Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi öğretmen olmak için görüş verebilir mi?

testertr

Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
15
Merhaba. 2021 yılından beri atipik psikoz tedavisi görüyorum. Engelli raporu çıkarttım. Ekpss'ye hazırlanıyorum, aksilik olmazsa önümüzdeki sınava gireceğim. Öğretmenlik mezunuyum. Ekpss'den yada normal kpss'den atandığında biliyorsunuz öğretmen olur raporu gerekecek. Bende bunu düşünerek tanımın konulduğu hastaneye tekrar gitmeye başladım.

Rileptid adlı ilacı doktor kesti(el titremesi sebebiyle). 2-3 defa kontrol muayenesine çağırdı. Son muayenede durumumu iyi gördüğünü, ilacımın dozunun diğer atipik psikoz hastalarına göre düşük olduğunu söyledi. Lakin bu son muayene de iş sıkıntımdan bahsedince, Trsm'ye gidebilirsin, orada işte bulurlar, buraya gelmene gerek yok minvalinde konuştu. Hatta Trsm'ye ulaşım için indirimli otobüs kartı alabileceğimi falan söyledi.

Düşününce doktorada hak veriyorum. Rahatsızlığım ilk alevlenme dönemden beri hiç tekrar etmedi. Oda bu öyküye göre şikayetin yoksa ilacı kullan devam et diyor sanırım.

Şimdi açıkca yazayım. Benim amacım öğretmen olur raporunu sorunsuz bir şekilde almak. Trsm'ye gidersem, atama döneminde bana bu rapor konusunda yardımcı olurlar mı? Mesela heyetteki doktor görüş isterse Trsm'den ben görüş alabilir miyim? Atama dönemi gelene kadar geçici de olsa iş bulmam da Trsm faydalı olur mu? Kısacası Trsm benim derdime derman olur mu?

Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Herkese iyi forumlar dilerim.​

@testertr, trsm bilmiyorum ama banada organik olmayan psikoz ilaç raporunda da atipik psikoz tanısı kondu. Doktor ile görüştüm. Ağır işler dışında diğerleri işleri yapabilirsin dedi.

Öğretmen olabilir miyim dedim. Olursun dedi
Engelli raporu almayı düşünüyorum dedim.
Olur başvur al dedi. Atanırsan öğretmenlik raporu veririz dedi.

Şimdi randevu almaya çalışıyorum. Engelli raporu için

@xdedahii Hocam bana da öğretmen olabilirsin fakat vardiyalı işler gibi işlerde çalışamazsın dedi. Fakat Trsm'de doktorlar değişiyor. Diyelim ki Trsm'ye katıldım. Doktor değişeceği için ben yine öğretmen olur raporu alma esnasında zorluk yaşar mıyım acaba? Yoksa daha olumlu mu olur. Geçen sene atanan arkadaşlardan bir tanesi Trsm'ye gidiyordu. Önce öğretmen olur raporu olumsuz sonuçlandı. Daha sonra tesadüfen Trsm'deki doktorlardan biri denk gelmiş. Öylelikle raporu alabildi. Yani rapor işi yine heyetteki doktora bağlı.

Aslında rapor işi tamamen hastanın durumu ve kendi doktorunun görüşüne bağlı. Ben şehirhastanesine gidiyorum. Bazen 15 günde bir bazen ayda bir ama hep aynı doktora gidiyorum. Hastaneden çıktığımdan bugüne kadar aynı doktora gitmeye özen gösterdim.

Örneğin benim vasim var. Onun içinde en az 1 yılı doldurmalısın. Düzenli kontrole gelmelisin ki bizde seni bilelim verelim dedi.

Yani doktorunu değiştirmemelisin mümkün olduğunda başka hastaneye gitsen bile yine heyet görüş olarak sisteme ve kendi hastanenize soruyormuş durumunuzu.

Trsm şöyle faydası olur görüş alırken diğer hastanelere göre sizi tanıdığı için olumlu döner ama yine dediğime geliyor.

Düzenli doktor kontrolü ve doktoru değiştirmemek. Mevcuttaki doktorum veribilir dediyse siz doktorunuzu değiştirmeyin.

Ayrıca o hastanede heyet olmasına dikkat edin. Çünkü rapor almaya gittiğinizde o hastanede heyet yoksa başka hastaneye sevk edecektir. Yine sizi tanımadıkları için o hastanede kontrol olmadığınız için işleriniz zorlaşacaktır.

@xdedahii İşte benim daha önce tedavi gördüğüm hastane ilçedeydi. Doktora sorduğumda atipik psikoz hastası öğretmen olamaz diyordu. Şimdi gittiğim hastanede heyet var. En önemlisi bu doktor ben veririm sana rapor demişti. Şimdi ise Trsm'ye yönlendiriyor.

Araştırdığım kadarıyla Trsm'de atama dönemine kadar bir çok doktora denk geleceğim için, bu doktorlara heyettede denk gelebilme şansı var. Yani bir bakıma söyledikleri mantıklı geldi.

Yine de Trsm'ye gidenler yorumlarsa karar vermem için daha sağlıklı olacak.

@testertr, trsm bir arkadaş önermişti. Görürse cevap yazacaktır. Oradaki sistem nasıl işliyor. Bilmiyorum.

Ben büyükşehirdeki sistemi anlattım. Bunu doktora soralı birkaç gün oldu. Doktora gidip bizzat sordum. Muhtemelen Ekpss girmek için yetişemeyeceğim ama yinede engelli raporu alıp özel sektördeki işlere başvurmayı düşünüyorum. Önümüzdeki Ekpss döneminde de 2024 Yetişebilirsem uğraşıyorum

@xdedahii Umarım yetişirsiniz hocam. Bende benzeri kaygılarla bana tanıyı koyan eğitim araştırma hastanesine tedavi olmayı seçtim. Bakalım olmazsa sınavdan sonra Trsm'ye de gitmeyi düşünüyorum. Olmazsa 3-5 ayda bir yine aynı doktora görünürüm. Sınavdan sonra iş bakacağım çalışırsam Trsm'ye de gidemeyiz zaten.

Bakaloö bir fikir oluşur sınavdan sonra. Sağolun yorumlar için.

Öğretmenlikten geri hizmete alındım Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri , öğretmen adayı birisinin bu mesleği yapıp yapamayacağına karar verme yetkisine sahip değildir. Aynı şekilde , bu konuda heyete çıkan öğretmen adayına referans da olamaz Zaten "öğretmenlik yapar" kararını verecek olan kurul , kendi poliklinik muayene gözlemlerine & geçmiş dönem epikriz bilgilerine dayanarak karar verir. Tıp fakültesi psikiyatri ABD vb. kurumlar... MEB buradan çıkan yargıya istinaden ilgili yönetmeliği uygular. Hakkınızda hayırlısı olsun. İnşallah atanırsınız...

@perseküsyon Hocam başta benimde ümidim yoktu. Fakat son atamalarda bizim tanıyla atama yapıldı. Sonrasında bende doktora sordum. Senin durumun iyi dedi. Öğretmenliik için ben sana raporu veririm dedi. Hal böyle olunca bende ümitlendim.

Geri hizmet konusu nasıl oluyor hocam? Geri hizmet konusunda aramalar yapmıştım mümkün değil atamanız iptal olur diyordu herkes. Bizleri bu konuda bilgilendirmeniz mümkün mü?

TRSM ye her hafta başka doktor gelir. benim gittiğim dönemlerde en azından öyleydi.doktor beni tanısın gibi düşünceniz varsa bu hem olumlu hemde olumsuz. benim çok kötü olduğum dönemler oldu bırakın öğretmenlik yapmayı evde bir kanepeden öteki kanepeye kalkacak gücüm yoktu. önemli olan o gün o raporu alırken doktorun karşısında ben öğretmenlik yapabilirim izlenimi verebiliyorsanız sorun kalmamıştır. ben o dönem öğretmenliği kazandıgım için çok motiveydim hastalığımda da 2 3 aydır bir düzelme vardı zaten doktor benle konuştu kaşeyi vurdu gönderdi. ama heyet bunu kabul etmedi ve psikoloğa yönlendirdi psikologlada görüştüm. kollarıma baktı sohbet etti oda bişeyler karaladı gönderdi heyet karşısına çıktım yüzüme bile bakmadılar tama çıkabilirsin dediler çıktım 2 3 gün sonra sisteme düştü . ama her yıl kontrol şartıyla diye

@neron+ Doğru hocam heyet günü denk gelen doktora bağlı herşey. Trsm duyduğum kadarıyla çok doktor görmek açısından iyi. Sizin adınıza sevindim hocam. Peki Trsm'de iş bulma konusunda yardımcı olurlar mı? Birde heyetteki doktor görüş istediğinde Trsm'deki kayıtlara göre oradaki doktor görüş yazar mi?

ben öğretmen olmadan önce memurdum zaten o yüzden iş bulma konusunu hiç bilmiyorum. bizlere TRSM de hastalığımızla ilgili belgeseller izlettiler ,halka şeklinde oturup herkes yaşadıklarını anlattı emin olun o güne kadar gerçek sandığım şeylerin beynin oyunu olduğunu ve benim gibi düşünen başka insanlarda olduğunu gördüm. TRSM hastaya farkındalık kazandırmak, sosyalleştirmek etkinliklere katılmasını sağlamak ara ara da geziler düzenlemek olarak gördüm ben . birde hastanede sora bekleme derdim hiç olmadı TRSM de doktor ilacımı yazar ,iğnem varsa iğnemi vururlardı. hastanede 10 dakika anlatıyorsan TRSM de 30 40 dakika özel görüşebiliyorduk ayrıca psikologda oluyordu. iyileşmek isteyen kişi için büyük bir nimet. ben başta istemiyordum .doktor psikolog evime geldi eşimle konuştular ve beni ikna ettiler ve iyi ki de gitmişim.

bu arada başka büyük şehire atandım bu atandığım şehirde hep üniversite hastanesine tedavi olmaya gittim. ama öğretmen olabilir raporunu gidip şehir hastanesinden aldım. daha önce hiç gitmedim ne doktorları tanırım nede hastaneyi bilirdim. o ay ve o gün modum yerindeydi iyi konuştum ve raporu verdiler. dediğim gibi tamamen o an doktor sizde ne görürse heyetteki kağıda onu yazıyor.

Trsm'deki kayıtlara göre oradaki doktor görüş yazar mi?
hocam heyet doktorları o kadar yoğun ki öyle birşey yapacağını sanmıyorum benim aldığım dönem uzman askerlerin sağlık raporu çıkaracağı aya denk gelmişti, normal engelli raporu için sıra bekleyenler vardı yani heyet doktorlarının kapısının önü ana baba günü , zaten 30 sıra veriyorlar saat 9da başlayıp 11 de bitiyor . yani doktorun dur şu doktoru arayıp sorim vs deme durumu yok

@neron+ Sağolun hocam, gerçekten çok detaylı yazmışsınız teşekkürler. Her halükarda birazda şans işi. Bakalım benim bahtima ne çıkacak.

Benim doktorum diğer psikoz geçirenlere göre durumun daha iyi dedi. Bende kendimi iyi hissediyorum. Şuan ders çalışıyorum, Ekpss geçince trsm'ye gideceğim gibi bir hava oluştu. En azından haftada bir gitmenin bir zararı olmaz gibi bir düşünce oluştu kafamda. Hem iş konusunda yardımcı olurlar dedi doktor. Şöyle bir yaşantıma bakınca boş vakitlerde gidebilirim gibi geliyor.

@xdedahii inşallah hocam geç başvuru diye birşey de var. Onu öğrenin, rapor çıkarsa başvurursunuz.

@testertr, benim ki bir umut aslında yaptığım mesleğimde iyi şuan vasim olduğu için düzgün iş arayamıyorum. Mayıs gibi başvuru yapıp kaldırcağız. İyi kötü bir iş bulurum gibi.

Ama doktor rahat ve hafif bir iş yap dedi.
Öğretmenlikte rahat olur diye Yetişebilirsem atanayım yoksa 2026 kadar bir yerde çalışıp o zaman gireyim diyorum.

Hastalandıktan sonra çok halsizlik ve yorgunluk oluyor.

@xdedahii valla hiç birimiz eskisi gibi değiliz. Rahatsızlıklar buna sebep oluyor. En az 10yil yaşlanmış gibiyim bende. Umarım dediğiniz gibi olur hocam. İnsaniyetli doktora denk gelmeniz ümidiyle.

selamlar, hocam (tercihen sizi tanıyan doktorlardan) durum bildirir sağlık kurulu raporu alacaksınız ve raporda şu yazacak yanlış hatırlamıyorsam: "Türkiyenin her yerinde öğretmenlik yapabilir" , başka şerhler rapora eklenebiliyor bazı öğretmen adayları için. bazı hastanelerde trsm hastanenin hemen yanında olur ve psikiyatri polikliniği diye trsm deki psikiyatriste gönderebilirler.

4 yıldır mebde kadrolu öğretmenim. gayet eğlenceli eğitim işleri (tabi atmayayayım bir o kadar da dikkatli ve sabırlı olmak gerekli ). Sadece maaşı çok düşük hala.

@xdedahii,

hocam dışarıdan bakılınca yazın 2 ay kışın 2 hafta tatili var oh ne güzel deniliyor olsa da o işler öyle değilmiş işin içine girince öğrendim. hele bizim gibi ruhsal duygusal hastalar için biraz daha yorucu. yapamazsın demiyorum ama düz memurluk gibi değil sorumluluğun var . sınıf hakimiyeti evrak işleri yazılılılar vs vs . hele hatırı sayılır ek dersin yoksa düz memurla aynı maaşa yakın, maddi artısı da yok. ben memurken tekrar kpss ye girdim öğretmen oldum. önceki işim rahattı idareciler beni çok da iyi idare ettiler ama ne bilim hep içimde gençlere bir şeyler verme aşkı vardı idealist biriydim diyelim ,geçtim bu mesleğe Allah izin verirse de devam ederim umarım. artısını eksisini siz düşünüp taşının memurluk mu öğretmenlik mi siz karar vereceksiniz. sizin ruh halinizi ve yaşadıklarınızı sizden daha iyi kimse bilemez

@neron+, bende eskiden sözleşmeliydim. Tam kadroya geçeceğim zaman hastalandım işimden oldum. Aslında mesleğim iyi (bilişim) eskisi gibi çalışacak gücü kendimde bulamıyorum ve şuan işsizim. Biraz daha rahat iş arıyorum ancak iş bulamazsam alternatifim olsun diye raporu alıp almamakta kararsız kaldım.

Şuan vasim olduğu için özel sektörde doğru düzgün iş arayamıyorum. Yoksa remote çalışabileceğimiz işler oluryor öyle bir işe gireyim diyorum.

Dediğim gibi hastalandıktan sonra bir halsizlik isteksizlik tembelli aldı başını gidiyor.

Pek ne yapacağımıda bilmiyorum.
Engelli raporu alırsam bana bir zararı olur mu ? Onu bile düşünmekteyim

@kar&yağmur Merhaba hocam. Şimdi benim gittiğim doktor ben veririm sana durum bildirir raporunu dedi. Fakat bu son gidişimde trsm olayını açtı. Trsm vasıtasıyla işde bulabilirsin dedi. Şuan ekpssye hazırlanıyorum. Şimdi önümüzdeki atamalara aşağı yukarı 1 yıl var. Ben bu bir yıl Trsm'ye gitsem, orada ilaçlarımı yazdırsam rapor zamanı bu hastanın durumu bu diye bir görüş bildirirler mi? Yada heyetteki doktor Trsm'deki hasta kayıtlarını görebilir mi? Yani Trsm'de bir dosya oluşturulacak mı?

Raporu alırken geçen sefer heyetteki doktor, doktor görüşü istedi. Öğretmen olur raporunda görüş istese ben hangi doktora gideceğim? Trsm'ye mi yoksa yine polikilinikdeki doktora mı?

@testertr

ben trsm ile iş bulunulur mu bilmiyorum tabi ama kişisel görüşümü sorarsanız "sanmıyorum" demek isterdim. Çünkü bu nasıl birşey biliyor musun, insanlar istersen kılı kırk yar bir önyargı oluşturmuş durumda psikiyatri grubu hastalarına karşı. bazen bu bir tiksinti, bir nefret şeklinde de aksediyor galiba bazi insanlarda.

neyse.

bence kendi kendinize bir tartın bu işi yapabilir miyim diye, çünkü bu meslek aslında o kadar kolay değil. Dışardan göründüğü yada yansıtıldığı gibi değil.
Evet mesela ben şöyle tümceler kurmuşumdur , kuruyorum da : ben mesleğimi seviyorum. çok keyifle yapıyorum. sorumluluk alabilen biriyim. Fakat mükerrer de olsa şunların da altını çizmeliyim ve önemli: bence dikkatli olmak gerekli.

belki haber takip etmek, güncel blgiler ile zihni güncel tutmak, yararlı bilgiler öğrenmek için çok çalışmak gerekli ve faydalı olabilir.

ben çok çalışan biriyim. Aynı zamanda geliştirimler yapıyorum. Ama henüz ticarileşmedi geliştirimlerim inşallah oda olur. neyse.

siz durum bildirir sağlık kurulu raporu alacaksınız ve üstteki o ibare önemli. Ben 2 gün veya sanırım aynı gün içerisinde alabilmiştim galiba raporumu ama neticede sanıyorum yine heyet raporu gibi 8 tane önce poliklinik geziyorsunuz ve sonra aynı gün heyet görüyor sizi. Kısa şekli bu. TRSM kayıtları nedir ama dikkate alınacağını sanmıyrumç üstteki neron+ adlı kullanıcı galiba bir noktada haklı , o gün o doktora "ben bu mesleği yapabilirim izlenimi vermeniz " gerekli galiba. Önceden konuştuğunuz (sizi tanıyan) bir doktor olması etkili. Bir de.

ben zaten öğretmenlikten önce çalışıyordum ama tercümanlık yapmakta idim özel bir kurumda. Ondan da gayet memnundum ama kış mevsimi girnce mevsim bitimi diye işime ara vermiştim yoksa aynı kazanç olsa idi örneğin ben o meslekten de çok memnun idim.

bunların bir kısmını sanıyorum doktoruma anlatmış idim.

Diğer bazı detaylar: önceki işimin engelli raporumla hiçbir ilgisi yok idi. hatta ben genel yaklaşımı bildiğim için işverenime de hiç bahsetmedim onlarda sormadı tabi. Askerlikten muaf idim o nasıl halloldu onu tam hatırlamıyorum çünkü bu noktada bile sorun çıkaran bazı işverenler varmış sanırım fakat yanlış hatırlamıyor isem kurumsal bir iş te idim ve bunlar daha konu olmadan önce ben işe alınmış idim zaten.

çok mutluyum ve yüce Allah'a çokça şükretmeliyim bence. inşallah bunu yapabilirim.

burayı da burda ara vereyim.

TRSM kayıtları etkili olmaz dedim çünkü benim tanılarıma bi neler yazdılar bir bilseniz. (hemen her tanıyı yazdı doktorlar. ) Gerçi bu çok hatalı bir durum imiş çünkü gerçekte ben şizofren değilim mesela , mesela başka bir psikiyatri uzmanı (ki beni 3 yıl tedavi etmiş hatta aynı şekilde başka bir psikiyatri uzmanı daha ama bu daha uzun süre benimle ilgilenmiş idi) ve ikisi de hemen hemen aynı ifadeyi kullandı ve dedi ki. "siz şisofren değilsiniz" bunlardan bir tanesi şunu ekledi. "siz asla şizofren olmazsınız , borderlinesiniz."

neyse.. ben mutluyum ama keşke daha fazla para kazanabiliyor olsa idim , bazı çalışmaları veya aktiviteleri hala yapabilmiş değilim. mesela birkaç ülkeye gitmem gerekli gibi yada ben bunu istiyorum. Ama dediğim gibi genel anlamda çok mutluyum.

öğretmenliğe dair dış bir not: hocam dediğim gibi çok çalışan bir yapım var ve 3 taneden fazla yabancı dil hk bilgi sahibiyim.Dikkat ettiğim bir nokta: örnek bir kişilik miyim bence evet. Öğrencilerime iyi bir rol olabiliyor muyum bence evet. Ama kusursuz veya mükemmel değilim buna da eminim.

@kar&yağmur Tavsiyelerinizi dikkate alacağım ve bolca düşüneceğim hocam. Benim branşım teknik branş. Üzerine elektronik ve programlama bilgimde var. Faydalı olacağımı biliyorum. Kendime güveniyorum. Önümüzdeki sınav bir geçsinde iş konusuna da bakacağım. Sağolun hocam çok teşekkürler.

Çok doğru söylüyorsunuz hocam.Toplumumuz ön yargili psikiyatrik hastalara karşı.İnsan başına gelmeden almayor ve inanmıyor.persembe günü başıma geldi.görüsmek için telefon ettim gelin görüselim dediler tam telefonu kapatırken engeliniz nedir dendi.pdikolojik dedim.4 dakika sora mesaj geldi eleman almaktan vazgeçtik.😁
@kar&yağmur,

Arkadaşlar benimde psikiyatri geçmişimde atipik psikoz tanısı var özel poliklinikte muayene oluyodum ilaçları devletten alıyodum bu sene KPSS de iyi bir derece yaptım mülakatı geçersem atanma durumum söz konusu. Sağlık kurulu raporu çok endişelendiriyor beni psikiyatri den elenir miyim?

@Nador,

İnşallah olmaz ama elenebilirsin. Sicil, sabıka kaydı vs. her şeyi inceliyorlar.

@Nador hocam geçen yılki engelli atamasında atipik psikoz tedavisi gören iki öğretmen arkadaş atandı. Yalnız bir tanesi ikinci defa da aldı öğretmen olur raporunu. Doktorla konuştum en fazla nöbet tutamaz, uyku düzenini bozacak işlerde çalışamaz gibi kısıtlamalarla veriyorlar raporu. Şansınız bol olsun, umarım iyi bir doktor denk gelir. Şans çok önemli bu işte.

@testertr,

Bu tür nedenlerden dolayı, engelli raporu almaktan vazgeçtim. Vasim kalktıktan sonra mevcut yaptığım işle alakalı iş bulup çalışmayı düşünüyorum.

Üst Alt