Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlık Oranının Tespitinde Uygulanacak Usul hakkında yasal düzenlemeler [Hukuk]

Burhan Bey benim bildigim su anda 2006 da yasalasan ozurluler vicut fonksyon kaybı tum dunyada kullanılan bir sistem fakat ozurlu imkanlarından yararlanmak icin alt sınır bir cok gelismis ulkede %10 olarak kabul ediliyor ama genede iyice arastırılması gereken bir konu bu cunku bir ulkenin gelismisligi yani vatandasının cebindeki alım gücü azaldıkca bu yuzdede yukarı gidiyo genel olarak(Aslında olması gereken tam tersi tabiki)Turkeyiyi yorumlarsak bence dunya kaynaklarının cogunluguna sahip ve bu zenginlikte kaynaklarını baska ulkelere somurten en zengin olması gerekirken ortalamayı bile zor yakalayan bir ulke olarak bizim ozur yuzdemizin su an icin bence %30 olması gerekir.(Engelismemis ulkeleri %40 olarak baz alırsak)

anladığım kadarıyla bu ölçütler dünya standartı fark bizde % 40 dan yukarısı özürlü dünyada ise % 10 dan başlıyor biz bu konudada dünyada son sıralardayız o zaman paylaşımınız için teşekkürler

bu konuda sıkıntısı olan arkadaşımız çok burda emin dahada fazlası vardır benim gibi bu konularda bilgisi olmayan hepimiz maduruz sıkıntılıyız evet ama neden birilerinin bizim hakkımız oluduğunu iddaa ettiğimiz şeyleri başkasından bekiliyoruz neden hakkımız için biz bir şeyler yapmıyoruz teker teker belki yaptıklarımız bir şey ifade etmeyebilir ama neden toğlu olarak hareket etmiyoruz
bu konuda bilgisi deneyimi fikri ve tecrubesi olan arkadaşlar elimizdekileri paylaşıp ortak hareket edip ve bu konuda bilgisi olmaynlarıda bildirip bir hareket başlatamazmıyız olamazmı?

sayın oturanboğa adli tıp ve mahkeme karar örneklerini neren temin ediyorsun belirli 1 internet sitesi varsa banada söylersen sevinirim teşekürler...tunç ballı

Arkadaşlar sizden Allah Razı olsun çok güzel çalışma yapmışsınız. Özürlü olduğu her halinden belli olan insanı ne diye uğraştırırlar bir anlam veremedim. özürlünün işine yaramazsa sakatsın, iş hak ede etmeye gelince senden sağlamı yok. Allah bizlere kolaylık versin.

16 Temmuz 2006 günü Resmi Gazetede yayınlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ile daha önce uygulamada olan, 18/03/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik mülga olmuştur.

Ancak yeni yönetmeliğin geçici 1 inci maddesi ile;

“Geçici Madde 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce;
a) 18/03/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca nihai olarak karara bağlanan raporlarda yer alan çalışma gücü kayıp oranları,

b) 20/06/2006 tarihli ve 26204 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan 06/01/1994 tarihli ve 21810 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Emekli Sandığı Sağlık Kurulunca verilen nihai raporlarda yer alan vücut iş görme gücü kaybı oranları,

c) 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,

ç) 06/02/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,

geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

(2) Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.

(3) Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki mevzuat hükümlerine göre başlatılmış olan Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ile ilgili işlemler, bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden evvel yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre sonuçlandırılır.”

denilmiştir. Geçici 1 inci maddenin ( c) ve (ç) bentlerinde belirtildiği üzere daha önce alınmış yüzde 40 oranlı raporlar geçerlidir bu tür raporu olanlar da vergi indirim belgesi almak için Defterdarlıklara müracaat ettiklerinde kendilerinden yeni bir rapor istenmeksizin, vergi indirim belgesi alabilmelidirler.​

Ancak, uygulamada buna uyulmamakta ve eski tarihli rapor ile Defterdarlıklara müracaat edildiğinde kendilerinden bu yeni yönetmelik hükümlerine göre yeni bir rapor alması istenmektedir.

Bu durumda, konu idare mahkemelerinde (vergi mahkemesinde) konu edilmeli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu gereğince düzenlenmesi gereken vergi indirim belgesi mahkeme yoluyla alınmalıdır.

sayın oturan boğa kusura bakmayın türkçem biraz zayıf.tam anlamadım. sanırım açtığın konu beni çok ilgilendiriyor.yazınızı emsal göstererek mahkemeye verebilirim galiba

Bu oran düşürme saçmalığını da değiştirmeleri gerek o kadar baskı bir sonuç vermeli. Refrandum bu türkiye cumhuriyetine güzel bir ( reset ) çekmek anlamına geliyor. Babam % 100 görme özürlü heyet tutuyor %85 veriyor yahu babam % 15 görsün heyetinize .. :) ihtiyaç bile yok.kimse başına gelmeden anlamıyor anlamıyacakta. Dikkat ediyorum da artık engelli insanlar artık birileriyle herhangi bir zorlukta yada tartışmada " KENDİNİZİ BENİM YERİME KOYARMISINIZ " kelimesini bile kullanmıyor... duyarlı insanlardan ALLAH razı olsun olmayanlara da azrail rıza olsun.
ŞİMDİDEN HAYIRLI BAYRAMLAR VE KOCAMAN BİR [SIZE=4]EVET[/SIZE] DİLİYORUM.

sakatlık raporu

selam değerli kardeşim 2002 de yüzde 45 1978 de yüzde 40 raporumu vergi dairesi başkanlığı kabul etmedi .sakarya devlet hastanesi yüzde 37 verdi hiper tansiyon 10
diğerleri ise iki kalçadan çıkık ve sağ ayak bozuk içe dönük kaslar çalışmiyor yani 27 verdi
sakarya yeni kent hastaneside
hiper tansiyon 10
ğöz 0.6 iki ğöz rahatsızmış bunada 10 verdi
kalça çıkıkları ve sağ ayak bozukluklarına ise 2 verdi...bu kadar olur yapacaklarını yapıyorlar
birde inceledimki raporda sağ el bilehi çalişmıyor yazmışlar .olmıyan birşeyi yazdılar
toplam yüzde 22 verdiler .il sağlık müdürlüğünde bağırmam nedeni ile ve haklı oluşumu ğördüler .beni istanbul numune hastanesine gönderiyorlar hakem hastane adında
bizler bu insanlara nasıl güveneceğiz zaten incelendiğinde iki raporun toplamı
yüzde 47 bunu ğördükleri halde neden zorluk gösteriyorlar hiç anlamış degilim .saygılarımla

selamlar

Bu nasıl saçma sapan bir iştir !! Ben %40 oranında engelliyim bir ayağım yok ama bir mucize oldu maliye bakanlığı bana sen iyileştin dedi, sağlamsın dedi hiç bir şeyin yok dedi, bende kontrol ettim ayağımı tekrar ölçtüm ama uzamamıştı aynıydı (!) benim oranımı 2006 yılında %36 ya indirmişler, ben şimdi engelli barajı %40 olduğu için engelli kadrosundan işe giremiyorum, sağlam bireyle aynı şartlarda görülüyorum, bu durumun acil olarak düzeltilmesi birçok mağdur olmuş arkadaşım açısından çok ama çok önemlidir. Ben bütün bakanlıklara, siyasi partilere, derneklere mail atıyorum, neler yapabiliriz bu konuda? Birlik olmamız şart..

eğer raporun % 40 ise ve bunu merkez sağlık kurulu düşürmüşse buna itiraz et ve idare mahkemesine ver ben böyle yapacağım
avukata sordum büyük olasılıkla kazanırsın dedi ve ayrıca avukata da gerek yok bir dilekce yaz dedi çünkü danıştay kararı var bu konuda sana verilen raporu merkez sağlık kurulunun düşürme yetkisi yok bu yetki seni sevk ettikleri hastahanenin sağlık kuruluna verilmiş oturanboğa ya sor o daha iyi biliyor sağolsun banada kendisi söyledi saygılar

herkese meraba abilerim ve kardeşlerim aranıza yeni katıldım umarım ayn sıcaklığı bundan sonra banada gösterir hoş sohbetlerde bulunuruz.ben hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim geçen gün yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istedim.

Istanbul bakırköy eğtim ve araştırma hastahanesine sağlık kurulu raporu almak için başvurdum (sürücü belgesi için )hiç bir muayene yapılmadan hiçbir test yapılmadan sağ kol dirsek altı ampute sürücü belgesi alamaz diye rapor verdi.raporda oran dahil belirtilmemiş %0 olarak görünüyor bende il sağlık müdürlüğüne itiraz dilekçesi verdim beni hakem hastahanesi şişli eğitim ve araştırma hastahanesine sevk ettiler şişli eğitim ve araştırma hastahanesinde tüm muaneleri olduktan sonra kurula çağırıldım (şefler toplantısına) beni sandalyede oturtum çeşitli testler yaptılar kullandığım protezi çıkarttırıp kolumu ne derwece kullanıp kullanmadığı ölçdüler reflekslerimi ölçüdüler ve sonunda %71 oranında h sınıfı ehliyeti alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli rapor verdiler.

bende raporu aldıktan sonra bakırköy eğitim ve araştırma hastahanesine görevini yerine getirirken gerekli özen ve yükümlülüklerini yerine getirmediğinden kişilik haklarımın zedelendiğinden 10.000 tl lik manevi tazminat davası açtım.....hwerkesin görüşünü beklerim ve bu konu hakkında da elinde benzer yargıtay kararları olan varsa paylaşırsa sevinirim biz hakkımızı arassak kimsenin umurunda değil o yüzden sonuna kadar ayaktayız
BİZİ KİMSE ENGELLEYEMEZ

ber normal rapor yani durum derece bildirir rapor aldıgımda hep salladılar ne tahlil ne bir şey 40 civarı aldım raporu ama vergi inidirimi için başvurunca tahlil tektik film emar emege derken gayet ciddi bir şekil %60 rapor ankaradan %65 olarak geldi

aslında sakatlık oranını yüzde olarak belirlemek sevk ettikleri hastahanenin sağlık kuruluna verilmiş ve yüzde olarak belirlemeleri lazım ama nedense bizlere zorluk çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar benimde sağlık kurulu % 45 verdi ankaradan ret geldi itiraz ettim ama gene ret geldi ve benim raporumu % 19 a düşürmüşler ama böyle bir yetkileride yok danıştay kararı var. Yani anlayacağınız bize haklarımızı vermemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar bizim ne yapmamız lazım peki !!!!
Yılmadan mücadele etmemiz ve alabilirsek zaten hakkımız ola yasal haklarımızı almak hayat şartlarının bizi anlamadığı gibi yıllarca hizmet ettiğimiz ve pirim ödediğimiz kurumlarda bize engel çıkarmak için elinden gelen her şeyi yapıyor ne yapalım yani şimdi sahtekarlık mı? dolandırıcılık mı? yada aklınıza gelen gayri meşru yollarımı denemeliyiz.
geçenlerde arabayla oğlumu ziyarete gittim yolda trafik polisi durdurdu ve ehliyet ruhsat istedi bende verdim adam trafik polisi
ve H sınıfı ehliyetin ne olduğunu bilmiyor ve bana ne dedi biliyormusunuz neden sağlam ehliyeti almıyorsun . hahahahahaha şimdi müracaat etsem bana sağlam ehliyeti verirlermi? orasını bilmem ama vermezler yani rüşver verip sağlam ehliyeti almamı istiyor adama bakın ya . Malesef öyle bir ülkede yaşıyoruz ki sözde bütün haklarımız fazlasıyla veriliyor peki ya uygulamada tam tersi
ben bağkurluyum ve 23 yıl'dan beri sigortalıyım bağkur personeli bizim aleyhimizde çıkan yasaları çok iyi biliyorlar ama bizim lehimize olan yasaları nedense hiç ama hiç bilmiyorlar ne yapalım burası TÜRKİYE başka yok
kısacası arkadaşım hakkını ara ve sakın vaz geçme çünkü başka yolu yok kanunların çok açık olmasına rahmen mevzuata aykırı hareket etmeye devam ediyorlar ve bunlara ceza verecek bir kurum yok tam bilmiyorum ama bundan sonra yeni yeni yasaya göre hata yapan memura yanlış yaptın diye hiç bir şey yapamayacağız bütün kurumu dava etsen kazanma şansın ne olur orasıda tartışılır eğer biz birbirimize yardımcı olursak ve bildiklerimizi paylaşırsak bütün engelleri ortadan kaldırırız yeterki engel kafamızda olmasın saygılar kardeş

Merhabalar benimde ankara numune hastanesinden aldığım 2005 yılında surekli ibareli raporum var oranı 60 ve her yerde kullanabiliyorum sadece maliye hariç ...Vergi indiriminden yararlanmak için başvurduğumda raporumun yenisini istediler bende beni onların göndermesini istemedim çunku rapor oranımın duşuceğini biliyordum ... Çunkü daha once aynı hastalık aynı bulgulardan yüzde 60 alırken şimdi yüzde 31 alabiliyorum . Bunuda numune hastanesine tekrar gittiğimde rapor için orda orendım bende raporumu heyete sokmadan direk işlemi yarıda bıraktım ileride onüme çıkmasın diye ... Ayrıyetten benim özürlü kimlik kartım var ondada oranım yazıyor ... Ve buna hitaben araştırdım şunu buldum

Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilecek olan Engelliler İçin Kimlik Kartı her işlem için ayrı rapor alma sorununu tek yönetmelikle çözümlemiştir.

Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilecek olan Engelliler İçin Kimlik Kartı her işlem için ayrı rapor alma sorununu tek yönetmelikle çözümlemiştir. Bu amaçla Sağlık Kurulu Raporlarına ilişkin yönetmelik hazırlanmıştır. Yönetmelik, 18 Mart 1998 tarihinde 23290 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu yönetmelikle birey, kalıcı bir engele sahip ise bir defa Sağlık Kurulu Raporu alacaktır. Bu raporla kendisine sağlanan tüm hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanacaktır. Alınan rapor Milli Savunma Bakanlığı dışında tüm kurum ve kuruluşlarda geçerlidir.

Sağlık Bakanlığı ile yapılan işbirliği sonucunda, Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilecek Özürlüler için Kimlik Kartına temel teşkil edecek olan ve 1995 yılından bu yana, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri (Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü) Sivil Toplum Örgütleri (Türkiye Sakatlar Konfederasyonu) tarafından yaklaşık iki buçuk yıl yürütülen yoğun bir çalışma sonucunda, her işlem için ayrı rapor alma sorununun tek bir yönetmelikle çözümlenmesi karara bağlanmış ve bu amaçla Sağlık Kurulu Raporlarına İlişkin Yönetmelik hazırlanmıştır. Yönetmelik, 18 Mart 1998 tarihinde 23290 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönetmelikle özürlü birey kalıcı bir özüre sahipse bir defa sağlık kurulu raporu alıp, kendisine sağlanan tüm hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanacaktır. Kontrolü gerektiren süreğen bir hastalık nedeniyle oluşan özürler için ise sağlık kurulu raporunda belirlenen süre sonunda rapor yenilenecektir. Alınan rapor, Milli Savunma Bakanlığı dışında tüm kurum ve kuruluşlarda geçerli olacaktır. 18 Mart 1998 tarihinde yayımlanan Yönetmelikle sadece 40 ilde toplam 87 hastaneden söz konusu raporların alınması hükme bağlanmışken, 5 Şubat 1999 tarih ve 23602 sayılı resmi gazetede yayımlanan tebliğle bu hastanelerin sayısı 137'ye çıkarılmıştır. Bunlardan 79'u Devlet Hastanesi, 25'i SSK Hastanesi, 33'u ise Üniversite Hastanesidir.

571 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin madde 3, (h) bendinde belirtildiği üzere, özürlülere verilecek olan kimlik kartı ve ilgili yönetmeliğin hazırlanması Özürlüler İdaresi Başkanlığının görevleri arasındadır. Bu nedenle Özürlüler İçin Kimlik Kartı mevzuat çalışmaları Başkanlığımız tarafından yapılarak, ilgili yönetmelik, 13 Ağustos 1998 tarihinde 23432 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2 Aralık 1998 tarihinden bu yana verilmekte olan kimlik kartı için Temmuz 1999 tarihi itibariyle yaklaşık 13.000 özürlü vatandaşımız başvuruda bulunmuş, 10.000 özürlünün kimlikleri hazırlanmış, 11.600 başvurunun bilgileri bilgisayara aktarılmıştır. Diğerleri ise hazırlanma aşamasındadır.

Kimlik kartı almak için izlenecek yol

a) 18/Mart1998 tarih ve 23290 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe uygun düzenlenmiş Sağlık Kurulu Raporu alınacaktır.

b) Özürlü Kimliği Bilgi Formu raporu veren hastanede ya da İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri'nden doldurulacaktır.

c) İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü formların aslını, sağlık kurulu raporunu, tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi ve iki fotoğrafla birlikte Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'na gönderecektir. Formların ikinci nüshası İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde saklanacaktır. (Bu evrakları özürlü kişi ya da yakını gönderemez).

1. İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri'nden Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'na ulaşan formlar ve ekler incelenerek bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Son şeklini almış olan kart postayla özürlü vatandaşın adresine gönderilecektir

Yani 2008 yılında almış olduğum ozurlu kımlık kartı heryerde geçiyor ..Maliyede bunu kabul etmek zorunda ben daha 22 yaşındayım şimdiden hukuk surecini başlatıyorum Tanıdığı iyi bir avukatı olan varsa bana yardımcı olsun lutfen ...

Evet arkadaşlar bu vergi indirimi konusunda baya sıkıntı yaşayan ben dahil bir çok arkadaş var siteten oturan boğa kardeşimiz bilgi aktarıyor bize bu konuda dava açmış ve kazanmış işi bilen avukat lazım vekaltet verir dava açarız

evet haklısın kardeş uğraşmadan olmuyor damlar bu kanunları bizden iyi biliyorlar ama işlerine gelmediği için emekli etmemek için ellerinden geleni yapıyorlar ne diyeyim allah korkusu olmayan insanlardan ne beklenirki zaten saygılarımla

2000 senesinde işkur aracılığı ile %45 doğuştan her iki bacağımdan ort. engelli olduğum halde süreklidir ibaresi yok
2009 senesinde vergi indirimi için tekrar heyete girdim %20 verdiler oranlar değişmiş ama benim sakatlığım nedense değişmedi :mad:
2012 senesinde vergi dairesi aracılığı ile tekrar şansımı denedim % 36 (ankara kurulun verdiği sonuç.Hast. oranımı söylemiyor)

sonuç:

15 gün sürem var bu süreç içinde il sağlık müd. ne itiraz edeceğim tekrar hast. sevk edecekler tekrar %40 altı verirlerse dava yoluna gideceğim mahkemede olumsuz geçerse başbakanlığa şikayet edeceğim o da olmadı avrupa insan hakları mahkemesine kadar gideceğim
hakkınızı yılmadan usanmadan arayın arkadaşlar hatta birlik olup toplu olarak şikayetimizi dile getirelim gerekli merciilere... birlikten kuvvet doğar.
anlaşılan o ki devletimiz orta ve düşük seviyeli engellileri kırpıp engelli statüsünden çıkartıp kumbaralarından tassarruf etmeye çalışıyorlar...:mad:

nostradamus
öncelikle hastaneden veya vergi dairesinden en son ankaradan % 36 olarak gelen raporunuzun ankaraya hangi oranla gittiğini öğren.
eğer oran değişikse , yani % 40 ve üzeri bir oranla gitmişve 36 olarak geri dönmüşse tekrar rapora müracat etme, idare mahkemesine başvur.ankara sağlık kurulunun oranları düşürmesine mahkemeler izin vermiyor artık,
bence bu yolu dene önce

İşin ilginci hastaneler de maliye ve Ankara sağlık kuruluna gönderdikleri raporu gizli gönderiyor. Hastalara vermiyorlar. % Kaç aldığını bile bilmiyorsun.

Üst Alt