Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1 bacağım polio sekeli, diğeri de çok yoruldu. Ne önerirsiniz?

mehmet-41

Aktif Üye
Konular
79
Reaksiyonlar
6
arkadaşlar 42 yaşındayım poliosekeli sol ayağım çok ince kısalık var tek kanedyen kullanıyorum yürürken ayağımı nerdeyse sürüklüyorum yıllardır sağlam ayağım beni taşıyor artık oda sinyal veriyor sağlam ayağımda diz agrılarım oluyor hastalığımı hafifletmek için kullanabileceğim cihaz protezler var mıdır varsa nelerdir yorumlarınızı bekliyorum dr gideceğim fizik mi ortopediye muayne olmalıyım teşekkürler

Tam olarak aynı hastalık olmasam da fiziksel birşey olduğu için önerilerde bulunabilirim. Her iki bacağı da geliştirecek yoga hareketlerini bakın internetten, özellikle yoga diyorum, kasları gererek farkındalık olusturursaniz bacaklarda, daha dinç olacaklardır her zaman, sol sağdan belki daha geç tepki verir ama nolursa olsun düzenli bir şekilde takrarlarsanjz emeğinizin karşılığını alırsınız... kolaylık dilerim.

teşekkür ederim herhangi bir ortez afo kafo beni rahatlatır mı

Benim de sağ ayak polio sekeli, Aynı şikayetler bende de var.

geçmiş olsun öğrenmek istediğim bizim gibi hastalıklara aparat cihaz kullanabiliyormuyuz ayağım biraz yere sürtüyor buda tehlikeli oluyor bazen pztsi dr gidicem yaş ilerledikçe artıyor afo kafo gibi şeyler var dr konusacağım uygun olursa denemek istiyorum

tecrübelerinizi yazarsanız sevnirim

Tecrübem yok, ben de sadece bir koltuk değneği kullanmaktayım. Her hangi bir aparat veya cihaz kullanmıyorum. Daha önce uzun yürüme cihazı yaptırmıştım, ancak kullanamadım. Ayağımda hem kısalık var ve hem de diz kısmında eğrilik var.

Bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlar bilgilerini bizlerle paylaşırlarsa çok sevinirim.

protez kullanmayı hangi dr belirliyor fizk mi ortopedi mi

Daha önce ortopedi doktoru bana uzun yürüme cihazı yazdırmıştı.

Yeni baş belamız Post-polio ile karşı karşıyayız arkadaşlar

post polio terimini bazı dr bilmiyorlar bile

kafo ne kadara mal olur bilginiz var mı

Arkadaşlar bu siteye sadece polio sekeli olan arkadaşlar kanedyen değnekten uzak dursun diye bas bas bağırmak için üye oldum.. lütfen pek çok fizyoterapiste söyledim bir çok platformda yazdım, lütfen, estetik kaygısı ile koltuk değneği bırakıp kanedyen kullanmak, sağlam zannettiğimiz bacağımıza çok fazla yük bindirmemize sebep oluyor .. 44 yaşındayım, 12-13 yaşlarımda kanedyen kullanmaya başladım, bir gün içinde kızılayı ellialtıya veren, çok gezrbilen biriydim, 22-23 yaşlarımda sağlam zannettiğim bacaşımda şiddetli seğirmeler oldu, bir kaç gün sürdü uzamadı ama sonrasında çabuk yorulmalar başkayınca fakülteye gittim, ardı arkası kesilmeyen testler ki en korkuncu eeg .. o zaman bu zamandır post polioluyum ama hala adını bilmeyen doktorlar var.
Sizden ricam siz engelli değilseniz bile yolda gördüğünüz engelliyi bile uyarın kanedyen bizler için bir bela..
fazla yorulmakta öyle.. elimizde olanı koruyalım lütfen 🙏
Herkese selamlar..

Hastalıgınızla ilgili bilgim yok. İşinde uzman bı fizyoterapist ten yardım alabilirsiniz. Size kendi yapmanız gerekeni söyleyecektir. Yada kendi yapması gerekeni söyleyecektir. Tavsiyem tanıdıklarınızın arkadaşlarınızın tanıdıgı fizyoterapist olabilir. Yoksa da hastanelerde görüşebilirseniz durumunuzu anlatabilirsiniz. Geçmiş olsun

kafoyla ilgili kimse bişey yazmamış,bende merak ediyorum kafo bizim için yani post poliolu hastalar için uygunmu ? sol ayağımı sol elimle desteklerken artık sol kolumun kürek kasları iyicene ağrımaya başladı elimi koymayıncada yürüyemiyorum acaba kafo buna bir çözüm olabilirmi ? kullanan arkadaşlar varsa yada bilgisi olan cevaplarsa bizim gibiler için çok yararlı olacaktır. şimiden çok teşekkürler.

Geçmiş olsun bende ameliyat oldum istanbulda sol ayak kısalığı gitti her iki ayak uzunluğu bir oldu bir sıkıntım kalmadı allah razı olsun hocamdan

Herşey bir tarafa öncelikle kilo almamaya bakmanızı öneririm... Kiloluysanız da zayıflamayı... Yaş 40'dan sonra metabolizma eskisi gibi çalışmadığından, alınanı vermek de zorlaşıyor...

mehmet-41 yürümeyi nasıl yapıyorsun ? elini bacağına bastırarakmı,eğer kolunla destekliyorsan benim gibi omuz kürek kaslarında ağrı olmuyormu?
Ata_Türk kilolu değilim zaten bu duruma dikkat ediyorum ,ama çözümler bulmak gerekiyor uzun yürüme cihazı bize göre uygun değilmi hakketen bende 5-6 sene önce bi arştırmıştım banada kullanma dediler ama şimdi kol kaslarım ağrımaya başladı böyle oluncada yürümek zor napıcaz bilmiyorum

Omuz kısmında biraz kaslarda zedelenme var yürürken elimden az destek alıyorum sadece merdive çıkmak zorluyor sağlam ayağım vok yük bindiği için kas yığını haline geldi kas gevşetici kullanıyorum

[SIZE=3]Mehmet kardeşim geçmiş olsun Rabbim şifa versin. Sıkıntımız ayni sanırım.
Bende de sol ayakta çocuk felci var, sağ ayak sağlam hamd olsun. Uzun bacak yürüme cihazı kullanıyorum ev dışında ve de çok rahat ediyorum ve rahatlıkla da yürüyebiliyorum, hem de uzun mesafeleri. Ev içerisinde ise hiçbir şey kullanmıyorum, senin gibi sol elimle destek alıyorum yürürken aksi halde yürümem mümkün olmuyor. Detaylı anlattım ki durumu bilesin. Sağ ayak açısından her şey güzel giderken bundan yaklaşık 10-12 sene önce sağ kalçamda ağrı benzeri veya sızı diyelim veya hiçbir şey demeyelim de rahatsızlık hissi diyelim, bir şeyler oluşmaya başladı. Ama sürekli değildi. Arada bir oluşuyor sonra kendini unutturuyor, aylar sonra ise “ben burdayım” diyordu. Ortopedi doktoruna gidip muayene oldum, film filan çekildi. Ve doktor klasik teşhisi koydu ve dedi ki:
“Yıllarca bu sağ ayak kalça ile beraber seni taşımış Fatih bey, artık yıprandığına dair sinyaller veriyor. Ayağını fazla yorma, kalçanı fazla zorlama, mümkün mertebe kilo ver, ne kadar zayıflarsan o kadar iyi olur ilerisi için. Dizde de ağrılar oluşabilir belki ileride. Bu nedenle kendini yormama ve kilo verme önerilerimi dikkate al. Sıkıntılar artarsa önce bir fizik tedavi uygularız ve seni rahatlatırız bir müddet. Bundan fayda görmezsen protez ameliyatı gerekebilir.”
Protez işi beni rahatsız etti zira çevremde kalçaya protez taktırıp da rahatsızlığı geçmeyen insanlar var. 12 yıldan bu yana ben ne yaptım peki? Çok fazla yürümüyorum, biraz kilo da verdim. Hamdolsun kilo da almıyorum. Arada bir ağrılarım oluyor ama dayanılmayacak türden değil, ağrı kesici kullanmamı gerektirecek türden de değil. Bu şekilde idare ediyorum. Bir daha da herhangi bir doktora gidip görünmedim.
Bu arada farklı özel hastanelerden yılda iki veya üç kere telefon gelir. Numaramı herhalde sakatlar derneklerinden filan temin ediyorlar. “Sağlam olan ayağınıza fizik tedavi yapalım çünkü yıllarca bütün yükü orası taşımış, mutlaka ağrınız oluyordur.” diyorlar. Yani özel hastanelerin istihbaratı iyi, sakat olduğumu öğrenmelerinin yanı sıra ne tür bir sakatlığım bulunduğunu da biliyor keratalar.
Durum böyle işte Mehmet kardeş.
Tekrar geçmiş olsun.
Selametle. [/SIZE]

alifatih1958 tüm güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler Fatih abi.

dedikleriniz evet hepsi bendede var hatta sağ ayak ile ilgili ağrı durumları son 3 senedir arada gidip gidip geliyor banada doktorlar aynısını söyledi sağ ayak seni 40 yılı aşkın taşımış artık iflas noktasında o yüzden kilo alma ve kendini hiç yorma.bende bunlara dikkat etmeye çalışıyorum,şimdide sol kolumun ağrısı başladı normal olarak devamlı sol ayağıma destek olduğum için bundan kurtulmak için acaba uzun yürüme cihazını araştırıyorum kimi tavsiye etmiyor kimide sizin gibi kullanıyor zannederrsem,peki siz hala kullanmaya devam ediyormusunuz yada kullanmasaydım dermisiniz çünkü sağ ayak ağrısı oluşmaya başladığı için bu seferde acaba sağ ayağa ekstra yük bindirmiş olabilirmi bu uzun yürüme cihazı? bundan çekiniyorum aslında ben, heralde kullanma diyenlerde bu sebepten dolayı diyorlar yada öenermemelerinin bir sebebi bu. sizin kullandığınız cihazı tavsiye edermisiniz memnunsanız nereye danışabilirim yada hangi üreticiye bakmamaı tavsiye edersiniz. Proclinik diye site buldum internette bikaç tane daha var görüşmek istiyorlar . verdiğiniz tüm bilgiler için ve güzel temennileriniz için tekrardan çok teşekkür ederim.

Mehmetyilmaz[SIZE=3]
[/SIZE MEHMET-41[SIZE=3]
Kime niyet kime kısmet buna derler işte. Ben mesajımı Mehmet-41 lakaplı arkadaşa yardımcı olsun diye yazmıştım ama mesajımın size bir nebze de olsa faydası dokunduysa ne güzel.
Ben kendimi bildim bileli, yani çocukluğumdan bu yana hep uzun bacak yürüm cihazı kullandım ve halen de kullanmaya devam ediyorum. Ev içinde kullanmıyorum tabii. Yazımda da belirtiğim gibi ev içinde sol elimle sol ayağıma destek yaparak yürüyorum, yapmaz isem düşerim, yürüyemem. Ama ev dışına bu cihazı takmadan asla çıkmam. Ev dışında cihazı takmadan yürümeye kalksam 20-25 mt kadar mesafe yürüdükten sonra yorulurum, mutlaka dinlenmem gerek. Yani ev dışında bu cihazı takmadan yürümem beni çok zorlar.
Uzun bacak yürüme cihazını tavsiye edip etmeme konusunda bir şey diyemem, bunu güvenilir bir ortopedi doktoruna danışmanız gerekir. Ama ben buna alıştım ev dışında bunsuz yapamam. Benim için çok da büyük bir problem teşkil etmiyor bu cihazı ev dışında kullanmak. “Keşke kullanmasaydım” asla demem çünkü o benim gölgem, biricik arkadaşım.
Ben kendimi bildim bileli Süleyman Ustaya (İstanbul Ortopedi) bu cihazı yaptırdım. Çok uzun süreler de kullandım. Yani sağlam yapıyorlardı ve işin ehli insanlardı. Bazı cihazcıların cihazları bir iki senede deforma oluyor, zırt pırt kırılıyor. Sağlam çelikten yapmazsan, tenekeden imal edersen olacağı budur. Süleyman Usta ve ekibi daha sonra bu işi artık bıraktı zira seksen küsur yaşa geldiler. Süleyman Ustaya kimi tavsiye edebileceğini sorduğumda İstanbul Fındıkzade muhitinde bulunan Bilimer Ortopediyi tavsiye etti. Telefonları 212.621 53 83. E-posta adresleri ise: info@bilimerortopedi.com ve bilimer2017@gmail.com. Cep numarası da var da onu vermeyeyim gerek olur ise veririm özelden. Ben geçen sen ufak bir tamir işimi bunlara yaptırdım, sağ olsunlar güzelce yaptılar. O esnada yani geçen sene, sıfır bir uzun bacak yürüme cihazının fiyatını sorduğumda 9.000 TL demişlerdi, ama bu fiyata ayakkabılar da dâhil mi değil mi bilmiyorum. Bunlar daha ziyade patikli yapıyorlar uzun bacak yürüme cihazını. Ama patiksiz de yaparlar elbette. Patiklinin avantajları var mesela çarşı pazardan ayakkabı alıp kullanabilirsiniz. Vs vs. Neticede size uzun bacak yürüme cihazı önerecek veya önermeyecek olan doktorunuzdur. Önerirse patikli mi patiksiz mi olacağını da keza o doktor tavsiye edecektir.
Neticede eğer uzun bacak yürüme cihazı yaptırmaya niyetlenirseniz iyice araştırım kardeşim zira ustayım diye piyasaya çıkanların çıraklık bile yapabilecek kabiliyetleri yok. Çünkü cihaz öyle ucuz değil pahalı sayılır.
Durum böyle,Allah selamet ve kolaylıklar nasip etsin.
Ha bu arada son olarak şunu da söyleyeyim; uzun bacak yürüme cihazı sağ ayağa yani sağlam olan ayağa ekstra yük bindirmiyor, bilakis ondaki yükü azaltıyor. Yük bindiriyor diyenler halt etmekteler. Sağın solun lafi ile hareket etmeyin, herkezin hastalığı farklı. Farklı olunca da tedavi de farklı olabiliyor. Dolayısıyla sağın solun lafıyla hareket etmek yerine tekrar ediyorum, bir ortopedi doktoruna, gerekiyorsa fizik tedavi doktoruna da görünün.
Selametle [/SIZE][/SIZE]

alifatih1958 çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için .

aklımdaki çoğu soruya cevap vermiş oldunuz.

ben cevaplarınızı üstüme aldım iyikide almışım :)

iki sorum daha var, özelden bilerek yazmıyorum çünkü bizim gibi olupta soru soramayan bi sürü arkadaş var onlarada sizin vasıtannızla yardım etmiş oluruz.
- Uzun yürüme cihazı Karbon olan yeni teknolojiyimi kullanıyorsunuz tavsiye edermisiniz yoksa eski sistem daha iyimi dersiniz
- ben bisiklet kullanırım devamlı bu cihaz bisiklet kullanmama engel olurmu,pedal çevirirken diz hareket edermi.

çok teşekkür ederim abicim verdiğiniz cevaplar için kendinize iyi bakın.

Kilo verince biraz sorunum düzeldi.sizede geçmiş olsun iyi bakın kendinize

Hayırlı günler.
Uzun bacak yürüme cihazını karbon teknolojisi ile yaptırmadım. Zaten eskiden de yoktu bu teknoloji, yeni girdi uygulamaya. Ben en son 2010 veya 2012 yılında yaptırdım ve halen kullanıyorum.
İkinci sualinize gelince bisikleti bu cihaz ile kullanmanız sanırım mümkün değil. Ben kullanamıyorum ve sanırım kullanmak da zor gibi.
Selametle.

cumartesi kısmetse bikaç yere uzun yürüme cihazı bakmaya gidicem
alifatih1958 sizin dediğiiniz yerede gidicem abicim.

ama bisikleti kullanamazsam bu cihazla, karar vermek çok güç olacak benim için bisklet çok önemli.

birde çipli olanlar falan varmış belki onlar bisiklet için uygundur ,bakıcam bakalım hangisi daha avantajlı

merhaba bu cumartesi (04.03.2023) altunizade deki proklinik firmasına uzun yürüme cihazı için gittim

ilk etapta blek diz arası karbon cihaz için kullanımda mutabık kaldık,inşallah olur,olmazsa kalçaya kadar olana geçilecek.

bilekten dize kadar olan cihazla istediğim yürüyüşü elde edebilirsem benim için çok büyük bir mutluluk ve konfor olacak.

yaklaşık 3 hafta gibi bir sürede bitecekmiş ve sonra fizyoterapist eşliğinde öğrenim olacakmış gelişmeleri yazacağım.

Merhaba,
Ortopedi ya da Fizik tedavi doktoruna gidip muayene olursanız size uygun orteze doktor karar verir. Fizyoterapistler onun kararını veremez.Onlar egzersizler konusunda uzman.

Sehribanu merhaba.

cihazın kararını fizyoterapist vermedi zaten, fizyoterapisler sadece cihazın ayağa alışım ve kullanım sürecinde yardımcı olacaklar

bu cihaz hemen öyle tak kullan değilmiş özellşikle benim gibi 40 yıldır hiç kullanmayanlar için muhakkak bir eğitimden geçmek gerekiyormuşki kullanmak daha rahat olsun. bende zaten farkettim ayağımın yere basış şekli çok farklı onu düzeltmek için yardımcı olacaklar.
ortopedi yada fizik tedavi doktorlarına gitmeden başvurdum.

artık onlardan sıkıldım zaten bizim hastalığımız nörolojik ve bu konuda en iyisi izmirde bulunan ARZU ON.

ortepedi ve fizik doktorları bizim hastalığımızı malesef tam olarak bilemiyorlar nedeni özellikle ortepedinin branşı değil birde artık polio sekeli kalmadığı için önlerine gelmiyor bu hastalıklar,post polioyu görüncede malesef fikirleri yok ,bir çok fizik doktoru benim dememle post polio sendromuna baktılar yoksa hiç akıllarına gelmiyor.

ortez konusunda ise firma çalışanları okadar çok benim tarzım hastayla uğraşmışlarki daha görürü görmez post polio sendromu muhtemelen olmuşsun dediler ve benim için konforumu bozmayacak en uygun cihazla başlayıp ileriye doğru gidecekler.
bizim hastalığımızda kendimizi yormamak çok önemli sağlam taraflarıda bozuyoruz artık ,o yüzden kendim karar aldım biran önce sağlam bacağımdan yükü alacak ortezi bulmak için,hatta sağlam kolumda bile artık kas spazmları oluşmya başladı. mecburum yani artık bişeyler yapmaya

Üst Alt