Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'dan Hasta Alt Bezi teminine bilgiler

inzibat

Üye
Konular
40
Reaksiyonlar
5
SGK'DAN DUYURU-ÖNEMLİ-3 Haziran 2022

HASTA ALT BEZİ/KÜLOTLU HASTA ALT BEZİ TEMİNİ HAKKINDA
01.06.2022 tarihli ve 31853 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile SUT eki Ek-3/C-4 listesinde yer alan için A10118 SUT kodlu âÇocuk Hasta Alt Bezi/ Çocuk Külotlu Hasta Alt Bezi ve A10049 SUT kodlu âHasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi isimli tıbbi malzemelerin ödeme kural/kriterleri, Sağlık Uygulama Tebliğinin â3.3.37-Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi başlıklı maddesi ile yeniden düzenlemiştir.

Bilindiği üzere hasta alt bezi bedelleri sadece Kurumumuzla sözleşmeli merkezler/eczanelerden temin edilmesi halinde Kurumumuzca karşılanmaktaydı. Yapılan düzenleme doğrultusunda bundan sonra söz konusu tıbbi malzeme bedelleri günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adeti doğrultusunda aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacak olup, hak sahipleri bahse konu tıbbi malzemeleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir.

SGK Hasta Alt Bezi Şahıs Ödeme Online Başvurusu

Adım adım nasıl yapılması gerektiğine dair detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu konuda SGK ya bir dilekçe verilecek deniyor. Konu ile alakalı bilgisi olan varsa yazsın da bizler de ona göre hareket edelim...

inzibat
Ödeme miktarlarında hiçbir değişiklik yok. Bundan sonra parasını öderim gerisine karışmam diyor özetle... Geçen haberlerde de çıktı bu konu. Durum çok vahim maalesef.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü
DUYURU
.../06/2022
HASTA ALT BEZİ/KÜLOTLU HASTA ALT BEZİ TEMİNİ HAKKINDA
01.06.2022 tarihli ve 31853 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile SUT eki Ek-3/C-4 listesinde yer alan için A10118 SUT kodlu “Çocuk Hasta Alt Bezi/ Çocuk Külotlu Hasta Alt Bezi” ve A10049 SUT kodlu “Hasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi” isimli tıbbi malzemelerin ödeme kural/kriterleri, Sağlık Uygulama Tebliğinin “3.3.37-Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi” başlıklı maddesi ile yeniden düzenlemiştir.
Bilindiği üzere hasta alt bezi bedelleri sadece Kurumumuzla sözleşmeli merkezler/eczanelerden temin edilmesi halinde Kurumumuzca karşılanmaktaydı. Yapılan düzenleme doğrultusunda bundan sonra söz konusu tıbbi malzeme bedelleri günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adeti doğrultusunda aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacak olup, hak sahipleri bahse konu tıbbi malzemeleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir. Başvurular 01.07.2022 tarihi itibariyle alınacak olup, ödeme başlangıç tarihi hak sahibinin başvuru tarihi olarak esas alınacaktır.
Bu doğrultuda; hak sahiplerinin Kurumumuz mevzuatında belirtilen ödeme kural/kriterlerine uygun olarak ikinci ya da üçüncü basamak resmi sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen hasta alt bezi teminine ilişkin uzman hekim raporu (e-rapor) ile ikamet ettikleri ilde bulunan il müdürlüklerimize dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. MEDULA sisteminde hali hazırda kayıtlı olan sağlık raporları süreleri bitimine kadar geçerli olacaktır. Başvuruları uygun bulanan hak sahiplerinin banka hesap numaralarına her ayın 1 inde hak ettikleri tutarlar rapor süresince otomatik olarak aktarılacaktır.
Bilgilerinize önemle duyurulur.
Birim Adı: Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü / Tıbbi Cihaz Daire Başkanlığı
İrtibat : Tıbbi Cihaz Daire Başkanlığı E-posta : gssgm_tcdb@sgk.gov.tr Telefon : 0 (312) 207 86 62

Anladığım kadarıyla raporun ile gidip SGK ya dilekçe vermemiz ve muhtemelen rapor yenileme zamanındada aynısını isterler.

insanları uğraştıralım ne kadar az alan olursa karımıza hesabı bitkisel hayatta olan eşimi rapor almak için 8 9 dr dolaştırmış insanım ya kardeşim bir hasta bezleniyorsa ya yatalak yada evden çıkamıyacak durumdadır niye bu insanları böyle zora sokuyorlar

Miktar aynı onu biliyorum da bu dilekçe işi sıkıntılı. İkamet ettiğimiz yer deniyor. Ben Şehir dışına çıkacağım. Gittiğim yerde başvuru yapabiliyor muyum onu öğrenmek için arayıp sormam gerekecek...

Down Kızlı Baba
Açıklamada çocuklar içinde var. Raporu mevcutsa başvuru tarihinde 01/07/2022 dilekçe verilecek kuruma

Güncel bilgi sahibi olan varmı

Ben de bu yeni kuralın ayrıntılarını merak ediyorum. Eşim tekerlekli sandalyede, dilekçeyi eşi olarak ben SGK ya verebilecek miyim? Ayrıca SGK nın ilçelerdeki bürolarına bırakabilecek miyiz dilekçeyi?

Ayrıca dilekçeyi neden internetten gönderemiyoruz?

Son düzenleme:
İstanbul da Sirkeci'deki SGK binasında dilekçeler veriliyormuş. Engellinin gelmesine gerek yokmuş. Bir yakını da başvuru yapabilirmiş. İstanbul dışına gitmiş olanlar da dilekçelerini bulundukları ilde verebilirler dediler. Şimdilik edinebildiğim bilgi böyle...

Ben dilekçemi hazırladım 01.07.2022 başvuru tarihi deniyor, ben yarın vereceğim, bakarsın densizin birine denk gelirsin başvuru tarihi yarın diye uğraşmanın anlamı yok

mrhaba istanbulda sadece sirkeciyemi gitmek gerek ilçe sgk ya başvuru yapılmıyormu acaba.

Hast alt bezi ihtiyaç sahiplerinin hesabına yatıracaktır.

1 Haziran 2022 tarihli ve 31853 sayılı Resmi Gazete’de Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyon Kararı ve Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair tebliğ yayınlanarak, SGK hasta alt bezi kullananlar için bugünden (1 Temmuz) itibaren aylık ücret ödeyeceği duyuruldu. SGK, mevcut uygulamada bezin bir tanesinin 1,88 TL’sini karşılıyordu. Kurum tarafından karşılanan hasta bezi sayısı ise bir aylık 120 adet olarak belirlenmişti. SGK’nın eczanelerimize ödediği ücret, KDV hariç 225,60 TL, KDV dahil 243,65 TL’dir. SGK, bugünden itibaren bu ücreti hastanın maaşına yansıtacak. Zaten güncel bez fiyatlarına göre çok yetersiz olan bu ücretin artırılması beklenirken fiyatta güncelleme yapılmadan hayata geçecek yeni düzenleme ile bütün yük, bez kullanan hastası olan vatandaşın sırtına binecektir.

MUR37

SGK gerçek ihtiyacın üçte birini hatta dörtte birini ödüyor denebilir.

Bu arada sgk da hazır dilekçe var, siz sadece ilgili yerleri tamamlayıp imzalayıp veriyorsunuz, ilgili dilekçe de yakını bölümüde var.

MUR37

Başvuru bizzat mı yapmak gerek yakınımız gidemiyor mu birde hesap no kendimizin yoksa aileden birinin oluyormu bilginiz var mı

MUR37
maaş hesabı derken ptt hesabına mı yatıyor.birde bez reçetesi yazdırmak gerekiyor mu?yada rapor götürmek ?benim rapor var götürmemiz gerekiyorsa sağlık ocağından alabiliyormuyuz

volki_80

SGK dan herhangi bir gelirin varsa ve bunu her nereden alıyorsan o hesaba yatacak. Şuan emin değilim ama reçeteye ihtiyaç yok, bez raporunda yazan adet önemli (muhtemelen günde 4 adet yazar) rapor olayına gelince biz götürmedik şimdi e devletten görüyorlar, ama sen uğraşmak istemiyorsan raporun bir fotokopisi ile git. Sistemin oturması zaman alır,
Şuan en önemlisi bez raporun ve günlük kullanım adeti birde rapor bitiş tarihi bunlara dikkat etmek lazım.

E-devlet te SGK ya gir rapor bilgisi sorgulama yap geliyor rapor ordan çıktı alabilirsin işi garantiye alın boşa git gel olmasın.

teşekkür ederim cevap için sgk dan herhangi bir gelir yok.galiba ziraat bankası hesabı isterler.sonucu yazarım

Bugün dilekçeyi verdik online başvuru da varmış sgk da maaş hesabınız yoksa sizin verdiğiniz iban a yatıyor ödeme her ayın 1 inde her rapor yenilemedede yeniden başvuru yapacakmışız.

idosente

Online olacaksa çok iyi bizim için sgk dan maaş derken ben evde bakım alıyorum o zaman iban gerek yok değil mi

ismail633

Hayır emekli maaşı alanlara gerek yok,
Evde bakım maaşı aldığın hesabın ibanı nı verebilirsin başvuru yaparken istiyor zaten. Attığım linkteki adresten online başvuru yapabilirsin bilgileri doldurup, e-devlet te daha online başvuru açılmamış .

Ben online yapmadım başvuruyu SGK ya gittik direkt orda iban istediler belki online da sorun vardır yada PTT ye TC kimlik no ya yatırabilirler evde bakım ın SGK ile alakası yok telefon numarası verdin zaten arayıp bilgilendirler herhalde.

Ümraniye de olan SGK kabul etmedi. Bez işlerine sirkecideki yer bakıyormuş. Başka bakan varsa da ben bilmiyorum.

idosente

Ben çoktan yaptım da birisi sormuştu ona cevap vermek için bilgi amaçlı yazdım...

Üst Alt