığına başvurabilmek için 5510 a göre çalışıyor olma şartı var. 4a'lı 4b'li ve hatta işsiz olsa bile 4c statüsünden emekli olabilmek için yaşlılık aylığına başvuramıyor. 4C ile çalışıyor olma şartını arıyor.

5434 te çok net kesin bilgi çalışıyor olma şartı yok.

@ayDÜNYAvazo
istifa etme nedenim bipolar dan kaynaklı bunalmıştım istifa sonrası dönüşleri için mevzuata hakimim başvursam Red gelir dilekçemden önce bi torpil telefonunun gitmesi lazım ki açıktan atamami yapsınlar

brkk

"istifa sonrası geri dönüşler çok zor" demişsin, şanslıyız ki bu yıl EKPSS var, hem de 2 ay sonra, EKPSS ile en düşük puanlı yere gir, emeklilik başvurunu yap. Daha kolay bir yolu yok.

Diğer yolu denersen 3.5 yıl (1261 gün) 4a veya 4b ile sigortalı çalışmak durumundasın.

Üst Alt