Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol ayak, Özel Donanım ibareli H sınıfı ehliyet, otomatik vites araç kullanımı..?

mbaran

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Sayın Oturanboğa benim H sınıfı ehliyetim var. Bu ehliyetin üstünde "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi yazılıdır. Benim sol ayak poli sekeli olduğu için otomatik vitesli arabaları sorunsuz kullanabiliyorum.

1- Acaba tertibatsız otomatik kullanabilirmiyim.(otomatik kullanımında benim hiçbir tertibata ihtiyacım yok)
2- Araba alırken rapor almam gerekiyor mu?
3- Benim alacağım arabayı kardeşlerim kullanabilir mi?
4- ÖTV siz otomatik araba alabilirmiyim?
5- Bu arabanın plakasına özürlü işareti koymayabilirmiyim?
6- 5 yıldan sonra özürlü olmayan birine satabilirmiyim?

Saygılarımla şimdiden teşekkürler.

1- Sürücü belgesi alırken beyan ettiğiniz raporda "özel donanım" ibaresi varsa, kullanacağınız araçta da özel donanım olması şart. Ama siz "ben otomatik vitesli tüm araçları kullanmak istiyorum" derseniz, bunun için "Otomatik vitesli otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli yeni bir rapor almanız ve bunu trafik müdürlüğüne götürüp dosyanıza işletmeniz gerek. O zaman hiç bir özel donanımı bulunmayan salt otomatik vitesli otomobillleri kullanabilirsiniz.
Ek bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/oze...arsa-tum-otomatik-araclar-kullanilabilir.html
2- Otomatik vitesli ibareyi işletirseniz, hayır, araç alırken yeni rapora gerek yok. Otomatik vitesli tüm araçları dilediğiniz gibi satın alabilir veya kullanabilirsiniz.
3- Otomatik vites ibaresi varsa ehliyetinizde, eveti sizin aracınızı herkes kullanabilir. Ama özel donanım ibaresi varsa, hayır, sizden başka hiç kimse kullanamaz.
4- Otomatik ibaresi alırsanız, hayır. Özel donanım ibareli rapora karşılık "gaz-fren elle kumandalı özel donanıma sahip" otomobil satın alırsanız, evet, ÖTV ve MTV istisnasından yararlanabilirsiniz. Ama yukarıda da yazdığım gibi, özel donanım varsa satın alacağınız araçtan başka hiç hiç hiç bir aracı kullanamazsınız ve sizin aracınızı sizden başka hiç hiç hiç kimse kullanamaz.
5- Otomatik vites ibaresi varsa plakada sakat damgası bulunmaz. Özel donanım ibaresi varsa (ve arfaçta özel donanım varsa) plakada sakat damgası bulunmak zorunda
6- Otomatik vitesse zatren alım-satımda hiç bir kısıtlama yok. Özel donanım varsa ve vergi isitisnası ile satın alınmışsa, evet, aracı 5 sene sonunda vergisiz olarak dilediğiniz şekilde satabilirsainiz.

Abiciğim verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Fakat şunu belirtmeyi unutmuşum. Ehliyet alırken o raporumu kaybetmişim. Acaba tekrar rapor almaya gittiğimde bana "özel tertibatlı araç kullanabilir." vermeyebilirler mi? bende H sınıfı özel tertibatlı araç kullanabilir ehliyeti olmasına rağmen. yada vermezler ise ne yapabilirim, geçmişe yönelik bir hak talep edebilirmiyim. Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

Üst Alt