Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TCDD yüksek hızlı tren ile engelli bilet alımı nasıl oluyor?

yht tren bileti engellilere kaplaıydı bizlere
bugun alabildim ücretsiz

5 gün den sonrasına bilet yok. Eskiden 15 gündü.

yüksek hızlı tren hala ücretlimi engellilere %50 indirim vardı en son sürüyomu bu olay

her yıl badrol mu almamız gerekiyor?

Merhaba nereye basvurmaliyiz tam olarak acaba ? Engelli kartim var . Kimlik ve engelli kartim asilllari ve fotokopileri ile basvurmak gerekli sanirim ..guncel bilgilere ihtiyacim var .. tesekkurler..

archangel bulunduğun ildeki TCDD danışmaya gidersen orda sana form doldurtacaklar ve engelli kimliğin yanında bulunsun. Sonra seni gişeye yönledirip kartının arkasına bandrol yapıştıracaklar. Bu kadar.

Ücretsiz seyahat ediliyor mu?kaldırıldı biliyordum

Seyahat kartı aldığımda konyadan mesela ankaraya gittiğim zaman metro otobüs bedava mı ? orada ayrıca kart mı almam gerek ? İnternette gördüm engelliler alıyormuş ama e devletten başvurduğum zaman bulunamadı diyor.

Hayır bedava değil. Seyahat kartınız sadece tren için geçerlidir.
Otobüsten bilet almanız için Metronun kalkış güzergahını TCDD gar olarak seçmelisiniz.
Hatta aktarma otobüsün fiyatı biraz daha pahalı. Otogara gitsen daha ucuza bilet alabilirsin..

vilanjik

Yok demek istediğim otobüs şehiriçi belediye otobüsleri varya onu dedim.
Seyehat kartı alırsam sadece tren bedava geri kalan şehiriçi ulaşım için o belediyeye ait kart çıkartmam gerekiyor doğru mu ?

Onurkeles
Haklısın ortak bir kart yok.
Her belediyenin kendine ait kartı var. Belediyelerden çıkartman gerekiyor .

Arkadaşlar TCDD uygulamasından aldığım bilet sonrasında aşağıdaki SMS tarafıma otomatik olarak gönderilmiştir.[FONT=Calibri]
[/FONT]

[FONT=Calibri]"Sayın Yolcularımız; Son bir ay içerisinde iki sefer ücretsiz bilet alıp trene binmediğiniz tespiti halinde ilgili Kanun ve mevzuata göre Şirketimiz trenleri ile yapilacak ücretsiz seyahatleriniz 180 gün boyunca askiya alınacaktır. B001"[/FONT]
[FONT=Calibri]
[/FONT]

[FONT=Calibri]Bu metinde 180 gün boyunca askiya alınacaktır. ifadesi hangi Kanun ve Mevzuatta geçiyor ben göremedim. Lütfen bununla ilgili kanun ya da mevzuatı iletebilir misiniz?

Böyle Bir kanunda yok mevzuatta bizi kandırmaya çalışıyorlar CİMERE yazalım hepsini..
[/FONT]

[FONT=Calibri]
[/FONT]

[FONT=Calibri]
[/FONT]

Sağlıklı günler dilerim.

Onurkeles

evet öyle ama bununla ilgili mevzuat kanun varmış gibi söylüyor bununla lgili mevzuat kanun yooookkk.. ben onu demek istiyorum.

Arkadaşlar engelli kimliğimi alalı 5 ay oldu.
TCDD trenlerini ücretsiz şekilde kullanabiliyor muyum?

ben EGO ve Trene para vermem zaten kart okutuyoruz engelli kartım var kaç kere gittim geldim

Ahmet T

arkadaşım trende kart okutma diye birşey yok, senin namına, adına bilet kesilir sadece ücreti sıfır olarak yazar, engelli kimliğini ibraz ettiğin durumda...

Tatar2050
[FONT=comic sans ms][SIZE=3]Evet binebilirsin.
Ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği gereğince: özür oranı yüzde 40 ve üzeri olan engelli yolcunun sadece kendisi, özür oranı yüzde 50 ve üzerinde olan ağır engelli yolcunun kendisi ve beraberindeki bir refakatçisi, ücretsiz olarak seyahat etme imkanına sahip bulunuyor.
Bunun için engelli kimlik kartı ve bir adet fotokopisi ile herhangi bir tren garın bir kereliğine müracat edip engelli kartınıza barkod alıyorsunuz.[/SIZE][/FONT]

Bugün Engelli kartım (%55) ile ücretsiz trene binebilmek için evraklarımı (nufus cüzdanı ve engelli kimliği fotokopisi + onların verdiği başvuru formu) verdim ve bandrol aldım. Bandrolü kartımın arkasına yapıştırdılar.

* Bir günde 4 kere ücretsiz seyahat edebiliyorum.
* Ücretsiz seyahat hakkı sadece bende, beraber seyahat ettiklerim ücretli. (Refekatçim olmadığı için)
* 2 kere üst üste bilet alıp trene binmezsem ücretsiz imkanım geçiçi süre askıya alınıyor

Engelli olarak tren çeşitleri ve mevkilerindeki imkanlarım şu şekilde;

{ YHT } - 2.Mevki (Ekonomi) - Business İçin Kullanılamaz
{ Bölgesel } - 1.Mevki (Ekonomi) - Kuşet Farkı-Yatak Farkı ek ücretli
{ Ana Hat } -1.Mevki (Ekonomi - Business) - Kuşet Farkı-Yatak Farkı ek ücretli

sankara

çok teşekkür ederiz buradan detaylarıyla paylaştığınız için... ben de her defasında engelli kimliğimi ibraz ederek indirimli biletten faydalanabiliyorum:)

Jungle Gereksiz yere bilet alıp kullanılmadığı durumlar için geçerli, yanlış da değil bana göre...Eğer yolculuk yapılmayacaksa bileti iptal etmek gerekir.

Fakat asıl ihlal edilen başka bir hakkımız var, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bilet fiyatları çok fahiş oldu ve artık engeliler ücretsiz yararlanma yerine %50 indirimli bilet alabiliyorlar

Jungle

Benim anlamadığım bilet alıp trene niye binilmiyor ? Binmeyeceksen niye bilet alıp yer işgal ediyorsun ? Gayet yerinde bir uygulama. Neyini şikayet edeceksiniz.

sankara
Engelli kartı ile Business bilet alabilirsin. Aradaki fiyat farkını ödersin sadece.

ALINTI TCDD

Ücretsiz Taşımalar

Uluslar arası anlaşmalar ve yasalar gereği yapılan taşımalardır. İlgili kanunlarca kendilerine ücretsiz seyahat hakkı tanınan yolcular, yolcu trenlerinde yapacakları seyahatlerde
T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen, üzerinde “SERBEST” yazılı Ücretsiz Seyahat Kartlarını ibraz ederek,

Engelli yolcular;

-Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığınca verilen engelli kimlik kartları,

-T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen engelli kimlik kartları,

-Ağır Engelliler için T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen ”Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır”ibareli kimlik kartı,

-Engel oranı bulunan Nüfus Hüviyet cüzdanı göstererek,

Yabancı demiryolu idareleri ile yapılan anlaşmalar gereği, yabancı demiryolu çalışanları permi belgelerini ibraz ederek,

ücretsiz seyahat edebilirler.

Bu indirimlerden faydalanmak isteyen ve gerekli özelliklere sahip yolcular, ilgili kurumdan alınmış ve TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından kabul görmüş belgeleri satış anında ve kontrollerde ibraz etmesi gerekir. Aksi halde “trende bilet” hükümleri uygulanır.

İndirimin uygulanabilmesi için gerekli belgeler, seyahat edebilecek seferler, sınıflar, ayrılacak yer sayısı ve satış kuralları yasalarda ayrı bir hüküm yoksa TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından belirlenir.

Bazı durumlarda yasa gereği yapılacak ücretsiz seyahatten faydalanacak yolcuların TCDD Taşımacılık A.Ş. Müşteri ilişkileri yönetim sisteminde veya bağlı bulunduğu kurumda kaydının olması aranır. Yolcunun kaydı yoksa indirimlerden faydalanamaz.

Kanuni indirimlerle yapılacak yolculuklarda, indirim hakkı sadece seyahat ücretini kapsar. Yolcu tarafından talep edilen hizmete ait ücret ayrıca tahsil edilir.

Üst Alt