Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

14 yıldır çalışıyorum, vergi indirimi alabilirsem emekliliğim nasıl olur?

kturham

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben 1969 doğumluyum.Doğuştan sol el başparmak işaret ve orta parmak ampute.Aynı zamanda sağ ayak bileği ince 2 cm kısalık ve düztabanlık var.
Bu durumda rapor almak istersem sizce yüzde kaç rapor alabilirim.Ayrıca 1987 yılında sigortalı olarak işe başladım.Siortalılık sürem normalstatüde işledi .Yaklaşık iki yıl .1996 yılında öğretmenliğe normal statüde başladım .Hala görevime devam etmekteyim.Vergi indirimi başvurum yok.İstanbul Gümüşsuyu Askeri Hastanesinden Askeliğe elverişli değildir raporum var.

a) % 40 ve üzerinde rapor alabilirmiyim.?
b)Vergi muafiyetinden faydalanabilirmiyim?Şu an 1500 TL maş alıyorum.Vergi indiriminden ne kadar faydalanabilirim?
c)Bu durumda birkaç yıl sonra erken emekli olabbilirmiyim?
d)Şu anda kadro derecem 3/2 Emekli olduğumda normal şartlarda emekli olan birisinden daha az maaş mı alırım.
e)
Arkadaşlar beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Ucu ucuna %40'ın altında kalırsınız diye düşünüyorum. Ama utlaka şansınızı deneyin ve başvurun...

Vergi indirimi için defterdarlığa başvuracaksınız. Sizi hastaneye sevk edecekler. Hastane raporu defterdarlığa gönderecek, orası da Ankara Maliye'ye. Oradaki sağlık kurulu raporu değerlendirecek ve sonuçta vergi indirim hakkı elde edip etmediğinizi kurumunuza yazılı olarak bildirecek.
Eğer bu süreç sonunda (4-6 ay sürer) vergi indirim hakkı elde ederseniz, maaşınızın 160 TL'lik kısmı vergiden muaf tutulacak. Bu da (asgari geçim indirimi ile bi ortak hesabın ardından) maaşınızda küçük bir artış sağlar.

Sonuçta vergi indirim hakkı elde ederseniz, memuriyetten önce %40 ve üzerinde işgücü kaybınızın olduğunu (yani doğuştan gelen sakatlıklarınızın %40 ve üzerinde olduğunu) belgelerseniz, 15 yıl toplam hizmet süresiyle (ssk + ES = 5400 gün prim) emekli olabilirsiniz.

Emekli maaşınız 10 yıl daha çalışmayı göze alacak kadar düşük olmaz. Ama ikramiyeniz (yıla göre hesaplandığı için) düşük olur.

Üst Alt