Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yurtdışından acil ilaç getirdim SGK dosyamı geri gönderdi [HUKUK]

GOODMAN

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba

Eşim hastalığı nedeniyle Türkiyede bulunmayan ender bulununan virüs ilacı getirtim. Evraklarım tam ama sağlık bakanlığı onayını ilacı getirdikten sonra aldığım için evraklarım SGK ithal ilaç servisi tarafından iade edildi.

Doktorumuz tarafından 19,12,2007 tarihinde elimize reçete verilerek hayati önem taşıyan bir virüs sebebiyle acil ilaç bulmamız istenmiştir. SGK prosüdürlerini bilmediğimizden ilacı tanıdık vasıtasıyla Almanyada bulduk durumumuzu izah ettik parasını ödemeden ilaç 1 günde elimize ulaştı. Eşim hastanede tedavi görüyordu yanında bulunmam sebebiyle ve araya bayram tatili girmesiyle Sağlık Bakanlığı onayını 21 gün sonra Ankaraya giderek alabildim. Evraklarımızın hepsini kuruma telefon açarak topladık ilaç parasını ancak Mart ayında Almanyaya gönderebildim Almanyadaki kişi ilacı bize gönderdiği tarihte ordaki prosüdürlere göre aldığından ilaç faturasını 20,12,2007 tarihinde aldığından Eczaneden almış olduğu 19,3,2008 tarihinde resmi bir yazıya ekliyerek posta ile ulaştırmıştır. Evraklarımızı Bahçelievlerde bulunan İthal ilaç servisine verdim evrakları incelediler herhangi bir sorun almadığını ödemenin 1-2 ay içinde yapılacağını söyledikten sonra 15 gün sonra Sağlık Bakanlığı İlaç reçete onayının 20,12,2007 tarihindeki faturadan sonra olduğunu resmi yazının geçerliliğinin olmadığını bildirerek evraklarımı iade ettiler. SGK tüm mercilerine hatta başbakanlık Bimer'e internet üzerinden başvurdum sonuç alamadım. Daha sonra SGK na resmi bir dilekçe ile itirazımı bildirdim aradan 1 ay geçtiği halde cevap alamadım. 1830 euro ilacın parasını alamadığımdan mağdur durumdayım. Dava açmamı söylediler ama birkaç avukata danıştım sosyal güvenlik mevzuatlarını bilmediğinden bana yardımcı olamadılar.
Burdan sosyal güvenlik kanunlarını bilen avukat bir arkadaşım bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirmi?
Teşekkür ederim.

merhaba goodman, sanırım gerekli prosedürleri uygulamamışşın.paranı alman zayıf gibi gözüküyor.
bu işi en iyi Türk Eczacılar Birliği bilir onların Ankara'da ithal ilaç getirtme birimi var.
web adresi:www.teb.org.tr
sitenin sayfasının yukarısında yurtdışından ilaç temini linki var.
o linki incelersen yararlanacağın bilgiler var.
geçmiş olsun

Türk eczacılar birliğine başvurdum ama ilacı acil getiremiyeceklerini prosüdür gereği 1 ay ve daha geç olabileceğini söylediler. İlaç hayati önem arzediyordu enfeksiyonla savaşıyorduk kendi imkanlarımızla getirmekten başka çaremiz kalmadı ama açıkladığım gibi bir fatura tarihi yüzünden ilacın parasını alamıyorum kurum bana ikinci bir fatura almamı söylüyor bu da sahtekarlığa sebebiyet verir hele yurdışında böyle birşey yapamazsınız. Önceden biseydim fatura almayın ben size ödeme yapınca gönderirsiniz derdim.

Şimdi ben hukuki yönünü araştırıyorum.

ilginize teşekkür ederim.

rica ederim.ben zaten eczacılar birliğinin avukatlarına belki sorarsınız diye yazmıştım.

Üst Alt