Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TAK yapamıyorum! Acil yardım..?

Teşekkür ederim OturanBoğa
14 numara hi-silip marka kullanıyorum, hiç değiştirmedim.

MUR37

O takılmasının nedenini anlamak lazım. 15 saniyeden az ıslandı da yeteri kadar kayganlaşmadı mı acaba? İterken kaymadığını hissetmedin mi?

Neyse, olan olmuş.

1- Bence 750 mg'lık Cipro kullan bir kutu
2- Sabit sondayı çıkart, ama yine 10 gün sabit sonda tak. Öncesinde: a) 12'lik hi-slip kateter al ve ıslatarak kayganlaştır. Sonra steril eldiven tak ve katater üzerine sarı renkli Furacin merhem sür (bolca), sonra kateterin giriş bölgesine bolca jel sık ve 12'Lik hi-slip sondayı içeri it. 10 dakika içerde kalsın. Hafifçe geri çek. Bı esnada hiç zorlanmadığını gördüğünde 10 dakika daha içerde tut. b) Sonra aynı yöntem ve adımları tekrar ederek bu sefer 14'lük sabit sonda tak. bu sabit sonda 10 gün daha içerde kalsın. Antibiyotik sabir sonda varken bitsin.
3- Bu süre sonunda TAK yapmaya dönebilirsin. Ama önerim, günde 6 tak yapıyorsan bunun 4'Ü 12 numara ile olsun 2'si 14 numara ile. Ve 1 hafta boyunca her seferinde hi-slip katateri ıslatıp kayganlaştırmanın yanı sıra kateterin giriş alanına jel de sür. Üretradaki tahrişi zorlamamak çok önemli.

Tüm işlemler sonunda hiç bir hasar kalmadan 14'Lük katatere dönebileceğini düşünüyorum. Ama her zaman TAK yaparken dikkat et. Zorlanırsa sakın zorlama, hemen jel'le kayganlaştırarak kullan ve gerekirse 12'ye dön.

Teşekkür ederim Bülent bey;
12 ilk sonda hi-slip tamam,
malzemeler jellden kastınız nedir adı sanı markası nedir?
Cipra500mg kullandım,

Muhtemelen bu takdiği bir sonraki sonda değişiminde uygulamak zorunda kalacağım,
Çünkü bu değişimi(yarın) Evde sağlık hizmeti ile yapmayı düşünüyorum ama onlarında o kadar vakit ayıracağına ihtimal veremiyorum,
Bahse konu Malzeme tedariği giderip
Daimi sondayı kendim çıkaracağım ve tavsiyeniz olan taktiği uygulayacağım.
(10 gün sonrası yapsam olur değil mi?)
Normal zamanda da bu 12 numara kullanılabilir mi?

Konix (Cathejell) Steril Kaydırıcı Jel

1 kutu 12'lİk al yeter.

onlar yaparken furacin merhem DE sürsünler madem. Ama dikkat, onlar genelde büyük sonda takıyorlar! Aman! 14'lükten büyük sonda olmasın. Yoksa ellerinde taktırma. Kendin takarsın. Zor değil zaten.

Tekrar teşekkür ederim Bülent bey,
İçimi rahatlattınız.

Geçmiş olsun , Benzer durum bende oldu ve 10 gün sabit sonda kullanınca geçti. Tahriş sebebiyle kanama olduğıdönemde klozet üzerinde otururken prostata baskı azaldığı için tak yapabiliyordum ve sonrasında Roho contour select minder aldım (arka kısmı boş) ve böylece prostata baskı azaldığı için tek sand oturur pozisyonda artık daha rahat tak oluyor.. Bilgi amaçlı yazıyorum

@OturanBoğa,

En acısız sıkıntısız Tak hangi pozisyonda yapılır? Ben sorun yaşıyorum da.

@Melih3,

Hafif kaykıkken. Ama doğrusu bu herkeste değişebilir de. Barsaklar, gaz sorunu, üretral darlık vb. şeyle etkilidir.

Üst Alt