Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

T9-11 Parapleji olanlarda bir iyileşme olur mu?

Durmayan devam eden akan saniyeler... 6 yıl önce yazılmış ama şimdi birileri okusa aynı hisler... Hayırlı şifalar.

merhabalar konu çok eski fakat yazmak istedim.t12 paraplejiyim fakat destekle yürüyorum kim demişse düzelmez umut yok diye halt etmiş :) parapleji olup yürüyeni duymuş oldun

34 yasndaym. 16 yasnda siddetli sırt agrilarim vardi sebebini bulamadilar ve bi sabah okul servisinde omurgam kirildi. Ayni günün öğleninde bacaklarm tutmamaya başladı. Olayın 4.gunu ankarada hacettepe de ameliyata alindim.. Sirtimda omurgamda kist varms. Neyse ki kötü huylu cikmadi.. Ameliyat a girerken drlar aileme bi daha yürüme ihtimali cok düşük demisler.
İki kez ameliyat oldum yaklasik 10ar saat. Uzun sure korse taktim. Sirtima civi kondu.. T 9 10 11 civarnda sanrm..
45 gun hastanede kaldm. Aninda fizik tadeviye baslandi.. Ve 1 yil devam ettim. Gunde 2 saatten 3 sefer calistm..
Sırtımi bacaklarımi tum kaslarımi cok guclendirdim. Ağırlık calistm sürekli.
Ancak 1 yil sora yuruyebildim annemin babamin koluna girip.
Paraplejiydim.. İyilesemez dendim. Suan her gittigmde doktorum bana gururla ogrencileri hayretle bakiyor.
Fizik tedavi ve umut cok onemli..
Gerçekten cok calistm. Suan memurum. Sirtim hala agrio sık sık .. Ve korkutuo beni ayni seyleri yasar miyim diye..
Biraz egrilme kamburlasma var Omurgamda civinin oldugu yerde..dr simdilik spor yap artarsa bakarz dedi.

Allah hepinize sabir versin.. Güç versin bu hastalıkla savasmak için.
Umut versin sağlık versin..
Dualarım sizinle..

Merhaba arkadaşlar bende şiddetli sırt Ağrısından kıvranıyorumdum teşhisi koyana kadar kendimi ameliyat masasında buldum eğer olmasam tüm vücudu saracaktı kollarımıda kaybedecektim şimdi belden aşağısı felç oldu ameliyatım başarılı geçti kanamadan aldılar tümörü ameliyattan sonra sadece refleks kaldı dokunur dokunmaz çekiliyor ayaklarım 5 ay oldu şimdi ise sıcak soğuk hisside geldi t6 seviyesi diyorlar bu ne anlama geliyor tam kesi nedir acaba bu işaretler iyimi artık fizik tedaviye başlasam mı birde ayaklarımdan ve bacaklarımdan üşüyorumda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

evet Meçhul76 bende çok üşüyorum bacaklarımdan ve ayakalrımdan sizin gibi. dizlerim buz gibi oluyor. bunun sebebi yeterince kan dolaşımının olmaması diye düşünüyorum. sonuçta hareketli bir insanın dolaşımı ile bizinkinin bir olması zor. bir çok parapleji sıcak soğuk üşüme hissetmiyor. nedeni sinir hasarı tabi ki. siz tuvaletinizi hissediyor musunuz?
tam kesi de artık sinir akışı tamamen kesilmiş olur ve iyileşme spinal şok döneminin ardından beklenmez diyebiliriz. tabi bunlar her hastada farklı oluyor. kesin bir şey söylemek bizim gibi hastalarda pek kolay değil.
fizik tedaviye başlamamakla çok iyi yapmamışsınız. üst ekstremite bizim gibi hastalar için olmazsa olmaz. kollar ve sırt kaslarınızı güçlendirmek için düzenli spor şart. bunun için fizik tedavi hastanelerinden destek alabilirsiniz. hem sizin gibi hastalardan tecrübede edinebilirsiniz. geçmiş olsun.

Bu kadar karamsar olmayın ALLAH varken Kul'a inaniyorsunuz. 20 eylül 2014 de trafik kazası geçirdim. Doktorun dediği %100 yatalak mümkün değil kalkmaz dedi.parapleji bu dendi. Şu anda desteksiz yürüyorum her işimi yapıyorum.her yere kendim gidip geliyorum.doktorumun yanına yürüyerek gittim şok oldu doktor.sinir zedesini gösterdi senin kalkman mucize dedi.seviyem L1. Ama bunun seviye ile zedesini ile ilgisi yok Rabbim ol dedikten sonra olmayacak birsey yok.25 Sene sonra ayağa kalkan parapleji de var sadece gözleri oynayıp tetrapleji olup da 40. Gün desteksiz ayağa kalkan da var. Bırakın milletin umudunu kesmeyi ya.ALLAH varken biz kimiz ki.....

https://youtu.be/obeNR7W-2aQ spinal cord implant diye birşey varmış sanırım ama henüz deney aşamasındaymış galiba tam bilmiyorum,araştırma şansı olan ve bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Üst Alt