Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

"Sakat"la Yüzleşme Denemeleri [Tartışma]

ellerinden gelse bizi rokete koyup başka gezegene yollarlar :) onlara inat buradayım her laflarınada verilecek bir sözüm var

Hmm...:) çok güzel ifade etmişsiz aslnda sakat olmayanlar engeli olmayan insanlar bence'' sakat engelli özürlü''hangisini kabul ediyorsanız:) bu insanlara yaklaşmakta bile sıkıntı çekiyorlar hitap şeklinden çok iletişimde çok büyük sıkıntı yaşanıyor.Sakat argo gibi algılanıyor ya da hakaret ediyormuşuz gibi düşünüyoruz açıkcası kulağa da hoş gelmiyo alışmadığımız için:eek:

her hastalığa verilen bir isim olduğu gibi bizimkine de bir isim verilmek zorundaydı ve bütün hepsini kapsayan ortak bir ad .sakat,özürlü,veyahut engelli. şimdi bana bu üç isimden birini kullanan kişinin bana neiçin bu üç isimden birini kullandığını bakarsam eğer bir durumdan ötürü kullanması gerekiyorsa hiçbir rahatsızlık duymam. sakat olarak öyle sınavlardan geçiyoruz ki eminim bir çoğumuzla alay edenler olmuştur sen sakatsın diye ya da herkez gibi hakkını savunacağın zaman sakat haline de bakmıyor da nasılda sesi çıkıyor. şimdi bütün bunları yaşarken sınıflandırmama verilen isim bana acı vermez. asıl acı olanı insanın normaller ve sakatlar olarak 2 ye ayrılması . genelde sakat insanların yaşantı şekline değilde direk olarak insanlar sakatlığa odaklanır işte bütün problemde buradan çıkar baktığında ilk gördüğü sakat biiridir. benm vücudumda ewt bir sakatlık var aksıyorum yürürken ama bende şöylemi düşünmeliyim bu çok çirkinmiş bunun zeka seviyesi çok düşükmüş bu güzel konuşamıyo. böylemi değerlendirmeliyim beni böyle değerlendiriyorlar. dışardan bakıldığında şunu sık sık duydum yazık yaa pekte güzelmiş yazık olmuş . peki bana ne olmuş biraz aksamam benden neyi çalmış beni tanıyıpta bana özenmeyen bir insan yok ama beni tanımaynlar bana acıyor tanıyanlar sa hayran kalıyor hangisi daha acı sizce. bana sakat desinler köre görme engelli demesinler sağıra işitme engelli demesinler hiç önemli değil. suçlu olan kelimeler mi sizce. böyle yapay şeyleri sorun etmeden ziyade bence insanların kafasının içini değiştirmek lazım bişey olduğunda kendini bilmezler özürlümüsün diye bu kelimeyi eğer küfürselleştirmişse işte sorun kelimede değil onu söyleyen insanın düşünce yapısındadır. hiç kimsenin yarın ne olacağının garantisi yokken bu konuda empati kurmayı beremiyorlarsa bence asıl sorunumz bize verilen isimlerden ziyade insanların bakış olmalıdır...

nasibe hanım çok güzel anlatmışınız yüreginize sağlık,ben aslında kendi görüşümce engelliyiz ama engellinin ne oldugunu bilmeyen var,engelli denince akla gelen sakat birisi olur gözümüzde o canlanır,aslında engelli kelimesine bi başka açıdan bakılınca Günlük yaşamda engellilk tanımı, yakıştırması, bakışı belki de çok genişleyebilir. Hayatını iyi sağlayamayan kişi de, boyu diğerlerinden daha kısa kişi de bir anlamda engellidir. Ancak bu, kişileri aşağılayan bir durum değildir. "Ayağını yorganına göre uzat!" atasözünde olduğu gibi bu kimseler durumlarına uygun çözümlerle hayatı çekilir hale getirebilirler. Ortopedik engelli bir kimse de pekala seyahat edebilir; görme engelli bir kimse yazabilir ve okuyabilir.
Engelliler içinde kendisini yeterince ifade edemeyen belki de tek grup ağır düzey zihinsel engeliler ve kısıtlayıcı engelliliği birden çok olanlardır. Bunlar için çoğu kez başta ana-baba olmak üzere başkaları düşünür ve karar verirler. Bu hususta en önemli görev eğitim

nasibegül;

Toplumda bize karşı farklı bakış açıları ama kendi adıma konuşursam aslında ben şuana kadar çevremden daha hiç sakat, topal, engelli gibi kelimeler duymadım işitmedim. Belkide bu benim şansım.

Duyanlarda çok dert etmemeli. Çokta takılacak bir durum yok.

Bu düşünce toplumla muteberdir. Bizde cahillik diz boyu, Okumuşuda aynı okumamışıda aynı.

Ne kadar çabalarsak çabalayalım batılı düşüncesine sahip olamayacağız (bu yazdığıma hemen karşı çıkmayın batılılaşmak derken ne kasdettiğimi çok iyi anladınız)

Ben Almanya, Fransa, Hollanda, Belçikaya gittiğimde engelli olarak oralardaki toplumlarıda gözlemledim engellilere resmen pozitif ayrımcılık yapıyorlar. Buda insanın çok hoşuna gidiyor. Resmen insanı tabiri caizse şımartıyor sanki kendinizi özel hissediyorsunuz :) İşte kasdettiğim batılık böyle birşey.

Bir kere insanların kendilerine özgüvenleri son derece yüksek.

Biz engelliler olarak bizde birazda özeleştiri yapmak gerek. Eğer bunu yaparsak bakın ortaya neler neler çıkacaktır :)

geçen hafta IMC kanalının bir programın da Türkiye'de engelli olmak konusu ele alınmıştı. Görme engelli iki arkadaş davetliydi ve bu konuya çok iyi değindiler.arkadaşlardan biri ;''özürlü'' kavramı kabahatli olarak sadece engelliyi kapsar ve toplum, devlet bu sıkıntıdan bertaraf edilir.verilen her hizmet engelliye nimetdir.''engelli '' ise engellenen sağlık,sağlığa sebep olan etkenler yani engele sebebiyet veren herşey engelleyendir. ondan bu tabir resmi kullanılmak istenilmez .çünkü yük tek tarafa yıkılarak taşınmak istenilmektedir gibi bir ifade kullandı ve ben bunun çok yerinde bir tespit olduğunu düşünüyorum .

Ben bir spor kazası geçirdim Yani spor yaparken sakatlandım.
Engelli ne özürlü ne? Fiziksel hareket kaybı olan bence sakattır.

Ben bir spor kazası geçirdim Yani spor yaparken sakatlandım.
Engelli ne özürlü ne? Fiziksel hareket kaybı olan bence sakattır.

(madem sakat kelimesini favorilere ekledik)

Sadece fiziksel hareket kaybından yola çıkmamalı. Kafadan sakatlar (zihinsel engelli) var bir de. Ruhsal sakatlığı olanları da unutmayalım. (OturanBoğa hocamız ruhsal/psikolojik rahatsızlığı olan ve sakat raporu olanlar için daha uygun bir kelime mutlaka bulacaktır elbette.)

sakat kelimesini toplum kirletiyor, amacı dışına çıkılarak küfür hakaret olarak kullanılıyor bu kelime. son günlerde çocukların araslarındaki konuşmalardan duyduğum 'spastikmisin oğlum sen' karşısındakini küçümsemek, aşağılamak için bunu kullanıyor çocuklar aralarında.

Sakat, Engelli, Özürlü

Yahu ne fark eder...Hepsinin tanımı anlamı aynı.

Kelimeden ziyade siz söylemde ki anlama bakın...Niyete bakın.

Örn:

Başbakan Davutoğlu Engellilere vatandaşlara aylık 1000-TL maaş bağlanacağı konusunda hazırlıklar yaptıklarını belirtti.
Başbakan Davutoğlu Özürlülere vatandaşlara aylık 1000-TL maaş bağlanacağı konusunda hazırlıklar yaptıklarını belirtti.
Başbakan Davutoğlu Sakatlara vatandaşlara aylık 1000-TL maaş bağlanacağı konusunda hazırlıklar yaptıklarını belirtti.

Fark etti mi ? Bir önemi var mı?

Şu da var ben sakatlandım diyorum. Sakatım engelliyim yada özürlüyüm demedim hiç
kulağa hoş gelmiyo
sıkıntılı konular:)

Üst Alt