Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni sistem, Kurs ile B Sınıfı - H sınıfı değişimi..?

Master

Üye
Konular
40
Reaksiyonlar
26
Öncelikle merhaba,

Bir araba aldım aldığıma pişman olacağım nerdeyse!!
B sınıfı ehliyetim var ve H sınıfı yapmak için kolları sıvadım. Önce heyete gireceksin dediler. girdim ve" Özel tertibatlı araç kullanabilir, Tam otomatik vitesli araç kullanabilir, H sınıfı ehliyet alabilir" İbareli heyet raporumu aldım (İzmir Yeşilyurt Devlet Hastahanesi) ve trafik tescil müdürlüğüne başvurdum.
B sınıfı ehliyetimi hemen iptal ettiler ve H sınıfı ehliyet almam için sürücü kursundan sertifika almam gerektiğini söylediler. Beddua okuya okuya sürücü kursuna gittim ve bir Türkiye klasiği ile karşılaştım. Sürücü kurslarının bu uygulamadan haberi bile yok. Neyse hanımefendi ilk önce ehliyetimin en erken 26.09.2008 tarihinde elimde olacağını söyledi. Sonra biraz muhabbetten sonra sizin için bu işin peşini bırakmayacağım ve size yardımcı olacağım dedi.

Neyse bunlarla uğraşırken aldığım aracı üzerime almam için son 12 gün kaldı. Üzerime alamazsam ceza yiyeceğim. Biri diyor H sınıfı ehliyet olmadan ruhsata tertibatı işletemezsin ve aracı üstüne alamazsın. Diğeri diyor ehliyet ile aracı üzerine almanın bir ilgisi yok rahat rahat aracı üzerine alabilirsin. Trafiği arıyorum böyle böyle diyorum anlatıyorum olayı, ceza yiyeceğim diyorum. Trafik memurları aynen şöyle bir ifade kullanıyorlar, "böyle saçma bir uygulama olamaz"
Şimdi ben güleyim mi ağlayayım mı?

Bu konularda ve yeni yasalarda bilgili olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Ben şimdi ne yapayım? Kursa başvuru yapıyorum, beni nasıl bir kursa alacaklarını bilmiyorlar! Dolayısı ile kursa da giremiyorum.

Bu nasıl bir devlet? Bu sistem nedir böyle? Engelsiz kişi noterden satışı alıp ertesi gün aracı üzerine alıp işlemlerini bitirirken biz engellilere kolaylık yapılacağına zorluk üzerine zorluk çıkartılarak, aylarca bir ehliyet için koşturtuyorlar bizi.

Bu sistemde ben bu işi halledebilirsem bravo bana diyorum..

Saygılarımla...

Böyle bir şey duymadım. Bence memur yanlış biliyor...
"H sınıfı sürücü belgesi alabilir" ibareli sağlık raporun ile birlikte trafik şubeye gidip,B sınıfı sürücü belgeni H sınıfına dönüştürtebilmen gerek. Bence bu konuda ısrarcı ol.
Konuyu Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne soruyorum şimdi (5986drzui kodlu). Yanıt gelince paylaşacağım...

• B sınıfı sürücü belgesine sahip iken bir sebeple sakatlanan kişi, varolan B sınıfı sürücü belgesini H sınıfı sürücü belgesine dönüştürmek için hangi belgelerle, hangi kuruma başvurmalıdır? Bu işlem için yeniden sürücü kursuna gidilmesine gerek var mıdır?

Cevabı sabırsızlıkla bekliyorum.
İlgi için teşekkürler.

Bu arada B sınıfı ehliyeti iptal ettiler. Artık H sınıfına da dönüşmez herhalde

Haydaa! Sahiden de kursa gitmelisin dedi EGM! Olur mu böyle birşey!Her hangi bir sınıf değişiklği olmuyor ki. Bu konuda yazışmak gerek EGM ile.

Gelen cevap:

• Sayın Bülent Küçükaslan 30.06.2008 tarihli bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

B sınıfı sürücü belgenizi H sınıfına dönüştürmek için alacağınız H sınıfı sürücü olur sağlık raporu ile bir sürücü kursuna devam ederek H sınıfı sürücü sertifikası almanız gerekmektedir.

İyi günler dileriz.

nasil yani
simdi yasa degistimi eski ehliyetimi saglik kurulu raporu ile egm goturdugunde yine kursa mi tabi tutulacam. ben zaten bu ehliyeti almak icin kursa gittim.benim sorunum degilki bunlar resmen kursa paralar kazandiracak. boyle bir yasa cikmis ise buna karsi cikmaliyiz. engellileri engellemekten vaz gecmeyecekler. bundan zevk alanlar var galiba.

Bu kanun değişikliği sürücü kurslarına tebliğ olmuştu ama ben bir yanlışlık olduğunu düşünerek pek ciddiye almamıştım ama şimdi görüyorum ki yanlışlık yok devletin vergi alası gelmiştir Çünkü degişen ehliyetler için maliyeye 63.50 ytl trafiğede 35 ytl ödememiz ve kendimize uygun sürücü kursu bulup ehliyet almamız gerekiyor

Hadi benim de tuzum bulunsun bu konuda.Bende profesyonel bir sürücü olarak elimde bulunan 97 model E sınıfı ehliyetle gittim sürücü kursuna .Bana ne kadara mal olur neler gereklidir diye.Ablam istifini bozmadan E sınıfı ehliyetin iptal olacak eeeeeeeee kullanacağın araçla kursa gelip kursa geleceksin eeeeeeeee 321 ytl ödeyeceksin eeeeeeeeeeee 200 ytl leye yakın masraflarlaberaber toplam 500 küsür ytl ye malolacak deyince yeter ben doydum deyivermişim bayana.Yuh yaw .

ehliyetini h sınıfı ehliyetin olmadan ruhsat çıkaramassın çünki ruhsatta sakat aracıdır sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yazıcaklar yani sonuçta ehliyetin h sınıfı olıcak

Bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünen tek kişi benmiyim acaba çünkü B,C,E sınıfı ehliyetleri almak için girdiğimiz yazılı sınavlar Motor 40 soru Trafik 50 soru ve İlkyardım 30 soru değilmi tamam yıllar boyunca ehliyetlerini B den H sınıfına fark yapan adaylardan sadece Devlet Hastanesinden alınmış raporla mevcut ehliyetleri alınıp yerine H sınıfı ehliyet verilmiyormuydu Şimdi ne değiştide tekrardan almış olduğumuz derslerden sınava girip kazanılmış B sınıfı ehliyetimiz yokmuş gibi işlem yapılıyor Sizcede mantık kurallarına ters bir uygulama değilmi?????

Birde kazanılmış bir hak geri alınamaz diye biliyordum ancak alınabiliyor herhalde

Bence de saçmasapan bir şey. Aklım almıyor bu uygulamayı.. Mantığı nedir bilemiyorum. Bu konuda EGM ile yazışmak gerek.

Evet,böyle bir uygulamayı benim de aklım mantığım almadı,25 yıl önce profosyonel ehliyet aldım,sonra B sınıfı oldu şimdilerde ise H sınıfına çevirmeyi düşünürken sitemiz vasıtasıyla bu uygulamayı öğrendim ve açıkçası çok da şaşırdım.Bu durumda 25 yıllık ehliyetim,şöförlüğüm,girdiğim yazılı sınavlar,imtihan pisti,şehiriçi sınavları hepsi yok sayılıyo yeniden sürücü okullarına gitmemiz isteniyo..bizim durumumuzdaki kişilerin bu okullara gitmesi hiç de kolay değil diye düşünüyorum.
Evet belki hastane raporuyla H ehliyet alabilir şeklinde bir rapordan sonra direksiyon sınavına tabii tutulabilinirdi ama olayı silbaştan a getirip başlamak işte bu uygulama yı anlayamıyorum..

Merhaba

Ben de bugun B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirmek için Emniyete gittim. Onlar beni sürücü kursuna yönlendirdiler. Sürücü kursundaki yetkili de saçmalık olduğunu söylüyor. Yeni kanun ne getirdi bilgimiz yok dedi. Şu an hiçbir şey yapamayız dedi. Anlayacağınız bir arpa boyu yol alamadık. Yeni çıkan kanuna nereden ulaşabiliriz? Oturanboğa bu olayın yeni mağduriyet ve yeni ENGELLER yaratacağını EGM hazırlayacağımız bir yazıyla göndersek iyi olmaz mı?

Merhaba

Biraz önce sürücü kursunu aradım. Artık B sınıfı ehliyetiniz olsa dahi hiç ehliyetimiz yokmuş gibi kabul edilecek. H sınıfı ehliyet için müracaat edeceksiniz. Yaklaşık 700 YTL ye mal olacakmış. Herşey sıfırdan yapılacak.

Kazanılmış hak nasıl elimizden alınır?Diploma almış birini tekrar okutmak gibi. Hukukçu arkadaşlar bu konuda ne der?

Bu işin kanunu mevzuatı veya yayınlanan tebliği falan yokmu itiraz edebilecek konumda olalım çok saçma ve bu zamana kadar olan uygulamayı çöpe atan bir uygulama konunun takipcisi olacağım bu haksızlık

Açıklanalı 1 hafta olmuş. Ellerine yazının daha ulaşmadığını söylediler. Bu konu idare mahkemelerinin mi alanına giriyor?

Arakadaşlar ehliyetler a,b,c,d,e,f gibi yukseliyor en yuksek sınıfı olan dier alt sınıflardaki ehliyete de sahib oluyor.mesela e sınıf olan otomatik olarak a,b,c,d yede kulanıyor.bu h sınıfı her halde başka bir durum,diyelim ki adamda e sınıfı ehliyet vardı bir kaza sonucu özürlü duruma düştü vücüdünda değişik oranda hasarlar geldi,bu durumda sağlık kurulu karar verir ve ya hastaneler hangi
sınıf ehliyete sahib olacanığı,en fazla b sınıfıdır,çünkü özürlü bir kişi profesionel bir şöför olamaz die biliyorum yani c sınıfı ve yukarsı.avrupada h sınıfı die bir uygulama var mıdır acaba...?h sınıfı özel bir durum sanırım kişinin kendi özrüne göre özel donanımlı araç kulanma ehliyeti sanırım,bunuda her önüne gelen sürücü kursu yapabilir mi?
Benim özrüm sol ayakta ben bulgaristanda b sınıf ehliyete sahibim, normal araç kulanabiliyorum, otomatik vitesli araç kulanabilir ibaresi sağlık raporunda olunca h sınıfına gerek var mı veya b sınıfı alınabilir mi?

• SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİK

c) Alt extremite diz altı amputasyonlarında protezle fonksiyon kazananlara B, F, G sınıfı, protezle fonksiyon uyumu iyi olmadığı, ortopedi ve/veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından özel tertibatlı araç kullanabilecek durumda olmadığı bildirilenlere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir. Bunun dışındaki alt extremite noksanlık veya amputasyonlarında, ortopedi uzmanı ve/veya Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı raporu uyarınca H sınıfı sürücü belgesi verilir.

Cevap

Arkadaşlar yazışmalarınızı okudum bende yardımcı olmak istiyorum bu konudaki sölenenlerin hepsi tamamen bir sölentiden ibarettir kanun henüz yürürlüğe girmemiştir ehliyet kurslarını arayıp muhattep olmayın onlar para kazanmakiçin öle konuşuyolar
örnek: Tarih:18.07.2008 yanı geçen cuma emniyet müdürlüğüne raporumla başvurdum ve e sınıfı olan ehliyetimi h sınıfına çevirdiler. Saygılarımla.

selam

Arkadaşlar aslında h sınıfı ehliyet ehliyetbile değil benim e sınıfı ehliyetim vardı h sınıfı almayı hiç istemezdim ama mecburiyet işte h sınıfı ehliyete sahip olan bi vatandaş aslında araç kullanamaz 2. el araç. yada sıfır araç,yada bi arkadaşının eşinin akrabasının babasının arabasını hiçbi arabayı kullanamaz .
Sadece kendi özrüne göre özeltertibatlı olarak hazırlanan ruhsatında ismi geçtiği arabayı kullanabılır sadece tek araç 1 tane başka yok.
Kendı aracındakı tertıbatın aynına sahıp başkabı özürlü aracını dahi kullanamaz.
Raporunda otomatık vitesli araç kullanabılır h sınıfı ehliyet alabılır ibaresı olanlar özeltertibatlı araç alamaz ötv den faydalanamaz.sadece özürlü plakası takıp h ehliyet kullanabilirler.
özeltertibatlı araç almak için raporda gaz ve freni el ile kumanda edebilen özeltertibatı araç kullanabilir h sınıfı ehliyet alabilir ibaresi olmak zorunda tabi bu yazı özre göre değişir ama özeltertibatlı araç kullanabilir ibaresi olmak zorunda aksı taktirde ötv den yararlanamaz o ibare olan raporlarda ise yüzde önemli değildir %kaç olursa olsun özel tertibat ibaresi olsun yeter.
Raporu aldıktan sora araç alamazsınız önce ehliyetinizin( h sınıfı) olması gerekir bunuda hastaneden raporu alırken 2 suret halınde alıp birini ehliyet diğerini araç için kullanmalısınız.
önce ehliyeti alıp sora araç almalısınız çünki h ehliyeti olmadan araca ruhsat çıkaramazlar.
H ehliyet olayına gelince yeni kanun çıkmış ehliyet kursuna gitmek gerek diyorlar bukonudaki tavsiyem ehliyet kursarını aramayın raporu alıp direk emniyete gidin eski ehliyetinizi kimlik fotokopinizi 3 adet resmınızı 35 ytl kart parasını verin öğleden sora ehliyetinizi alın. en son bu şekilde 18.07.2008 tarıhınde alındı.

selam

Arkadaşlar kötü bi haberim var sölenenler doğru imiş kayseri emniyetine yazı yeni gelmiş bana verdikleri h sınıfı ehliyeti geri aldılar kursa yazılmak gerekiyomuş içişleri bakanlığının yazısını gösterdiler
ama 2 gündür kursları dolaşıyorum nasıl vereceklerini bilmiyolar onların haberiyo bu nası bi rezilliktir anlamadım.

Geçmiş olsun snipper. Şaşırmıştım zaten sorunsuz aldığın için.

Ve ben hala ehliyetimi değiştiremedim. Lanet ehliyet kurslarının hiç birinin haberi yok bu uygulamadan.

Kurslar Milli Eğitim Bakanlığını arıyorlar ve MEB'in bu yasadan, uygulamadan haberi bile yok. İzmir Trafik Tescil Müdürlüğü ile artık akraba oldum nerdeyse tüm polisler beni tanıyor duruma geldi.

Trafik diyor; kursa gideceksin
Kurs diyor; seni nasıl bir sınava ve derse sokacağımızı bilmiyoruz
MEB, biz bilmiyoruz o ne öyle diyor

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz böyle... Mantık sınırlarını zorlayan işlerle uğraşıyoruz.

Şu an SAP gibi ortada kaldım..

TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE. VATANDAŞINI SAP GİBİ ORTADA BIRAKTIĞIN İÇİN !!!!

Ayrıca;

Devletimizin çok saygın kurumu olan ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'nün sitesinde, Genel Müdürden başlayarak orada ki herkesin telefonları verilmiş. Trafik şubesi beni bu müdürlüğe yönlendirdi ve buratan her türlü bilgiye ulaşabilirsin ve sorununun cevapları burada dedi.

Tahmin edeceğiniz gibi yaklaşık 50 adet telefon numarası var ve hiç biri evet HİÇ BİRİ cevap vermiyor.

Bizi o kadar çok düşünüyorlar ki, telefon faturası yazmasın diye telefonlarını açmıyorlar.

O kadar mükemmel insanlar yani bunlar !

selam

Aslında prosodür belli belki devlet onun için kursları bilgilendirmedi
Onlarında işine gelmediğinden bilmiyoz diyo olabilirler.
SONUÇTA EHLİYET DİĞİŞTİRİYORUZ BUBİ DEĞİŞİM YENİDEN ALMIYOZ .
Sicil kaydımız var herşeyimiz var
Normal değişimlere ne uyguluyosa uygulayıp vermesi lazım örneğin
1) B SINIFINI E SINIFINA DÖNÜŞTÜRÜYOLAR
2) BUNUN İÇİN SADECE MOTOR SINAVINA VE DİREKSİYONA SOKUYOLAR
MOTORDA EHLİYET YÜKSELDİĞİ MOTOR FARKI OLDUĞU İÇİN SINAVA GİRİYOR
3) BUİNSANLARI SADECE SINAV TARIHLERİ ÇAĞIRIP SORADA SERTİFİKAYI VERİYOLAR.
4) Yine B sınıfını neden H sınıfına çevirmiyolar bunun için raporumuz olduğu halde
5) yapacağı tekşey motor farkı olmadığı için sadece direksiyon sınavına sokup aynı sicil numarası üzerinden sertifikayı verecek
Tıpkı B yi E ye çevirirken yaptığı gibi.
Ama gel görki buşekilde para kazanamıyolar fazla ve bizim gibi insanlardanda para kazanabilmek için madur ediyolar ben bir gaziyim vatan için bacağımı vermişim.
benimgibi birsürü arkadaş var yardımcı olsanız ne olur insanlık öldümü herşey paramı para allahınızmıki tapıyosunuz.
Çok beddua ediyorum bu insanlar bu yaptıklarının hesabını diğer tarafta nasıl verecek acaba allah havale ediyorum alayının belasını versin.
AMİNNN.

Ankara'da masaların da oturupta keyfine göre yasa çıkarırlarsa, sonuçları bu olur işte..

İlk önce pilot bir bölge seçersin, bu uygulamayı o bölgede iyice uygularsın, bakarsın raylar yerine oturuyor, o zaman tüm illerde önceden altyapıyı hazırlamak şartıyla yasayı yürürlüğe koyarsın..

Amaaan bende Türkiye'de olmayacak şeylerin hayalini kuruyorum!!!

selam

Bu konuyla ilgili olarak arkadaşların dikkatine
konuyla alakalı mağduriyeti olan arkadaşlar bulundukları ilin il milli eğitim müdürlüğüne konuyla alakalı mağduriyetlerini anlatan bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor onlarda dilekçeyi ankaraya gönderiyor ben kayseriden yazdım dilekçemi faks ile ankaraya gönderdiler cevabını bekliyoruz.
Bi benimle olmaz arkadaşlar mağduriyeti olanlar lütfen milli eğitim müdürlüklerine dilekçe yazsın ve bir an önce sonuca bağlansın.
Içişleri bakanlığı 10 cu ayda milli eğitim bakanlığına kanunu göndermiş ama milli eğitim bakanlığı illere dağıtımını yapmamış sorun burdan kaynaklanıyor. Buyüzden dilekçe yazıp bir an önce dağıtımını yapmalarını isteyelim lütfen ben yazdım saygılarımla.

iyi günler arkadaşlar:
bu siteye yeni üye oldum. soruları okurken benimde sorumla karşılaştım. size başımdan geçenleri anlatayım. içinden soruların cevaplarını alırsınız.
2002 de Ankara dan iki kenarında yazılı ( otomatik vites araç kullanır ve ticari araç kullanamaz ) B sınıfı ehliyet aldım. ilerleyen yıllarda bu belgeyle magdur oldugumu anladım ve H sınıfı yapmak için girişimler başladım. bulundugum ilçe de yaparız dediler 60 ytl paramı aldılar olmadı.daha sonra İZMİR trafige gittim 2007 de tam yazımı çıkardı İL SAGLIK müdürlüğünden sevk edilecektiki oradaki memur bu işin buradan değil ANKARA dan olacagını söyledi sebeb ehliyeti oradan aldım die
ben bir süre işe ara verdim. bu sene ANKARA gittim emniyet genel müdürlüğüne derdimi anlattım.
bana verdikleri cevap:
artık bu uygulama değişti. biz bu değişiklikleri sürücü kusrlarına verdik. inanmadım birdaha sordum aynı cevabı aldım. yine inanmadım Ankara da H sınıfı belge veren bir kursa gittim. orasıda aynı bilgiyi verdi. yasa değişeli 2 ay olmuş. benim anladığım h sınıfı almak kolaylaştı sadece maliyeti arttı. benim bildiğim de artık değişimleri sürücü kurları veriyor. sadece direksiyon sınavına girerek bu işlerm bitiyor.

Yok ben bu işi şöyle yorumluyorum bu bir kamera şakası hani nerde kamera nereye bakacagım..........

Ya böyle bir uygulama sadece ve sadece türkiyede olur bir aklı sivri diyorki bundan sonra b sınıfı olupta h sınıfı alacak engelli bireyleri süründürelim ben diyeyim ki emniyete kursa devam edecek emniyet desin vatandaşa kursa git vatandaş kalksın kursa gitsin kursta desin milli egitim müdürlüğüne git milli eğitim müdürlüğüde desin ki o ne bizim böyle birşeyden haberimiz yok dön dolaş başa dön

ama çok pratik bir çözümüm var devletimiz insanları zora sahtekarlığa sevk ediyor nasıl olsa elinde b sınıfı ehliyetin yokmu var o zaman yakalana kadar kullan ondan sonra yapılan istatistiklerde çogu engelli vatandaşın neden h sınıfı ehliyet almadıgına bir çözüm bulunmaya uğraşılsın

bence cevap soruda gizli ama malasef anlayana bizde bu kadar zeki yöneticiler nerde makamlardaki koltukların derisi bırakılıpta böyle sorunlar yaşan engellilerle kim uğraşır canım ...............

Ehlıyet

Peki,h ehliyet i b ye nasıl donüştürces,zor mu? Yıne bıton hıkaye,formalite gerekıyo mu ?

bu konuda iki tane sürücü kursu ile görüştüm . Her ikiside kolay bir şekilde ilk sınav tarihine kadar gerekli evrakları ( ilk ehliyet alırken hazırlanan evraklar) hazırlandıktan sonra sadece direksiyon sınavına tabii olarak ehliyet değişikliği yapılabilir dediler.

Üst Alt