Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şehirlerarası otobüslere engellilerin indirimli bilet sorunu!?

nostaljik

Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
0
Merhaba, otobüs bileti alırken yaşadığım mağduriyet sonucunda ilgili yere bunu bildirdim ve sonuç aldım diyebilirim. Firma adı aslında çok da önemli değil ama verebilirim. Firmalardan bilet alırken sistem üzerinde böyle bir indirimin olmadığını ve bilgilerinin de olmadığını söyleyip geçiştiriyorlar bu konuyu malesef ki. Karayolları taşıma yönetmeliğinin ilgili maddesinde bu geçmektedir. İlgili firmanın yetkilisine durumu aktardım; yazıhanelere resmi yazı veya talimat gönderin dedim ve ilgileneceğiz dediler. Bu indirimi almamız bir haktır ve bunu kimse umursamazlık edip geçiştiremez diye düşünüyorum. Bu konuda sizin nasıl tecrübeleriniz oldu acaba? Cimer'e yazdınız mı hiç mesela?

Ben çoğu zaman aynı firmayı kullanıyorum %25-30 arası indirim yapıyor bana böyle bir şey yaşamadım..

Aslında çoğu biliyor hocam.Yanilmiyorsam ön koltuklar ayrılıyor . Çoğu zaman ön koltuklar kime veriliyor onu bile sorsanız yeterli

Şehirler Arası Otobüslerde İndirim
%30 indirim mevcuttur. Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirimden yararlanılamamaktadır. Engelli indirimi yapmayan otobüs firmaları hakkında tutanak tutturup Ulaştırma Bakanlığına bildirebilirsiniz. Ya da aldığınız bilet ve engelli kimlik kartınızın fotokopisi ile beraber BİMER' e şikayet ediniz. Otobüs firmaları size '' otobüste bir engelliye (bu 2 veya 3 olabilir) indirim yaptık, kontenjan doldu ''der ise mutlaka itiraz ediniz. Hiç bir yasal dayanağı olmayan bu sınırlama için yine BİMER'e şikayette bulununuz. Size Karayolları Trafik Yönetmeliğine dayanarak kontenjan uyguladıklarını söylerlerse bu yönetmelikte her engelliye indirim uygulanacağının belirtildiğini söyleyiniz. Karayolları Taşıma Yönetmeliği 57.madde 11.fıkra: (Değişik ibare:RG-21/8/2009-27326) % 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir.

Bilet alacakken geçerli bilet fiyatı üzerinden %40 veya %30 indirim uygulanması gerekiyor. Bazen firmalar Ulaştırma Bakanlığınca bildirilen tavan fiyata göre uygulanıyor'' diyorlar. Lütfen buna dikkat edin ve siz bilet alacakken karşılaştığınız bilet fiyatı neyse o fiyat üzerinden indirim yapılması şarttır. Eğerki yeteri kadar indirim yapılmazsa. CİMER üzerinde Ulaştırma Bakanlığına ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna Şİkayetinizi mutlaka yapın.. Ulaştırma Bakanlığı ilgili firmaya ceza azda olsa ceza kesiyor ancak İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuda yaklaşık 50 bin TL. ceza kesiyor.. Ben şahsen bir firmaya Ulaştırma Bakanlığından ve İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvurarak cezai işlem yaptırdım örnek kararıda gönderebilirim. Hakkınızı arayın gerekirse destekte sağlarım.

Kayseri firması olan SÜHA adlı otobüs firması da engellilere indirim yapıyor.

16.06.2023 da almış olduğum bilete kamil koç firması tarafından sadece %15 indirim uygulanmıştı ve hemen cimere bilet fatura ve engelli kartımla şikayet bildirimi yaptim ve sonuç;
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI IV. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ (11.07.2023 12:31)
16.06.2023 tarih ve 2304372465 sayılı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) başvurunuza istinaden yapılan inceleme neticesinde;
Şikâyete bahse konu taşımacı firmadan Bölge Müdürlüğümüzce yazılı savunma istenilmiştir. Firmanın yazılı cevabının incelenmesi sonucunda, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 56.maddesinin 11.fıkrasında açıklanan; "Yetki belgesi sahipleri, en az % 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişilere; 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde % 40 indirim uygular. Ancak, aynı taşıtla taşınacak engelli yolcu sayısının 20 koltuğa kadar olan taşıtlarda 1’den fazla, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlarda ise 2’den fazla olması halinde, her fazla engelli yolcu için, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde % 30 indirim uygulanır.” hükmüne aykırı hareket ettiği tespit edilmiştir.
Bu nedenle; söz konusu firmaya Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince ihlal tespit tutanağıyla uyarı cezası uygulandığı;
Ayrıca; söz konusu firmanın ilgili seferde yolcu bilet ücretini UETDS’ye eksik/yanlış bildirdiği ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 69. maddesinin 8. fıkrası "(Ek:RG-15/11/2019-30949) 40. maddenin üçüncü, dördüncü ve altıncı fıkraları ile 43. maddenin üçüncü fıkrasındaki yükümlülüklerle ilgili olarak U-ETDS’ye;" b. bendinde açıklanan; "b) İletilen seferlerde, sefer başına (gidiş veya dönüş) 10 adedi geçmemek üzere eksik/yanlış bilgi/veri gönderenlere, her eksiklik/yanlışlık için 1 uyarma verilir." hükmüne aykırı hareket ettiği tespit edilmiştir.
Bu nedenle; söz konusu firmaya Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince uyarı cezası uygulandığı hususu;
Bilgilerinize sunulur.

deasn12 Aynı şikayetini Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna da yapabilirsiniz ve daha etkili olur herkes açısından. Bana da indirim yapılmamıştır ve İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna şikayet ettim firmaya 50 bin TL. idari para cezası kesildi.
Örnek kararı bu adresten bulabilirsiniz benim karar numaram: 2023/62 aşağıdaki site üzerinden örnek karar olarak bildirirseniz daha da iyi olur.
https://www.tihek.gov.tr/kategori/pages/kararlar

Üst Alt