Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1600 cc motor üstündeki araçlarda MTV öder miyim?

emircan01

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar

Türkiyeden 2.el olarak alınan motor hacmi 1.600 CC üstü araçlarda (mesela 1.800 CC) Motorlu Taşıt Vergisi Öder miyim? Ödememem için ne yapmalıyım? Görüşlerinizi bekliyorum.

Taşıt vergisi ödersin. Sınırlama 1600 cc.'e kadar...

@meopius arkadaşım bildiğim kadarıyla yanlışın var eger ÖTV sini ödeyip 0 alırsa yahut 2. el bir araç alırsa özel donanım taktırıp engelli aracı olarak kullanırsa motor hacminin önemi yoktur hatta birden fazla araç dahi olsa MTV motorlu taşıt vergisi ödemez. 1600 cc sınırı sadece ÖTV den muaf olmak için sınırdır...

MTV muafiyeti için tek şart, aracın sakat statüsne tescil ettirilmiş olmasıdır. köylü'nün söylediği ayrıntı bence de doğrudur. Aksini söyleyen ve MTV muafiyetini ÖTV muafiyeti şartına bağlayan bir düzenleme bilmiyorum

haklısınız gözümden kaçmış...
ÖTV ile MTV ayrı konu...

Ben Gelir Uzmanıyım verisel konuları bana danışablirsiniz. MTV de bir sınılama yok. ÖTV de var.

Emircan kardeşim yapman gereken otomobilini özel tertibatlı olarak tescil ettirdikten sonra tescil belgenin fotokopisi, muafiyetten yararlanmak için bir delekçe ve varsa bir de raporunun fotokopisini araçlara bakan vergi dairesine vermen yeterli olacaktır.

Arkadaşlar aydınlattığınız için hepinize teşekkür ederim.

Üst Alt