Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

11 aylık bebeğim 80db üstünü duyuyor. Cihaz önerebilir misiniz?

mertmert

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar
Biz de kucuk oglumla birlikte araniza katıldık. Doğumundan itibaren 11 aydır bera testini yaptırıp teşhis koydurmaya calisiyorduk ve sonunda teşhis koyuldu.

Her iki kulakta da 80db ve 85db üzeri sesleri duyabilecek sekilde işitme kaybı sözkonusu.

Odyolog bize unitron max spm adli cihazı almamizi önerdi.
Lakin ben merak ediyorum; acaba bebegimize en uygun cihaz bu mudur? Yoksa daha iyi cihazlar var mıdır?

Bir de şu kanal sayısı hususu var. Bir isitme cihazı satıcısı en az 16 kanallı cihaz almanizda fayda var dedi. Sizce bu doğru mudur?

Istanbul'da yasiyoruz.
Bebegimize en iyi cihazı en uygun fiyata almak istiyoruz. Inşallah başarılı oluruz...

mertmert,
Önce geçmiş olsun. Uzun ve zor bir sürece başlıyorsunuz. Uzmanınızı ve eğitimcinizi iyi seçmeniz; paranızı da dikkatli kullanmanız gerekiyor.
İstanbul'da bebeklerin işitme değerlendirmesini en iyi yapan kurum Marmara Üniversitesi Hastanesi Odyoloji Kliniğidir. Onların da düşüncesini alabilirsiniz.
Bera testinde genellikle "kik" uyaran kullanılarak işitme eşiği saptanıyor. Ama "klik" uyaran frekanslara göre işitme eşikleri hakkında bilgi vermediği için, işitme cihazı genellikle doğru uygulanamıyor. Yapılması gereken, "klik" uyaranın yanı sıra, "ton burst" uyaran da kullanarak en azından 1000 ve 2000 Hz.de işitme eşiklerini saptamaktır. İşitme testi raporunu gönderebilirseniz, size daha ayrıntılı bilgi verebilirim.
Cihaz seçimine gelince...
En fazla istismara uğrayacağınız konudur. İşte, "kanal sayısı 16 olmalıdır" diye başlamışlar. Niye 16 olmalıdır? Dünyada tek bir bilimsel çalışma yok "kanal sayısı 16 olmalıdır" diyen!
80 dB ve üzeri işitme kayıplarında 6-8 arası kanal sayısı yeterlidir. Ama kriter kanal sayısı değildir...
Cihazın mikrofon özelliği, frekans genişliği, feedback kontrolü ve filtreleme özellikleri kanal sayısından çok daha önemlidir.
Ayrıca cihazı kimin uygulayacağı da çok önemlidir. Bebek, sesleri nasıl duyduğuna dair uzmana bilgi veremeyecektir. Bu nedenle uzman, cihazın bebeğin kulağında sağladığı kazancı anlayabileceği yöntemler kullanmalıdır. Bunun en bilineni RECD denilen yöntemdir. Ne yazık ki az sayıda uzman bu yöntemi uygulayabiliyor.
Önerim, Kadıköy Duysel'de çalışan işitme ve eğitim uzmanı Ebru Hanım'a danışmanız. Size önünüzdeki süreç hakkında önemli bilgiler verecektir.
Tekrar geçmiş olsun...

Merhaba Mehmet bey
Ilgili cevabiniz icin cok tesekkur ederim.
Lakin şöyle bir durum var; biz Kadikoy duysel e gidip gelme konusunda cok problem yaşarız ilerde.
Acaba bu taraflarda bir odyolog uzman mi bulmaliyiz bilemedim :(

Bu arada Cerrahpaşa daki uzmanin verdigi sonuc gosterir evragi size iletecegim.

Ebru Hanım'la bir görüşün önce. Cihaz, cihazın uygulanması ve eğitim süreci hakkında bilgi alın. İlk adımın doğru atılması önemlidir. Sonrasını daha sonra konuşursunuz.

isitme cihazinin dogru ayar yapilmasi o kadar onemlidirki. bir kere iyi bir ayar uyan cihaz sahibi olduktan sonra kalipti filandi yakininzada gidebilirsiniz. iyi ayar olmadimi konusmalar anlasilmiyor, bebeginiz bundan kaybeder, yok yere isitme cihazi yetersiz koklear implant derler sonra. yazik olur bebecigin kulagina.
ne olur Mehmet beyi dinleyin. kucuk kardesimiz icin en iyisi olur insallah.

Merhaba Arkadaşlar,
Ebru hn ile görüştük.
ama biz hala bir cihaz alamadık. Phonak almak istiyoruz, o cihazın iyi olduğuna dair duyumlar aldık.

işitme cihazı da seçkin markalar var Phonak,Oticon ve widexs tir.

niye zaman kaybediyorsunuzki, isitme cihazinida siz denemeyeceksiniz, nasil bir duyum aldiginida bilemeyeceksiniz. bunun icin Mehmet beyin onrdigi isme gitmissiniz. o ismin size tavsiyelerini dinlemeniz sizin icin daha iyidir.is cihazi uygulayacak ehil ellerde bitiyor. bu helede bebek. ama gercek kulak olcumuyle iyi bir ayar yapar onlar. egitimi icinde size oneriler sunar. artik uygulamak, gayret etmek, ugrasmak size kalmistir. sizin onemsediginiz, yilmadan ugrastiginiz, bebegi severek ilgilendiginiz kadar basarili olursunuz bebegi konusturmakta.
ben sahsen phonaki cok sert buldum seslerini, kullanamadim bir, oticon chili 7 cok sevinerek hic kulagimdan cikarmayarak rahat bir sekilde kullaniyorum.

mertmert bey bebeğinize cihaz aldınızmı. benim oğlumda sizinkiyle aynı durumda

cihaz seçimi kadar ayarlarıda çok önemli evladınız için en iyi neresiyse oraya gidin derim biz 3 yaşında fark ettik oğlumuzun işitme engelli olduğunu şimdi sekiz yaşında ve oticon kullanıyor çok memnun normal okula gidiyor 3 e geçti.eşimle bana anne baba ilgisi ve iyi bir cihaz demişlerdi biz uyguladık ve evladımız maşallahı var şu an.yolun başındasınız pek çok engeller koyacaklar önünüze yılmazsanız çabalarsanız sizde evladınızda kazanacak çocuklar için üretilen cihazları seçin konuşun okuyun onu çok sevin göreceksiniz engel mi oda neymiş

merhaba arkadaşlar, 3 aylık down sendromlu bir kızım var. doğumundan itibaren işitme testlerini geçemedik. konyada tıp fakültesinde dün yapılan BAEP testinde kızımın her iki kulağında cok ileri düzeyde işitme kaybı olduğu tespit edildi. 100db işitme kaybı var denildi. cihazla duyma ihtimali var dediler. biz oticon safari 300 modelini almayı düşünüyoruz. cihaz hakkında bilgisi olan var mı? hangi cihazları tavsiye edersiniz? ayrıca down sendromu olduğu için biyonik kulak ameliyatını sgk karşılamıyor dedi doktor ve zaten ameliyat olabilme ihtimaline pek değinmediler. bu konu hakkında bilgisi olan var mı

Sugra,
Down Sendromlu çocuklarda kulak kanalı normalden çok daha dardır. Aynı şekilde orta kulağı havalandıran östaki borusu da çok dardır. Bu nedenle dış kulak yolunda kulak kirine, orta kulakta da sıvı birikimine sık rastlanır. BERA testinden ayrı Timpanogram testinin de yapılmış olması gerekiyor. Timpanogram orta kulağın durumunu gösterir. Timpanogram sonuçlarını yazabilir misin?
Geçmiş olsun...

Üst Alt