Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tüm vergilerini ödeyip araç alır ve özel donanım taktırırsam, plaka ve kullanım..?

kunta

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
1
merhaba arkadaşlar
H sınıfı ehliyetim var
hali hazırda kullandığım yurt dışından getirdiğim engelli plakalı otomatik vites bir aracım var sadece ben kullanıyorum

yeni sıfır ticari sınıfta olan 1900cc motor hacmine sahip otomatik vitesli bir wolswagen caddy marka aracı tüm vergilerini ve ötvsini ödeyerek kendi üzerime satın almak istiyorum

ve bu aldığım araca kendi engelime uygun aparat taktırıp makina müh odasına onaylattırıp tse belgesi aldıktan sonra aracı muayene sokup aracı trafiğe çıkartmak istiyorum

ancak ben bu aracı alıp bunları yaptıktan sonra bu araç

1- engelli plakalımı olur normal plakalımı olur
2- engelli plakalı olursa ve üzerinde aparat olursa yine bu aracıda benden başkası kullanamazmı
3- ben bu aracı diger aile fertlerinden kişiler de kullanabilsin diye alıyorum (ama gerektiginde kendimde kullanabilmek için aparat takıp onaylattırmak istiyorum)
4- hem aparat takıp hem normal plaka çıkartıramaz mıyız (ötv ve kdv ödediğimiz için)

kunta madem herşeyi ödenecek ve engelli plakası olmayacak o zaman sadece aparat tak sende gerektiginde kullanırsın. engelli plakası olursa sadece senin kullanman gerekir ayrıca 2 tane engelli plakada olmaz bir kişiye sanırım. ha mantık bunu diyor ama mantıkla işlemeyen o kadar saçma şey varki plaka engelli degil diye aparatlıda olsa o aracı kullanman yasak diyebilirlerde bu bir saçmalık ama olmayacak birşeyde degil

iyide aparata takıp ben o aracı kullanırsam o aparatın projesi onayı olmazsa kaza bela durumunda araç aparatsız gözükür aparat taktırıp normal plaka olabilirmi ben onu merak ediyorum ama bu konularda emniyete yazdığım e-maillere dilekçelere hiçbir cevap gelmiyor bilgi edinme yasasından en az yararlanılan kurumlardan birisi emniyet trafik şune kınıyorum onları

1- Evet, üzerinde özel donanım bulunan araçlar vergi istisnası ile satın alınsın ya da alınmasın, varolan mevzuata göre, sakat damgalı plakalarla tescil edilmek zorunda. Yani 500 bin lira verip bi Ferrari alsan, plakasında sakat damgası olacak. Başka yolu yok!
2- Evet, sizden başka hiç hiç kimse kullanamaz! Bu da mevzuattaki bir başka boşluık/saçmalık! Zira Emniyet Genel Müdürlüğü'ne göre bu kullanım kısıtlılığı sadece vergi ile ilgili değil, aynı zamanda sakat olmayanların özel donanım kullanamayacak kadar beceriksiz oldukları ile de ilgili! Malum, bi pilotların eğitimi, bi gemi kaptanlarının eğitimi, bi de özel donanımlı araç kullanacak olan sakat sürücülerin eğitimi çok zordur ülkemizde! Yıllar yıllar süren sürücü eğitimleriyle özel donanımlı araç kullanmak ancak öğrenilebildiği için, üzerinde özel donanım bulunan aracı eğitim almayan sakat olmayanların kullanabilmesi maalesef mümkün değil!
3- Vazgeçin bu sevdadan... :)
4- Vazgeçin dediiim! :)

iyide bu anayasa ya göre suç benim araç alıp binme özgürlüğüm kısıtlanıyor ben paramla otomobil alıp aile fertlerim binsin istiyorum ara sıra da kendim binmek istiyorum üstünde ozel tertibat var diye başkası süremez olurmu hiç
o zaman uçaklarda otomatik pilot var onuda ozel teribat yerine koyarsak pilotların uçak kullanması yasak olması lazım :)
bişeyler yapalım bu konuda ne kadar saçma bir husus hadi sakat adam tertibatsız araba kullanmasın okey ama sağlam adam neden tertibatlı arabayı kullanmasın
emniyet trafik şubenin veya yetkili yer neresiyle bu mevzuatı değiştirsin yoksa tüm engelli plakalar toplanalım meclisin önüne kontak kapatalım bakın o zaman nasıl değiştiriyorlar

aynı şeylerden bende muzdarip im eski püskü emektarımızı aracımı satmak istemiyoruz ve vergilerini tam ödediğimde bile benim kullanmam yasak halbuki işletsem bu seferde ailem kullanamıyor h sınıfı ehliyetim var

30 tane engelli plakalı araç toplanalım birgün ankara kızılay atatürk meydanında buluşup kontak kapatalım en azından dikkati çekelim engelli olduysak bu kadarda zulum olmaz yani sağlamların akıllıları sakatların sorunlarını çözemiyorsa sakatlar duruma el koysun

normal plaka olarak ben varım polise anahtarı veriyim kurtulayım en azından

ne bu korka korka gezecem yanacaksa birkere yansın başım

100 lerce normal ehliyeti olupta zihinsel engelli olan ve trafik magandası olan

arkadaşlar engelli plaka aracı olan kızılayda kontak kapatmaya gelebilicek arkadaşlardan destek bekliyorum lütfen duyarsız kalmayalım

Üst Alt