Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1991 sigorta başlangıcım, %40 raporum, 9 yıllık Bağ-Kur'um var. Emeklilik..?

raşit

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
sa benim 1991;den bir senelik sigartam var. 9yıllık tarım bağkura kayıtlıyım.yalnız pirimimi yatırmadım.pirimimi yatırırsam %40 raporum var malülen emkli olabilirmiyim.ilginize tşkr edrim cevap bekliyorum.

Sigortan başladığında 18 yaşını tamamlamış olman gerekir, bunu belirteyim önce.

%40 raporla malulen değil, işgücü kaybından dolayı erken emeklilik olabilir.

Son 7 yıllık prim ödeme sürenizde en çok hangi kuruma prim ödemişseniz, oradan emekli olacaksınız. Bu durumda Bağ-Kur'dan erken emeklilik hakkınız var. Emeklilik için başvurduğunuzda kurum sizi hastaneye sevk edecek. Alacağınız %40-49 arası işgücü kaybı oranı ile 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 gün primi tamamlayıp emekli olacaksınız.

yanlışın var abi tarım bagkurda erken emeklilik yok ben müracat ettim bilgi edinme kapsamında bana gelen cevap
[FONT=Times New Roman]T.C.[/FONT]
[FONT=Times New Roman]GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı[/FONT]
[FONT=Times New Roman](Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)[/FONT]
[FONT=Times New Roman] [/FONT]
[FONT=Times New Roman]SAYI : B.07.1.GİB.4.33.15.01/2008-441-272-[/FONT]
[FONT=Times New Roman]KONU : Bilgi Edinme[/FONT]
[FONT=Times New Roman]İlker KAYA[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Akbelen Mah. Uydukent Sit. 1214 Ada C Blok 4/7[/FONT]
[FONT=Times New Roman] MERSİN [/FONT]
[FONT=Times New Roman]19/12/2008 tarihinde elektronik ortamda 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca doldurulan bilgi edinme başvuru formunuzda; Tarım bağkurlu olduğunuz belirtilerek vergi indiriminden faydalanıp faydalanamayacağınız konusunda bilgi verilmesi istenilmektedir.[/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31 ve 89’uncu maddelerinde sakatlık indiriminin mahiyeti, şekli, kimlerin nasıl faydalanacağı hüküm altına alınmış, bu konudaki gerekli açıklamalar ise 24/02/1999 tarihli ve 23621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 222 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılmış bulunmaktadır.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman] Söz konusu tebliğin “3.SAKATLIK İNDİRİMİNDEN YARARLANACAK OLANLAR” başlıklı bölümünde de açıklandığı üzere sakatlık indirimi; [/FONT]
[FONT=Times New Roman]- Özürlü hizmet erbabı ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan hizmet erbabına,[/FONT]
[FONT=Times New Roman]- Özürlü serbest meslek erbabı ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabına, [/FONT]
[FONT=Times New Roman]- Basit usulde vergilendirilenlerden, tüccar ve ücretli durumuna girmeksizin, imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşan (ilk madde ve yardımcı malzeme müşteriye ait olarak faaliyet gösteren terzi, tamirci, marangoz gibi) özürlülere, uygulanmaktadır. [/FONT]
[FONT=Times New Roman] Söz konu başvuru Formunuzda, tarım sigortalı olduğunuzu beyan ettiğiniz ayrıca kayıtlarımızın tetkikinde herhangi bir mükellefiyet kaydınızın bulunmadığı anlaşılmış olup, sakatlık indirimi uygulaması şartlarını taşımadığınızdan sakatlık indiriminden faydalanmanız mümkün bulunmamaktadır. [/FONT]
[FONT=Times New Roman] Bilgilerinize rica ederim.[/FONT]
[FONT=Times New Roman] Ömer KÖKSAL[/FONT]
[FONT=Times New Roman] Vergi Dairesi Başkanı a.[/FONT]
[FONT=Times New Roman] Gelir İdaresi Grup Müdür V.[/FONT]

Sevgili Kirli _33,
Vergi dairesine yazdığın bilgi edinme sorusunda vergi indiriminden yararlanabilirmiyim? diye yazmışsın.
Yani tarım bağkurlusunu olan biri engelli emekliliğinden yararlana bilirmi? şeklinde SGK kurumuna bilgi edinme servisine başvuracaktın.Vergi dairesi olayı vergi yönünden inceler.
Bağkurlular için erken emeklilik şartı vardır.

Artık sorun degil
Sigortalı olduk ssk daha avantajlı benim için

Üst Alt