Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Soru] 24 yaşındayım, az bir skolyozum var. İlerlemesi söz konusu olur ve ameliyat gerekir mi?

atakan198306

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
[Soru] 24 yaşındayım, az bir skolyozum var. İlerlemesi söz konusu olur ve ameliyat gerekir mi?

arkadaşlar merhaba..siteyi tesadüfen buldum.üye olup konuşmak istedim sizlerle.
ben de skolyoz hastasıyım. hastalığımı ünv 2. sınıfta yani bundan 3 yıl önce öğrendim. doktor gelişim dönemini geçmişsin daha az ilerler diyip bi kaç egzersiz yapmamı söyledi. ilk zamanlar yaptım ama sonra bıraktım.
şimdi bacağımda biraz uyuşmalar olmaya başladı bu da beni korkuttu.
neyse uzatmadan ameliyat hakkında bilgi verebilir misiniz bana?
ameliyat eğriliği düzeltmiyor bildiğim kadarıyla.sadece ilerlemeyi durduruyo ve 24 yaşındayım dışarıdan skolyoz hastası olduğum belli olmuyo. sizce ilerleme devam ederde vücudumda değişiklik olabilir mi?

şimdiden teşekkür ederim...

ameliyat eğriliği düzeltiyor benim 60 derece idi 10 derece kadar kaldı eğer ameliyat olmazsan vücudundu değisiklikler olacak mesela kamburluk nefes almakta zorluk çekebilirsin yürüme prblemleri olabilir cok cok geçmis olsun

çok iyi senin adına sevindim pınar.merak ettiğim bi konu var.iki doktorla görüştüm biri ameliyatın %20 felç riski olduğunu söyledi diğeri ise öyle bi riskin milyonda bir olduğunu.kafam karıştı bu ameliyatın nasıl olduğunu yani zor bi ameliyatmı, iyileşme süresi ne kadar? ve ne gibi riskleri var ? bu konuda bana yardımcı olursan gerçekten çok memnun olurum.teşekkürler...

eger bende senden fazla risk vardı unutmaki burun ameliyatındada risk var
iyilesme süresi kesin olarak 2 yıl diyolar ameliyattan 6 ay sonra egilmek serbest ama bu hastalıgın ameliyattan baska caresi yok korse spor hastalıgı duraklatıcı

yani skolyoz ameliyatı riskli bir ameliyat bunu kabul edebiliriz omurilik üzerinde bazı sinirler oldugu için ve omurilki sıvısı yüzünden omurilik ameliyatları risk tasır bildigim kadarıyla omurilik ameliyatta zarar görmemeli eger amelyat olursan sırtına vida (platin) yerlestirecekler bu vidalar bi süre kalacak kemiklere uyum saglaması lazım ama enfeksiyon kapmaması lazım platinlerin eger bu platinler zarar veririse cıkarıyolar bir ameliyatla daha ameliyat olduktan 2 sene sonra kısıtlı hareketler artık kısıtlanmıyo(kosmak,bisiklete binmek vb) ameliyattan 6 ay sonra egilmek serbest dediğim gibi eger eegrilik derecesi 45 ten fazlaysa ameliyat eger azsa korse,spor.yüzme gibi bazı ek faktörler var ama bunlar egrilik az olanlar için tedavi edici size cok gecmiş olsun

bendeki eğrilik tahminimce ameliyatı gerektirmeyecek çünkü dışarıdan anlaşılmıyo.bu sıralar kilo aldım ve bu yüzden eğrilikle ilerleme söz konusu olabilir.ayağımda uyuşma olması sizce bunla alakalı olabilirmi? yani eğriliğin ilerlemesiyle

eger uyusuklugu bilemem bi dr ye görün anlat olayı

ben 2 tane ameliyat geçirdim biri 98de biri 2005'te. ağrı sızı hiç olmadı platinlerle 7 sene yaşadım uyumunda da sorun olmadı. ilk sene biraz kısıtlıydım sonra takla hariç her şey serbestti saolsunlar hiç sorun yaşatmadılar bana. ikinci ameliyatta kaburgalardan parça da aldılar estetik için platinler de şimdi dolabımda duruolar süs niyetine :D . risk her ameliyat için geçerlidir o yüzden gözünüz korkmasın. büyüme durmuştur ama yine de eğrilik az deyip ihmal etme takip et muhakkak. bir de uyuşukluk hiç duymamıştım başka sebepleri de araştır bence. neyse azıcık da olsa içimi de dökmüş oldum bunca zmn sonra..

atakan ben 1.5 ay önce oldum ameliyatımı bende de belli olmuyordu ve ayağımda uyuşma vardı ve bacağımda aksama yapıyordu.şu anda gayet iyiyim.ne aksama kaldı ne de uyuşma var.ayrıca bende tam düzeltme sağladılar doktorlarım.hepsinin ellerine sağlık.banada en baştan bu işin garantisi olmadığı söylenmişti.bu ameliyat gerçekten çok basit artık.korkmana gerek yok

Selam
Bende bu ameliyatı olanlardanım ve olmadan önce birçok şey söylendi bana da.Size tavsiyem bu konuda Çapa Tıp Fakültesin de Cüneyt Şar bu konuda çok ama çok iyi kendisine muayene olursanız size en doğru ve güvenilir bilgiyi vercektir.Ben kendisine ameliyat olalı 3 sene oldu ve şu an çok iyiyim.Korkulacak bişi yok merak etmeyin.

arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.gerçekten çok rahatladım.az da olsa, riskli de olsa bu hastalığın çaresi varmış.ya da umut edecek bi ameliyatı varmış.doktorlar sağolsun çaresiz bi rahatsızlığım var sanıyordum.bana en fazla eğrilik durdurlabilir denmişti.

herkese tekrardan teşekkür ederim...

MERHABA BENDE ATAKANIN DURUMUNDAYIM 27 YASINDAYIM YENI FARKETIM NEREYE KIME GITMELIYIM YARDIMCI OLURSNIZ SEVINIRIM

kim dedi yaa egrilik düzelmio diye?ben11 yıldr içindeyim bunun,4 yıl önce ameliyat oldm.18 yaşndayım.çok da memnunum.ama ilerleyen yaşlarda ameliyat çok faydalı olmayabilio maalesef,oyuzden elinizi çabuk tutun.ewet ameliyat kusurları kapıo ama geç kalındıysa yapılcaklar azalıor.dilerm i olursn.ama şunu da diim;18 yaşndan sonra kesnlikle ilerlemezzzzzzzzzz :!:

Üst Alt