Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol testisim ameliyatla alındı. %40 engelli raporu alabilir miyim?

YalnizCocuk1

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

2012 yılında seminom türü testis tümörü rahatsızlığı yaşadım. Sol testisim ameliyatla alınarak, yerine protez takıldı. Bir seans kemoterapi gördüm.

Yıllarca rapor alma hakkım olduğuna dair bir bilgim yoktu. Kuzenimin arkadaşı, aynı yıl, aynı operasyonu geçirmişti. Geçen sene engelli raporu için başvurduğunu ve İzmir Tepecik Araştırma Hastanesi'ne başvurup rapor aldığını öğrendim. Geçen sene ben de Taksim Araştırma'ya başvurdum, orada doktor doktor gezdikten sonra bir kağıdın üstüne müsveddeye yazar gibi imza attılar. En son, Taksim'de onkoloji olmadığı için beni Şişli Etfal'e sevk ettiler. Oradaki onkolog doktor sinirli bir şekilde bakmak istemedi, sonra sekreterlerin ricasıyla, operasyonun üstünden çok geçtiğini, ve hiçbir hakkım olmadığını söyleyerek sıfır puan yazdı.

Benim sormak istediğim, böyle bir hakkım var mı yok mu? Kuzenimin arkadaşı aynı zamanlarda ameliyat olmasına rağmen %40 engelli raporu aldı. Sonuç alabileceğim, tavsiye edebileceğiniz hastane veya hastaneler var mıdır? İşim gereği, izin alıp da hastane hastane şansımı deneyemiyorum.

@YalnizCocuk1,

öncelikle geçmiş olsun seminomun onolojik değeri yok diyebiliyorum 1 senas kemo neden aldınız işin rapor kısmına gelirsek ürolojiden % 10 ve onkolojide takip ediliyorsanızda 40 civarıfalan alırsınız rapor benim ameliytım 2019 da oldu rapor için 2022 de başvurum 2 senelik % 64 verdiler bu senede yeniledim şuan %40 iki senelik daha raporum var

@YalnizCocuk1,

rahatsızlığın eğer seminomsa bu onkolojik bir durum ve üstünden ne kadar zzaman geçerse geçmiş olsun ilk 5 yıl sonrası 40 puan. 10 puanda ameliyatın için alırsın. eğer başka rahatsızlıklarında varsa -infetilite vs gibi- onlarında ayrıca puanı var.

ameliyat epikrizi, patoloji raporu ve kemoterapi epikrizini, çekilen mr, bt, usg raporlarını ve kan tahlillerini sıralayıp rapora başvurabilirsin, istersen yanında raporun ilgili sayfasınıda götür (doktorlarda zaten oluyor aslında). bu subjektif bir şey değil, somut bir şey dolayısıyla yoruma yer vermeyen bir durum. (tabi patolojide raporuna göre gerçekten tümoral kötü huylu birşey ise)

@Volkano80,
aynen benm 5. senem onkoloji üroloji toplmda 40 verdi raporu ilk raporum 64 tü

benim timör emriyonel karsinom 1. evre idi 2 seans kemo yada her ay takip edelim dediler yükselirse 3 seans kemo vereceklerdi çok şükür kematörepi almadım 2019 da oldum ameliyat 2022 de aldım ilk raporumu %64 2 yıllık bu senede yeniledim yine 2 yıllık üroloji+ onk %40 raporum şuan

@Ers, öncelikle çok geçmiş olsun. engelli sınıfınızı değiştirmesede 40 onkoloji + 10 orşiektomi olarak toplam 46 alabilirdiniz. ileride -inşallah olmaz tabi- ama başka rahatsızlıklarınız eklenecek olursa aklınızda olsun.

@Volkano80,

geçen yıla kadar öyleydi yılbaşında raporumu yeniledim üroloji oran vermeyince doktora sordum artık kanserden dolayı organ kaybı olduğundan beraber veriliyor ekstra oran verilmeyecek dedi
sadece testis kanseri için mi yoksa tüm kanser türleri için mi orasını bilmiyorum

@divxhd, bildiğim kadarıyla yönetmelik en son 2019 yılında değişti one görede organ kaybına ayrı puan veriliyor. sizin için şuan birşey değiştirmeyeceği için önemi yok zaten.

Üst Alt