Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yurt içinden ÖTV'siz araç alabilir miyim?

zekito

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Benim sol kolum diresk altından itibaren yok, dirsek altı protezi kullanıyorum. H sınıfı ehliyetim var, daha önce aldığım raporda da "özel tertibatlı araç kullanabilir" ifadesi yer alıyor. 3 yıl önce yurt dışından araç almıştım ve hala kullanıyorum. Şimdi ben yurt içinden araba almak istesem ne yapmam gerekir? Forumdan gördüğüm kadarıyla benim durumumda olanlar yurt içinden ÖTV'siz araç alamıyor sanki.

Ben elimdeki aracı satıp yurt içinden araç almam mümkün değil mi? Kanunda bu duurm belirtiliyor mu, benim incelememe göre buna engel bir durum göremedim. Eğer bu durum geçerli ise bu konuyla ilgili kanunu paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Bir diğer sorum; eğer yurt içinden araç alabildiğim düşünülürse ve 3 yıldır kullandığım aracı satarsam ne zaman yurt içinden araç alabilirim? Yani yurt içinden almam için yurt dışından aldığım aracın üzerinden 5 yıl geçmesi gerekir mi?

Desteğinizi rica ederim. Teşekkürler.

Bir sorum daha olacak. Eğer yurt içinden ötv'siz araç alamayacaksam ve yurt dışından araç getirmezsem yurt içinden alacağım normal aracı kullanabilir miyim? Bunun için ne yapmak gerekir? Engelli plakalı araç almam yeterli mi?
Benim şu an kullandığım araçtaki tertibat şudur: Sinyal kolunu sağ taraftan yönetebileceğim bir donanım mevcut sadece.
Yurt içinden alacağım normal araçta da aynı tertibatı yaptırarak normal bir aracı kullanabilir miyim?

1-sol koldan engelli olanlar yurt içinden ötv siz araç alamamaktadırlar, yurt dışından alabilmektedirler.
2-elinizdeki arabayı kullanmaya devam edin

Yurt içinden vergi istisnalı araç alamazsınız.

Elinizdeki rapor ve ehliyetle vergisini ödeyerek yurt içinden araç alırsanız, varaola benzer donanımla aracınızı kullanabilirsiniz. Yalnız, unutmayın, üzerinde özel donanım bulunan aracı araç sahibi ile benzer sakatlığı olan H sınıfı sürücü belgeli kişiler dıında hiç kimse kullanamaz.

Aşağıda bahsettiğim bilgiler doğru mudur? Bu bilgileri teyit eden mevzuat yazısını paylaşmanız mümkün müdür. Bu konuda ilgili mercilere başvuruda bulunacağım. Çok teşekkürlerç
- Sol kolunda engelli olan kişiler yurt içinden ötvsiz araç alamaz
- Sol kol engeli dışında(sağ kol, sol bacak, sağ bacak vs) engeli olan ve araç kullanımı için gerekli şartları karşılayan tüm engelli vatandaşlar yurt içinden ötvsiz araç alabilir
- Sol bacağında engelli olan kişiler yurt dışından vergisiz araç ithal edemez
- Sol bacak engeli dışında(sağ kol, sol kol, sağ bacak vs) engeli olan ve şartları karşılayan tüm engelli vatandaşlar yurt dışından vergisiz araç ithal edebilir

Paylaşım için teşekkürler. Ancak ben şunu anlamıyorum. Sol alt ekstremite rahatsızlığı olanlar için özel tertibat gerekmeden otomatik vites araç kullanma hakkı verilirken soplüst ekstremiye bu hak neden tanınmıyor? Burada gerekçe nedir? Burada bir haksızlık yok mu? Neden sadece benim durumumda olanlar bu haktan yararlanamıyor ki?
Özel tertibat tanımı yapılırken ve kanun düzenlenirken bizim mağdur olduğumuz görülmüyor mu? Ben bu hakkımı nerden ve kimden arayacağım? Ben ticari amaçla araç almıyorum ki, şahsi olarak kullanmak için almak istiyorum, bizim suçumuz nedir?
10.01.2013 tarihinde bimer üzerinden yazı yazdım ancak hala bir yanıt gelmedi. Bimer uygulamasının amacı nedir? Bizi kim duyacak, bu mağduriyetimizi kim giderecek? Bizim hakkımızı savunacak bir dernek, kuruluş yok mu? Bu tip konuları biz şahsen mi takip edeceğiz?

Lütfen bilgisi olan yardımcı olsun. Eğer bir eksik varsa bunu kabullenmemiz mi gerekiyor? Birileri yol gostersin rica ediyorum. Bu yazımı benimle aynı mağduriyeti yaşayan tüm arkadaşlar adına yazıyorum. Herkesin bu konuda desteğini rica ediyoruz.

Üst Alt