Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'dan Pediatrik Tekerlekli Sandalye için 1200 TL Alma Prosedürü

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
303
5-15 yaş arası çocuklara Pediatrik Tekerlekli Sandalye (SUT kodu: OP1344) için SGK ödemesi alabilmeyi sağlayacak sağlık kurulu raporuna dair detaylar:

Tanı: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. Engelli durumu süreklidir.
(xxx yazan yere: Ayakta durmaya ve/veya yürümeye mani olan rahatsızlığa dair tıbbi tanı yazılmalıdır)

Karar: Hastanın yukarıdaki bilgilere göre pediatrik tekerlekli sandalye kullanması uygundur. (SUT kodu: OP1344)

Örnek Rapor İçeriği: Spinal Kord yaralanma öyküsü olan hasta paraparezik yürüme yok. Engellilik durumu nedeniyle pediatrik manuel tekerlekli sandalye kullanması uygundur. Engellilik durumu süreklidir. Rapor süresi malzemenin ömrü kadardır.

Rapor hangi hastaneden alınmalı: Üçüncü basamak sağlık kurumlarından alınmalıdır. Bunlar: (1) Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri. (2) üniversite hastaneleri ile bu hastanelere bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, enstitüler ve semt poliklinikleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri. (3) Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tıp fakültesi hastanesi ile eğitim ve araştırma hastaneleri.

Raporda hangi branş doktorların imzası olmalı: Şu uzmanlardan herhangi üçünün imzası yeterlidir: (1) ortopedi ve travmatoloji. (2) beyin cerrahisi. (3) fiziksel tıp ve rehabilitasyon. (4) nöroloji uzman (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman olması fark etmez)

SUT'ta 19 Ocak 2016'da yapılan değişiklikle "tekerlekli sandalyeyi hastanın kendisinin kullanabileceğinin" şartı iptal edilmiştir (Yürürlük 1 Eylül 2015). Bu durumda puset tipi çocuk arabaları da bu kapsama girmiş oldu.

1200 TL çok az miktar, ama hiç yoktan iyidir. Hayırlı olsun!

PEDİATRİK TEKERLEKLİ SANDALYE

SUT Kodu: OP1344
Süre: 5 yıl
Ödenecek Miktar: 1.200,00 TL

Hangi hallerde ödeneceği: Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya engellilik durumu olduğunun, ayrıca engellilik durumu nedeniyle pediatrik tekerlekli sandalyeye gereksiniminin bulunduğu ve engellilik durumunun sürekli olduğunun, ortopedi ve travmatoloji veya beyin cerrahisi veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya nöroloji uzman hekimlerinden herhangi üç uzman hekimin (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman hekimin) yer aldığı üçüncü basamak sağlık kurumlarınca düzenlenecek sağlık kurulu raporunda belgelendirilmesi ve bu hekimlerce reçete edilmesi halinde 5-15 yaş arası hastalarda Kurumca bedeli karşılanır. Ancak gelişim geriliği olan hastalarda, sağlık kurulu raporunda gelişim geriliğinin belirtilmesi halinde yaş sınırı dikkate alınmaz.

Aranan Teknik Özellikler: Alüminyum alaşımları/titanyum/karbon kompozitten üretilen, oturma genişliği 26-38 cm seçilebilen, çocuk hastanın ihtiyaçlarına göre aksesuarlar eklenebilen, ağırlığı 9-12 kg arasında olan, okulda kullanılabilmesi için masa eklenebilen

Yeni düzenlemeye göre ben kızıma alabiliyorum. Ama o zamanda ortaya şu durum çıkıyor. Üzerine en az 1000 tl ödeme yapmam gerekiyor.
Bu da öyle az bir para değil

Yorumlara baktığımda genelde 2016 da yazılmış. Şimdi bu arabalar için ne kadar ödeme yapılıyor bilgilendirir isiniz

Üst Alt