Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli engelli raporum var. Ehliyet yenilemek için tekrar sağlık kuruluna mı gireceğim?

Çernobil

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba ehliyet yenileme nasıl oluyor? Benim B Sınıfı ehliyetim ve 2008'den sürekli bir engelli raporum var. Ehliyetimi engelli sınıfı ile değiştireceğim. ASM hekimi beni iki bölüme sevk etti. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Özele gitsem oluyor mu, yoksa illa bana çok uzak devlet hastanesinin birinde sağlık kuruluna mı gireceğim?

Prosedür, bürokrasi adım adım nasıl işliyor?
Teşekkürler.

@Çernobil,

2008 normal ehliyet almışsınız demekki o dönemlerde daha kolaymış bu işler.

Aile Hekimini sizi sevkettiği bölümler nedir, ortopedi varı mesela yani önemli olan engel ne. normal ehliyet almaya izin vermeyen bir engel mi. bunlar önemli

özele gidiebilirsin

benimde sürekli % 40 raporum var,1995 ten beri b ehliyetim var bayramdan sonra bende değiştrip nasipse ötv indirimli araç alacağım.raporum 2014 tarihli ve sürekli bayi ehliyeti hallet gel dedi.

merhaba;
aile hekimi sizi uzman hekime yönlendiricek.oda sizi komisyona yönlendiricek.Hastane rapor bölümü evrakınızı göndericek.Sonra telefonunuza mesaj gelicek ,şu tarihte burda olun gibi(yaklaşık 30 gün gibi sürede).Akabinde komisyon ehliyetiniz için raporu onaylıysak.Sonra e devlete düşecek ,nüfusa gidip ehliyetinizi engelli b yapıcaklar.

ÖTV den muaf olmak için, Normal ehliyetlerinizi degiştirelim derken tamamen kaybetmeyinde, artık engelli ehliyetleride B sınıfı sadece kodları farklı. Engelli ehliyetlerini çok zorluyorlar, vergi indirim raporunuzun oranı yüksek olması gerek. her emgelliye indirimli araç verilmiyor.
iyi araştırın derim..

@sclafgut,
Kimse beni komisyona yönlendirmedi. Ben direkt asm'den iki uzmana sevk alınca sağlık kurulu randevusu aldım. Komisyonlar nerede ki İstanbul'da?

@hayat76,
ÖTV'den muaf olmak için neyi, nasıl araştıracağımı bilmiyorum ne yazık ki. Ne yapmalıyım hiçbir fikrim yok. :(

Merhaba,

Ehliyet yenileme nasıl oluyor bilmiyorum, buradan öğrendiğim kadarıyla bir şeyler yapmaya çabalıyorum. ASM doktoru uzman doktora sevk etmişti beni. Az önce özel hastanede uzman doktorla konuştum, "biz sevk etmiyoruz, olur-olmaz rapor veriyoruz" dedi. Ehliyet yenilemek için ne yapmalıyım?

Ehliyet yenilemeye özel hastaneye gideceğim bipolar engelli raporum var nasıl oluyor ne götürmek gerekiyor zorluk çıkarıyorlar mı?

Son düzenleme:
Merhaba, ehliyetimi yenilemek istiyorum ancak her kafadan bir ses çıkıyor. Aile Sağlık Merkezi'ndeki doktorun bizi uzmana sevk etmesi gerektiği, gideceğimiz uzman doktorunsa İl Sağlık komisyonuna sevk edeceği söyleniyor. Ancak benim gittiğim özel hastanede uzman doktor "Biz belge verebiliyoruz, sevk etmiyoruz" dedi.

Bunun yanı sıra;

1- Neden aldığımı bilmediğim bir sürücüler için sağlık kurulu randevusu aldım iki gün sonraya, ama gitmem muhtemelen, iptal edeceğim. Çünkü neden gitmem gerektiğini bilmiyorum.
2- ÖTV muafiyeti nasıl oluyor, ondan da bi'haberim.

Bu işin aslı astarını bilen birileri anlatabilirse çok sevinirim. Teşekkürler.

@sclafgut,
özel hastanenin uzman hekimi, "BİZ SEVK EDEMİYORUZ, sadece rapor yazıyoruz" dedi. ne yapmalıyım?

devlet hast gideceksiniz özel vermiyor oradan doktora engelli ehliyeti içip gorunup onun vereceği kağıt ile il saglım mudurlugune gıdeceksınız oradan sıze hastane kurul ıcın gun verecekler sonra kurula gıdeceksınız kurul bakıp yollayacak sonra rapor e devlete dusecek oradan o raporla ınternetten damga vergısı ve ehlıyet harcını yatırıp nufus dan gun alıp nufusa gıdıp eglıyetı yenıleteceksınız.

@zubizaretta,
En yararlı bilgi bu oldu benim için. özel doktorun belgesiyle il sağlık'a gitsem? Hatta il sağlık'a neden gidiyorum ki, online olmuyor mu bu hastane kurul randevusu? Ben yarın hastanede sürücü için sağlık kuruluna gireceğim. neden aldığımı bile bilmediğim bir randevu. iptal edeyim mi?

@Master,

Merhaba, ehliyet yenilemem için ne yapmam gerekiyor. ASM hekimi beni uzmana sevk etti ancak özelde uzman hekim "biz sadece rapor veriyoruz sevk etmiyoruz" diyerek, il sağlık kuruluna beni sevk etmedi.

@Çernobil,

Ben de Serebral palsy'im. 2 sene önce sürücü olamaz raporu çıktı sizin problem kollarda mı ayakta mı?

Engelli emekli iseniz sonradan ÖTV için alınacak rapor emekli olduğunuz rapor oranın dan düşük olmamalı olursa araç alacağım diye emeklilik hakkınız yanmasin

@mehmet-41,
benim raporum 2014 süresiz di,vergi dairesine gittim emeklilikle alakası yok dedi,yani raporum ötv için yeterli dendi,sadece ehliyet değiş dediler bana sonra bayiye git dediler.

@Çernobil,

Benim de aynı sol kolumu kullanamıyorum sol ayakta dışa dönük basma ve aksama mevcut. Tıp dilinde hemipleji diye geçiyor. İki sene önce il sağlık komisyonu heyetine girdiğimde sürücü olamaz raporu çıkmıştı üstelik tertibatsiz otomatik vitesli aracı bile kullanmama rağmen. Sizin ehliyetiniz varsa bence bir süre daha bekleyin derim zira vicdanlı ve anlayışlı bir doktora denk gelmemeniz halinde ehliyetiniz iptal olabilir.

@turan1977, eğer aracı siz kullanacaksanız 2014 yılındaki raporunu geçerli olmaz ÖTV için araç alacaksanız yeniden rapor çıkartmalısınız bu raporun kullanım amacı ÖTV'den faydalanmak olmalı ayrıca açıklama kısmında nasıl bir araç kullanacağıniza dair bilgiler yer almalıdır ve yine rapor karekodlu olmalıdır maliye bu şekilde kabul ediyor ayrıca engelli b sınıfı kodları verilmiş ehliyette gerekir ben bu şekilde aldım son alacağınız raporla 2014'teki rapor oranı aynı olsun buna dikkat edin emeklilik açısından risk olabilir bu sitede yaşanmış bir sürü örnek var SGK sonradan engel oranın düşmüş gel seni kontrole göndereyim demesin dikkat edelim

@mehmet-41,
Raporumla vergi dairesine gittim olur bilgisini şahsen aldım,ehliyetini değiş bayiye git dediler. açıklayıcı olarak sağ bacak ile ilgili şeyler yazılı.2019 da ve sonrası çıkarılan raporlarda tertibat yazısı istiyorlar bayramdan sonra ehliyetimi değiştireceğim kardeş.ayrıca ümraniye nakil vasıtaları emeklilik ile ilgisi yok dedi,hep yanlış bilgilendirildim.raporumda zaten vergi indiriminden yaralanır yazıyor.karekod filan gerek yok dediler,sağ ayak atrofi 5 cm kısalık,sağ ayak bileği anklioz yazılı.2019 resmi gazetesini örnek gösterdiler kardeş alamamam için tek neden ehliyetim değişecekmiş.he bu arada vergi dairesine gitmeden önce 3 bayiye gitmiştim hepsi olur demişti,ben yine içim rahat etsin diye nakil vasıtaları vergi dairesine gittim.onlarda olur dedi,ehliyetine kod eklettir dediler.

Vergi indirimi başka ÖTV den yararlanma başka konulardır vergi indirimi benimdede var ancak 15 yıl içinde vergi indirimi olan raporumu maliye hiç dikkate almadı 5 yılda bir araç değiştirdim her seferin ÖTV den yararlanmak için her seferinde ayrı rapor istenildi inşallah maliye sorun çıkartmaz hayırlısı olsun

@mehmet-41,

sağol kardeş benim raporum süresiz düzelecek durumum yok,sizin hastalık ne idi.ben raporumun aslını ümraniye vergi dairesine ötv bölümüne götürdüm ok dediler.30 yıldır b ehliyetim var.

Çocuk felci sol ayak kısalik zayıflık 3.aracimi aldım 9 ay önce aracımı 5 yılda bir yeniledigimde ÖTV için ayrı rapor çıkartıyorum başta maliye sorun yok dedi ama iş bayi maliye onay kısmına gelince sorun çıkartıyorlar 19 yıllık h sınıfı ehliyetim vardı 4 ay önce engelli b sınıfı otomatik vites kodu ekleyerek yeniledim

Merhaba arkadaşlar 2019 aralık ayında raporumu yeniledim ve aracıda yeniledim bir sürü uğraştan sora şimdi aracın 5 yıllık süresi doluyor yeni araç almak istiyorum raporum sürekli ama karekodlu değil yenilemem gerekiyormu

@erhanorhan, Normalde gerekmiyor çünkü adı üstünde "sürekli" rapor. Siz tekrar bir hastaneye gidip yeni rapor almadığınız sürece elinizdeki rapor geçerlidir. Ancak bazı durumlarda vergi dairesinde yada maliyede (emin olamadım şimdi) raporlarda yer alan bazı ifadelerden dolayı, sorun yaşandığı, kabul edilmediği söylensede, uğraşırsanız illaki elinizdeki rapor geçerlidir. Bayi size tamam diyorsa zaten sorun olmaz diye düşünüyorum. Bu işle en sık karşılaşan onlar

Zaten vergi dairesinden birine sordum abi bunu en iyi bayiler bilir sen onlara sor dedi öyle sordum bende

@erhanorhan, İki tarafdan da onay almışsınız aslında. Endişelenecek bir durum yok demekki :) Hayırlı olsun şimdiden

Ehliyetteki rapor engelli raporu alınan farklı durum yine doktor doktor dolaşacaksınız. Ben 2018 de yenilerken hiç bir zaman göz ölçümü ve işitme testine girmemiştim. Bunda girdim geçtim. Ehliyeti yeniledim evrakalrı verip tüm doktorların karşısına çıkıp heyet başkanı soru sormak isteyen var mı dedi muayene eden doktorlara kimseden ses çıkmayınca onayladı heyet başkanı. Ehliyeti yeniledim.

2028 yılında nasıl olur bilemiyorum bi 4 sene geçsin hele bi bakalım. :)

Üst Alt