Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1999 yılı ramazan ayındaydık [O an]

zekhan

Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
1999 yılı ramazan ayı nın 3. (oruçlu) günündeydik.
Çok hereketli her işi yılmadan yapan yardım sever komşularının bile tamir işlerini üslenmiş 35 yaşına ulaşmıştım.
Ciddi hiçbir rahatsızlık geçirmemiştim. O akşam izmirden dönüyordum bi tankeri solladım sağlam olarak solladığım son araba o oldu şöför uyuyordu her halde sollamayı bitirmek üzereydim tanker arkadan tampona değdi. Sıyırmış ucuz kurtuldum derken o an kornaya uzun uzun bastım tanker arkamda ben önde ikimizde zik zak çiziyorduk. Ben tam toparlamak üzereydim bana hızla arkadan çarptı. Artık takla atıyordum saat 20.30 civarıydı. 3 takla sayabildim, o an sadece kelime-i Şaadet getiriyordum.

Gözümü hastahanede açtığımda koridor da sedyede yatıyordum. Hasta bakıcı kurtuldu atlattı diye seslendi. Bu sesi duyduğuma ölmediğime sevinmiştim, tekrar bayılmışim. Ayıldığımda ambulans içindeydim, nereye gidiyoruz diyebildim yanımdaki hasta bakıcıya İzmire ssk hastahanesine dedi.
Ben bir telefon edebilir miyim dedim telefonu aldım ama sağ elimi kullanamıyordum el bileğini sadece deri tutuyordu, başımın sağ tarafı tampon spanç doluydu sordum kafa derisi üçde biri yüzülmüş dediler sürtünmeden deri kulağıma kadar inmiş, o ara bacaklarım dedim sanki yoklar bacağımı sıkarmısın dedim sıkıyorum dedi sağ sol dedim ikisi de dedi ikisinide aynı anda sıkıyorum belki şoktandır merak etme diyordu inandım. 3 gün geçmiş ben 5-6 ay sonra yürüme hayali kurarken ameliyat eden doktor bir sabah "artık bu şekilde yaşamaya alışacaksın" dedi.

5 sene geçti alışmadık mı, alıştık. Kabıma sığamazken tekerlekli sandalyeye sığmadık mı, sığdık. Ama bir kere bile neden ben ALLAHIM asla demedim demem de bu yaradandan bana bir hediyedir gibi baktım ben hep. Çevrem hep bana şaşırır ben de onlara sen bu duruma bu kadar nasıl alıştın derler oysa a kadar kolaydı ki, ben olayı 45 dakikalık bir sınava giren dersini iyi çalışmış bir öğrenci gibi gödüm hep.
BU SINAV HİÇ ZOR GEÇER Mİ. İNSAN HER HALİYLE ÖRNEK OLMALIYDI BEN ÖRNEK OLMAYA DEVAM ETMELİYDİM.
5 senedir tekerlekli sandalyede bile dini inacım doğrultusunda namazımı bırakmamaya sağlam halimden daha çok ibadet etmeye başladım.
Bu bir itiraftır ben ALLAHA ne kadar yakın yani ibadete ne kadar ağırlık verdiysem yaratıcımız da bana on misli işimi kolaylaştırdı. 3 çocuğumla mutlu hayatıma devam ediyorum. hep şunu düşünürüm, ya kör olsaydım ya bitkisel hayatta kalsaydım ya,ya,ya çoğoltmak mümkün ya hazırlıksız olarak ÖLSEYDİM.
YAŞAMAK DİRENMEKTİR herkese sağlık ve mutluluklar dilerim.

Geçmiş olsun Zekhan,

Burada hep trafik kazaları okuyorum, trafiğe çıkamayacağim galiba sonunda... Canımız gerçekten de allaha emanet, biz ne kadar dikkat edersek edelim zekhanın da belirttiği gibi uyuyan bir tır şoförü, freni tutmayan kamyon ecel gibi bizi kovalayabilir.

Bir de usluboyun yazısından sonra herkese güvenilmeyeceğini görmüştüm. Sanki burada yaşam dersleri alıyorum. Gazetelerde veya haberlerde hergün onlarcasını görüyorum belki ama burada okuduklarım birinci elden ve bana çok daha yakın. (Sanırım gazeteler, televizyonlar bağışıklık yaptı, en kötü haberleri bile buz gibi bakışlarla izliyorum artık.)

Elimizdeki hayatı en güzel şekilde yaşamamız gerek, sanırım hayatın kıymetini de en çok bizler biliyoruz. Bu bile, bizim için bir armağan. Zekhan, söylemiş zaten üç çocuğuyla mutlu hayatına devam ediyormuş, armağan değil mi bu şimdi?

Mutlu olabilmek, herşeye rağmen elindekinin kıymetini bilip mutlu olabilmek.

Geçmiş olsun zekhan demek adet oldu artık sanırım.Çünkü görüyorum ki sende yaşadığın olumsuzluğu (manevi gücünle olsa gerek) çoktan aşmışsın..Bazen hayır gördüğümüz işlerde şer,şer gördüklerimizde hayır olabiliyor mutlaka...Öncelikle kendine sonrasında çevrene ve çocuklarına karşı böyle olumlu bir örnek olman çok güzel.Tebrik ederim.

Hayatta her an herşeye hazırlıklı olmasını bilen bir yanımız olmalı.İyisiyle,kötüsüyle;acısıyla,tatlısıyla bize armağan olan bir ömre sahipsek eğer sımsıkı sarılmaktır en doğrusu :)

Her şeye rağmen hayata bağlı kalmanızı kutluyorum.

Başınıza gelen kazadan yaradanı sorumlu tutup ondan uzaklaşmadığınıza ona isyan etmediğinize tam tersi olarak ona daha çok bağlandığınıza çok sevindim..saygılar..

kader cızgısının kabul edılmeme sansı yoktur.kabul ettıgınde ve yasamayı kafana koydugunda mutlulukla gunlerı bıtırır ınsan.ısyan edıp hep neden derse -kı bu ızdıraptan baska bır sey degıldır,cunku cevabı yoktur- ne tadı olur yasamın ne de tuzu..oysa takılıp kalınmayacak kadar hos seyler var yasamda.gun,savas anında bır cok masum ınsanın olumunu gordu halde yas tutup,geceye ınat etmıyor.umut ıcın yenıden doguyor.umut dagıtmak ıcın gunesle el ele gırıyor dunyamıza.yıne bır kanadına yerlesıyor martının veya kelebegın 3 gunluk omrune mutluluk.bıze sadece onu gormek ıcın caba dusuyor.
yasadıgın turkıyenın gercegı..serı cınayet ısleyen bır katıl gıbı kol gezıyor ortada trafık canavarı.ve kımse bu konuda yeterı kadar duyarlı degıl.sımdı sımdı bıraz daha yaptırımı olan kurallar getırılse de ınsanlar kendılerını kandırmaya devam edıyor.emnıyet kemerını sankı polıs ıcın takıyor sanıp,ekıp arabasının ısıgını gorunce hemen telasla takıyor kemerı.hele tam gaz gıderken frene basıp uygun hıza dusme cabası....gulunc ama kendımızı kandırdıgımız surece bu trafık canavarı bızlerın kanıyla daha da buyuyecek.
herseye ragmen,yarına tasınacak cok sey var!mutluluklar sızınle olsun

geçmiş olsun zekhan Rabbimde bizi böyle deniyor sabretmek lazım bende asla neden allahım demedim ve hayatım boyunca.Normalde hayatım gittikçe dahada zorlanacağına her geçen gün rabbim bana hayatı dahada kolaylaştırıyor.Şükür ve sabır herşeyden önemlidir.

MERHABA COK GECMIS OLSUN ZEKHAN.ALLAH HERSEYIN KOLAYLIGINI VERIYOR.SADECE SABIR................

çok çok geçmiş olsun, ama azminin zaferini takdit etmek gerekir... keşke herkes senin gibi azimli olabilse...

Hepinize çok teşekkür ederim. Hayatta her baktığımız kişiyi saplam görüp aldanmayalım. Kim bilir onlarda ne sıkıntılar yaşıyorlar.

Herkesin bir sınavı bu.

Hepimize sağlıklı günler diliyorum.

Selam ve dua ile.

Zekeriya

HARİKA BİR MOTİVASYON ZEKHAN İNŞALALH RABBİM BİZEDE SENİN GÖNLÜN KADAR YÜCE BİR GÖNÜL VE SEVGİ VERİR... ANCAK BU ŞEKİLDE BUNU ATLARABİLİRİZ EVET BU BİR SINAV VE ÇOK BÜYÜK ÖDÜLÜ VAR İNŞALALH BU SINAVI HAKKIYLA İSYAN ETMEDEN VERİP GEÇERİZ.... AİLENLE MUTLULUKLAR....

Arkadaşlar benim her hangi bir engelim çok şükür yok. Fakat kız kardeşimin engeli olduğu için ona faydalı bilgi ve becerileri alabilmek için aranıza geldim. Ve sizlerdeki azimi inanç duygusunu gördükten sonra ne diyeceğimi bilmiyorum. Sanırım sizlerden öğreneceğim çok şey var. Sevgilerimle.

sevgili Zekhan ne güzel, başınıza geleni tevekkülle karşılayıp şükrediyorsunuz , gerçekten örnek bir insansınız , Yüce Rabbim hayırlı bir yaşam , hayırlı bir ölüm , hayırli bir diriliş , hayırlı bir haşroluş nasib etsin , sizi kendi yolundan ayırmasın , selam ve dua ile...

Büyük geçmiş olsun yaşama bağlanman ne güzel seni takdir ediyorum aslında bende senin gibiyim hiç isyan etmedim etmemde inanıyorum ki görülmedik yerden dert veren rabbim görülmedik yerden şifa verecektir yeter ki inançlı ve sabırlı olalım.

bravo

size geçmiş olsun demek için artık çok geç.geçmiş zaten :).kalan birşey yok.ne mutlu size arkadaşım.sizin gibi güçlü insanların yazılarını okudukça inanın moral buluyorum.hayatta hiçbirsey yıkamaz sizi.sevgi ve saygılar.

zekhan geçmiş olsun yayata ALLAH aşkı ıle bakman muhtesem ben hep ecrımde sının durumda ve daha farklı durumlarda olan kişilere hep bu yönde bakmalarını istıyorum ama insan nefsı olmuyor demı ama ÖRNEK OLÇAM DEMEN MUHTEŞEM SEN SADECE SANDEYE İLE YÜRÜYORSUN AMA UNUTMA INSAN ISTERDE DEGLARI TIRNAKLARIYLA DELER demı marım farklı dallara yöneşır farklı şeyler yapar ve yaptıgınlada un ust duzeylerde olursun ALLAH HERZAMAN SENINLE UNUTMA

Re: [O an] 1999 yılı ramazan ayındaydık

[quote="zekhan]
YAŞAMAK DİRENMEKTİR [/quote]
ÇOK HAKLISIN ABİCİM.SENİ TEBRİK EDERİM....

Geçmiş olsun arkadaşım.canınız sağ ya en güzel nimet budur bence.bende sizin gibi düşünenlerdenim hep benden daha zor şartlar altında yaşamını devam ettiren insanları düşünür ve halime şükrederim.ve bu şekilde nefsimin beni isyana sürüklemesine engel olurum.

Çok geçmiş olsun abicim. Aslında biz olayları sadece görünen yönüyle yorumluyoruz. Bedüizzaman said nursi nin Hastalar risalesinde şunu diyor. Sizin hayır zannettiklerinizde şer,şer zannettiklerinizde hayır vardır.Herşey bizler için. Her insan farklı katogoride sınava tabi tutuluyor ve biz de engelli katogorisindeyiz bence. Tekrar geçmiş olsun.

seni herşeyden önce isyankar olmadığın için tebrik ediyorum imtihanın sırrıda burdadır şükredebilmek çok kişiye saçma gelsede insanı hayata bağlar

Hepinize güzel dilek ve destek olan yazılarınızdan ötürü çok çok teşekkür ederim.
Zaten yazmamdaki amaç biz gibi olanlara motivasyon amaçlıydı. Yazdıklarınızdan amaca ulaşıldığını anlıyorum. Teşekkürler tekrar.

Sağlıklı ve hayata tutunan sevgi dolu günler dilerim hepinize.

Geçmiş olsun

Esselam-ü Aleyküm Zekkan kardeşim.
Geçmiş olsun dileklerimi sunuyor tam tevekkülünüzü gıptayla tebrik ediyorum.
Biz kuluz,bizler için neyin hayır neyin şer oldugunu bu acziyetimiz içerisinde idrak edemeyiz.Yüce Rabbimize tam anlamıyla ram olmak en güzelidir şüphesiz.
Allah ailenizle birlikte huzur içinde yaşamanızı nasib etsin inşaallah.

Re: Geçmiş olsun

ALLAH razı olsun kardeşim saolasın güzel dileklerin için.
Bin-mukabele

geçmiş olsun kardeş...

bende iş kazsı geçirmiştim 1998 ramazan ayıydı. ramazanın 9 u veya 10 uydu tam hatırlayamadım.

Üst Alt