Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'dan Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye için 1200 TL Alma Prosedürü

parsam

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar

2 gündür Hafif manuel sandalye raporu alabilmek için resmen savaş verdim.

1 eylülden itibaren yönetmelik değişmiştir. Raporu sadece Eğitim ve araştırma hastanelerinden ala biliyorsunuz. Buraya tıklayarak şartları öğrenebilirsiniz

Eğer raporunuzun karar kısmında gerekli açıklama olmazsa rapor geçersiz sayılıyor. Örnek rapor için buraya tıklayabilirsiniz

Ayrıca 3 imzalı ve hastane onay mühürlü olacak. 3 fizik tedavi doktoru yada 2 fizik 1 ortopedi yada nöroloji doktorundan olacak aldığım raporun resmi yüklenecektir.

1200 TL ödeme yapılıyor.

imc 502 modelini alacağım kullanınca değerlendirme yazısı yazarım.
Şimdiden bu raporu alacak olanlara Allah sabır versin;)

@parsam

Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de şöyle bir bilgi ekleyeyim ki faydası olsun:

Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye (SUT kodu: OP1343) için SGK ödemesi alabilmeyi sağlayacak sağlık kurulu raporuna dair detaylar:

Tanı: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. Engelli durumu süreklidir.
(xxx yazan yere: Ayakta durmaya ve/veya yürümeye mani olan rahatsızlığa dair tıbbi tanı yazılmalıdır)

Karar: Hastanın yukarıdaki bilgilere göre hafif manuel tekerlekli sandalye kullanması uygundur. Hastanın kendisi tekerlekli sandalye kullanır (SUT kodu: OP1343)

Örnek Rapor İçeriği: Spinal Kord yaralanma öyküsü olan hasta paraparezik yürüme yok. Engellilik durumu nedeniyle hafif manuel tekerlekli sandalye kullanması uygundur. Engellilik durumu süreklidir. Üst ekstremite kas gücü hastanın kendisinin hafif manuel tekerlekli sandalye kullanması için uygundur. Rapor süresi malzemenin ömrü kadardır.

Rapor hangi hastaneden alınmalı: Üçüncü basamak sağlık kurumlarından alınmalıdır. Bunlar: (1) Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri. (2) üniversite hastaneleri ile bu hastanelere bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, enstitüler ve semt poliklinikleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri. (3) Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tıp fakültesi hastanesi ile eğitim ve araştırma hastaneleri.

Raporda hangi branş doktorların imzası olmalı: Şu uzmanlardan herhangi üçünün imzası yeterlidir: (1) ortopedi ve travmatoloji. (2) beyin cerrahisi. (3) fiziksel tıp ve rehabilitasyon. (4) nöroloji uzman (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman olması fark etmez)

ben bunu hiç duymamıştım. artık bir daha ki sandalyede onda biri olsa da bu şansı kullanırız.

kaç yılda bir veriyorlar acaba?

tsrahman

SGK hafif manuel tekerlekli sandalyeyi 5 yılda bir kez karşılıyor.

vermemek için her zorluğu çıkratıyor .

vallahi ben uğraştım 1 ay içinde alıcam inş 1200tl sadece eğitim ve araştırma hastahaneleri veriyor.İmc 502 modelini aldın engellilerbiz sitesinden gayet güzel 1200tlye

güle güle kullan acaba bende bir tane yedek alsam mı? neden olmasın üstüne para vermezsem alırım.
keşke minder içinde böyle bir şey olsa.

üstüne para isterler ise benimle iletişime geçiniz. annemin medikali var, imc 502 modelini 1100 liraya veriyoruz. kullanıcılar 1200 lira alıyor. kısacası üstüne para bile alıyorsunuz. şehir farketmiyor.

Son düzenleme:
960 tl ödeme gözüküyor 240 tl katılım payı kesmişler 1200tl almıyorsunuz

Ben kızıma raporu aldım fakat uygun model sandalye bulamadım. Her modelin ödemesini yapmıyor. Kendi verdiği modelide bnm kızıma uygun değil. Gelişme geriliği olduğu için çocuk sandalyesi almam lazım. Çocuk tipini de 15 yaşa kadar ödüyor.. Yeni yönetmelikle bir değişiklik oldumu acaba

şartlar ve örnekler sayfası yok bilgin olsun

Bakırköy sadi konuk yada Büyükçekmece devlet hastanesinden bu raporu almak için ücret ödermiyim.
% 80 parapleji, ellerimde bir sorun yok.
Şartlara uygun olarak bu raporu almamda bir zorluk yaşarmıyım, yazdığım 2 hastanede.

-------------

Tanımı: ANTİDEKÜBİT OTURMA SİSTEMİ
SUT Kodu: 100075
Süre: 2 yıl
Özellikler: duyu kaybı olan ve uzun süre oturan hastalarda dekübit yaralarının oluşmasını önleyen kuru hava dolaşımlı, hücreli ya da jel oturma sistemli
Ödenecek Miktar: 1.000,00 TL

Hem manel sandalye hemde minder için aynı rapor geçerli olur mu yoksa ayrı ayrı 2 rapor mu gerekir ?

bLaCkRaCe

Minder için sgk ödeme yapmaz. Sadece gaziler ve terör mağdurlarına öder.

yakın zamanda alınan rapor varsa Sadi konuk rapor için ücret almıyor. Son zamanlarda değiştiyse bu uygulama bilmiyorum

OturanBoğa

Engelli kimlik kartım ve 2012de bu hastaneden aldığım rapor var. H sınıfı ehliyet için. Sandalye parası almak için çıkartılcak rapordan 200 küsür tl alınması çok tuhaf olmuyor mu ?

Gittiğimde isterlerse ne yapabilirim, açtığın bir konuda engelli kimlik kartı olanlardan ücret alınmıyor diye yazmışsınız ama 2011 yılına ait konu.

Şartlar ve rapor örneği için verdiğiniz linklerde görüntü açılmıyor.Bilginize..
parsam

@OturanBoğa Bülent abi ben 3 yıl önce normal Manuel Sandalye almıştım sgk ödemesi o zaman 300 tl gibi birşeydi, Şimdi Ben bu hafif manuel sandalye raporunu çıkartıp bu sandalyeyi de alabilirmiyim?

Bülent abi Standart manuel sandalye ve hafif manuel Tekerlekli Sandalye ikisinin de SUT kodu farklı ve ikisi de farklı urundur ama,yine olmaz mı

Nihayet 5 yıl doldu :) şimdi hafif manuel tekerlekli sandalye raporu çıkaracam nerde başlamam gerek,hangi doktora randevu alayım
OturanBoğa

Ftr ye randevu aldım acaba doğru mu aldım

HAFİF MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE Desteğinden yararlanmak için yapılması gerekenler;

1. Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye (SUT kodu: OP1343) için SGK ödemesi alabilmeyi sağlayacak sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.
2. Sağlık kurulu raporunun Karar kısmında “…………… HASTALIĞI NEDENİYLE HAFİF MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE (OP1343) KULLANMASI UYGUNDUR. SAĞLIK KURULU KARARIDIR.” Yazılmalıdır.
3. Hastanın raporu “Engel durumu Süreklidir.” İbaresi olmalıdır.
4. Hafif manuel tekerlekli sandalye yazdırabilmek için hastanın ellerini kullanabiliyor olması gereklidir.
5. Sağlık kurulu raporu alındıktan sonra reçete düzenlenmesi gerekir.
6. Düzenlenen reçetede “1 adet hafif manuel tekerlekli sandalye kullanmaya uygudur. (OP1343)” yazılmalıdır.
7. Rapor ve reçete ile birlikte Ürünü alacağı bayii veya yetkili satıcıya müracat edilmelidir.
8. Yetkili satıcıya müracat edilirken Hastanın Genel Engelli Raporu , Ailenin ve Çocuğun kimlikleri gerekmektedir.
9. Kurum ödemesi için alınan raporun geçerlilik süresi : 2 aydır.
10. Kurum ödemesi için yazılan reçetenin geçerlilik süresi : 10 iş günüdür. 10 iş günü içerisinde fatura edilmelidir.
11. Alınan evraklar kontrol edilir eksiksiz bir şekilde SGK’ya teslim ederler 30-45 gün arasında kişiye ait hesap numarasına geri ödeme bedeli yatırılır. Ayakta dik pozisyonlama cihazı (parapodium)için 2.600.00 TL, akülü sandalyeler için 2.500.00 TL, standart manuel sandalyeler için 500,00 TL, hafif manuel ve pediatrik sandalyeler için 1.200.00 TL yatırılır.
12. Kurum ödemesi alım hakkı 5 yılda bir yenilenir.5 yıl içinde 2. Kez yararlanamazlar.
13. Rapor hangi hastaneden alınmalı: Üçüncü basamak sağlık kurumlarından alınmalıdır. Bunlar: (1) Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri. (2) üniversite hastaneleri ile bu hastanelere bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, enstitüler ve semt poliklinikleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri. (3) Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tıp fakültesi hastanesi ile eğitim ve araştırma hastaneleri.
14. Raporda hangi branş doktorların imzası olmalı: Şu uzmanlardan herhangi üçünün imzası yeterlidir: (1) ortopedi ve travmatoloji. (2) beyin cerrahisi. (3) fiziksel tıp ve rehabilitasyon. (4) nöroloji uzman (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman olması fark etmez)

şeklinde bir bilgiye ulaştım. Buna göre SGK uzerinden Tekerlekli Sandalye almak için Sağlık Kuruluna mi başvurmak gerekir?

Selam

Hangi hastalara veriliyor. Omurilik felci olmak raporu almak için yeterli mi ?

Arkadaşlar manual Tekerlekli sandalye almak için 5 yıl geçmesi mi gerekiyor bir

Üst Alt