Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol taraftan küçük bir delik açıldı. Oradan sonda ile 2-3 saatte bir idrarını yapıyor

Slm arkadaşlar, bu ameliyatın adı tam olarak nedir acaba ? Özel hastahaneler de yapılıyor mu birde ?

Barsaktan parça alınarak mesaneden cilt üstüne yol çıkarma ameliyatına Kontinan Vezikostomi deniyor diye biliyorum

Arkadaşlar bende 2000 yilında Doğuş dan mesane yoktu bağırsak dan yapıldı en çok merak ettiğim çocuğum olacak mı acaba yani sonuçda penis den idrar gelmiyor ama sperm geliyor çok merak ediyorum bu ameliyatı olup cocuğu olan varmı

Çocuğun olup olmamasının mesane ameliyatıyla bir ilgisi yok. Sperm çıkışı varsa zaten kendiliğinden olur. Eğer sperm çıkışı yoksa, o zaman tüp bebek vb. yöntemlerle çocuk yapabilirsiniz.

Bu delik açtırma nasıl zor bir ameliyat mı ben çalışıyorum ne kadar sürede işime dönebilirim

Bu ameliyat en son tercihtir Ahmet. Yapılmasının gerekçesi de üretradan katater girmemesi ve TAK ile mesaneyi boşaltamamaktır. Yani üretranın tümüyle kapanmış olması lazım ki bu yöntem uygulansın.

Ameliyat sonrası mesane eğitimi için geçmesi gereken süre 21 gün. 2-3 gün de öyle geçse 24-25 gün sen bunu bir ay olarak hesapla.
Zorluğu ameliyat sonrası yürüyemeyenler için boş bağırsakta biriken gazları dışarı çıkartmak oluyor. Ben daha yeni oldum ve öyle çok zor bir durumla karşılaşmadım. Gaz çıkmaması hariç...

Merhaba Bülent bey benim size sormak istediğim şey bu sonda takımı sırasında belirli bir acı oluşuyor mu yoksa hissedilmiyor mu ? Bir arkadaşım kullanıyor ve acı çekip çekmediğini öğrenmek istiyorum ve sürekli kendisi yapıyor bu işlemi bir sakıncası olurmu*

Göbekten TAK yapmanızı sağlayan bu ameliyat hangi hastanede ve hangi doktor tarafından yapıldı?

Merhaba arkadaşlar vezikostomi amdliyatu olduktan sonra o delikten tak yaparken agri yapiyormu acaba sonda takarken of liler hariç

kubi012

Benim bildiğim kadarıyla hayır. Orada sinir olmadığı için bir ağrı/acı hissi olması da beklenmez.

OturanBoğa peki bu ameliyattan sonra zorluk yaşadinmi hiç sonda girmemesi veya takilanyer kapanmasi gibi bide normal yoldan daha kisa diye düsünüyorum bu karindan olan ameliyat yerini kisa oldugu icin genemi 14 40 sonda kullaniliyo yoksa ufak boyutlu sondami kullaniyorsunuz bu arada üşenmeden herkezin derdine derman oldugun yardimci oldugun icin tşk ediyorum ellerinden öperim bülent abim saygilar

kubi012

Gündelik yaşamda hiç bir sorun yaşamadım bugüne kadar.

Operasyon sonrasında bende çok az kişide olan bir şey oldu ve deliğin içinden et parçaları uzadı bir süre. Malum, orası canlı bi organizma. Uzadı, inceldi, cansızlaştı, koptu... Bu böyle bir süre gitti. Bunun için ameliyatı yapan doktora gittiğimde delik çevresine gümüş bilmemen sürmüştü. Bu yaptığı şey deliği gergin ve tok bir hale getirmişti. Bu uzayan şey bir süre sonra tükendi bitti. Bu çok çok az kişide olan bir şey.

İkinci sıkıntı da 2 yıl kadar önce bir arkadaşımın "bir dener misin" ricası ile denediğim kötü bir kateterden dolayı olmuştu. Lanet kateter içeri girdi ve çok zor çıktı! Öyle olunca o yol ve mesane girişi zarar gördü. 15 gün kadar sabit sonda taktırdım, sonrasında yolun düzelmediğini görünce düzeltme ameliyatı oldum aynı doktoruma. Basit, 15 dakikalık bir müdahale. 1-2 hafta sabit sonda takıldı sonra. Sonra her şey düzeldi, hiç bir sorunum yok.

Haslı, on küsür yılda birkaç saçma aksaklık dışında hiç bir sorunum olmadı. Zaten bu operasyon keyiften yapılmıyor, normalde işeyemediğimiz için yapılıyor. O esnada çekilenlerin yanında bu tak yöntemi devede kulak. Her an "iyi ki yaptırmışım" diyorum.

Merhaba ben spina bfida hastasıyım ve tek bobrekliyim tak sonda kullanıyorum ve ellerimde güç kaybı olduğu için kendim takamiyorum benim gibi hastalara bu ameliyat yapılır mı ve bu ameliyatın riskleri nelerdir ameliyat süreci sonrası doktor hastane bizi bekleyen zorluklar nelerdir biraz konuyu açar mısınız?

Üst Alt