Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakat-Engelli, Kim?-Ne? [Tartışma]

WaLe, "Argüman çöplüğüne" dönen başlığa görüş yazdığın için sağol.

Yeni doğmuş kas hastası bir bebek sakat mıdır, engelli mi, neden? Ya da şöyle sorayım, yeni doğan çocuklar ne yapabilirler ve kas hastası bir bebek onlara göre ne yapamaz da engelli olur? Ya da üç parmağı olmayan biri sakat mıdır, engelli mi, engelliyse ne yapamaz da engelli olur? Ya da diz altından ampute olan birisi ne yapamaz da engelli olur?

"Sakat olarak tanımlanan kişiler aynı zamanda herhangi bir fiili gerçekleştirmede engellenen kişiler olduğundan ve genel ifade olarak engelli kavramının kullanılması gereklidir"

Tam da bu işte!
'Sakat' kelimesi vücudunda hasta veya eksik bir uzuv/organ olma halini (yani fizyoanatomik bir durumu) ifade ederken, 'engelli' kavramı, günlük yaşama dair temel (eğitim, ulaşım, erişim vb) planlamalar yapılırken (herkesin göz önüne alınmaması sonucu) sakatların mağdur duruma düşürülmesini ifade eder. Bir başka ifadeyle, herkesin kolayca yararlandığı (Negatif) haklardan (toplu ulaşım, eğitim, kamu binalarından/hizmetlerinden vb.) yararlanamama durumunda sakatlığın değil, engellenmişliğin/engelleyenin sorunsallaştırılması için 'engelli' kavramı yaratılmıştır.
Yani sakat ve engelli kelimeleri birbirinin alternatifi değildir.
Ve bu site sakatlığı değil, engellenmişliği önplana çıkarmak istediği için sakatlar.biz değil, engelliler.biz'dir!

Engelli: 1-) Engelle karşılaşan 2-) Doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi.

Bu sonuç çıkmıyor işte benim kavram bunalımı ve argüman çöplüğüne dönüşmüş dediğim, uzun uzun yazılan yazılardan. Neden bu sonuç çıkmadığını devamındaki diğer üyelerinden mesajlarından anlayabilirsiniz.

Sözlerimin özü sakat kavramının kullanılmasını bir önceki mesajımda belirttiğim gerekçeler nedeniyle şık bulmuyorum..

GÖNLÜNDE KALBİMDE ENGELİ OLANLAR BİZLERDEN KAT KAT ENGELLİ
BEYİNDE YÜREKTE ENGEL OLMASIN GERİSİ BOŞŞŞŞŞŞ

sizinleyiz denilsin

bence ikiside denilebilir ama en önemlisi herşeye rağmen sizinleyiz denilsin

FİZİKSEL AYRIMCILIK

FİZİKSEL AYRIMÇILIĞA SON!
Ben Özürlü,Sakat gibi kelimeler yerine Fiziksel Ayrımcılık tabirinin kulanılmasından yanayım.Çünkü diğer kelimeler bana ,bilerek birileri tarafından yapılıpta sanki standartları uydurulamamış,bir yerleri eksik bırakılmış bir şeyi çağrıştırıyormuş gibi gelmektedir.Oysaki herhangi bir uzvumuzu yeterince kullanamıyor olmamız.Bizlerin insani değerlerimizden birşeyler kaybettirdiğini zannetmiyorum.oysaki bir malın veya herhangi bir şeyin özürlü,sakat olması demek, o şeyin maddi veya manevi değerinin düşmesi anlamına gelmektedir.Oysaki Bir İnsanın Herhangi bir organını yeterince kullanamıyor olması o kişinin insani,ahlaki değerlerininde erozyona uğraması anlamına gelmemektedir.Yıllarca biz FİZİKSEL AYRIMÇILIĞA tabi tutarak sakat,özürlü,yarım insan diyerek horladılar,küçük gördüler.Artık var olan Fiziksel durumumuzu bilerek ve kabul ederek hiç bir komplekse kapılmadan ,bu tür yakıştırmalara karşı daha bilimsel daha onurluca ve insanca mücadelemizi yükseltmek zorundayız.Herkesten acınma değil saygı bekliyoruz.bizler kendimizi nasıl görüyor ve hissediyoruz.Bugün binlerce Fiziksel Eşitsizliğe ve Ayrımçılığa uğrayan arkadaşlarımız ve aileleri bu tür aşağılayıcı yakıştırmalardan dolayı .Toplum içerisine çıkmamakta hatta çıkamamktadır.Yanlızlığa itilmektedir.Fiziksel Eşitsizliğe sahip arkadaşların onurluca bir yaşam sürmeleri için.Çevre koşullarının, etkin ,baskın düşünsel değer yargılarının değiştirlmesi için etkinlikler düzenlemeliyiz.hayatın her alanında olmalıyız saklanarak değil mücadele ederek toplumda yerimizi almalıyız.Acınarak değil yaptıklarımız ile kendimizi herkese kabul ettirmeliyiz
FİZİKSEL EŞİTSİZLİĞİN ORTADAN KALKMASI İÇİN,HER ALANDA FIRSAT EŞİTLİĞİ
FİZİKSEL AYRIMÇILIĞA SON

HASAN KAYA
ENGELLİNİN İNSAN HAKLARI HAREKETİ DERNEĞİ

Hasan Bey, 'sakat' ile "Fiziksel Ayrımcılık" aynı şey değil ki? Sanırım sakatlığın değil, sakatlık bahanesiyle ayrımcılığa uğramanın öne çıkarılması gerektiğini söylemek istediniz.
Biri ya sakattır ya da değildir. Sakat birine "sakat" demek onu "aşağılamak" demek değildir ki!
"Ben sakat değilim" demek, "Artık var olan Fiziksel durumumuzu bilerek ve kabul ederek hiç bir komplekse kapılma"mak mı oluyor, yoksa tam da aksine, kompleks yapıp kendini reddetmek mi oluyor?
Evet, sakatım. Eeeeee?

Sakatım.
Herkes gibi herşeyden eşit oranda yararlanmak hakkım var. Bu konuda bana ayrımcılık yapıp beni engelleyemezsiniz.
Düstur budur...

hsd demişki.

Ben Özürlü,Sakat gibi kelimeler yerine Fiziksel Ayrımcılık tabirinin kulanılmasından yanayım.Çünkü diğer kelimeler bana ,bilerek birileri tarafından yapılıpta sanki standartları uydurulamamış,bir yerleri eksik bırakılmış bir şeyi çağrıştırıyormuş gibi gelmektedir.Oysaki herhangi bir uzvumuzu yeterince kullanamıyor olmamız.Bizlerin insani değerlerimizden birşeyler kaybettirdiğini zannetmiyorum.oysaki bir malın veya herhangi bir şeyin özürlü,sakat olması demek, o şeyin maddi veya manevi değerinin düşmesi anlamına gelmektedir.Oysaki Bir İnsanın Herhangi bir organını yeterince kullanamıyor olması o kişinin insani,ahlaki değerlerininde erozyona uğraması anlamına gelmemektedir.

Belki özürlü sakat gibi kelimelerin yerini fiziksel ayrımcılık alamaz ona bişey diyemem.

Ama hasan beyinden cok güzel anlattığı gibi özürlü sakat kelimelerindede bir eksiklik var .

bunların yerine farklı bir isim bulmamız gerekli ama ne ? :lol: :lol:

Re: FİZİKSEL AYRIMCILIK

hsd' Alıntı:
Ben Özürlü,Sakat gibi kelimeler yerine Fiziksel Ayrımcılık tabirinin kulanılmasından yanayım.
burada ayrımcılık yerine "ENGELLİ" kelimesini kullanacaktım tamamen bir yazım hatası olmuştur. özür dilerim

Galiba Türk milleti olarak kavramlar üzeründe tartışmayı ne kadar çok seviyoruz. Bulunduğumuz gruba, yaşadığımız yere, kariyerimize, boyumuza, kilomuza... Söylermisiniz herkesin kendisine göre bir tasvir yada şöyle söyleyim bir ad koymak istese tahmin edrimki onlarca ve hatta yüzlerce sonuç ortaya çıkacaktır. Peki ne değişecek. Bize sakat deseler özür derecemiz mi değişecek. Özürlü deseler bir türlü tam anlamıyla aşamadığımız istihdam durumumuz mu azalacak. Malul deseler toplumdan; kabul etmesekte tecrit edilmemiz mi bitecek. Ben çalışan bir insanım ve engelliyim. Hala bir şekilde adımızla uğraşıp içimizdeki o burukluktan kurtulma çabası içindeyiz. Özürlü, engelli, sakat v.s. Arkadaşlar dünya ekonomi ve siyasetini elinde tutanlar çok iyi koştukları, duydukları... için değil akıllı oldukalrı için yapıyorlar. Neden her insan gibi akıllı insanlar olduğumuzu kabul etmiyoruz. Tabiki insanın fiziksel engelli olması kolay değil ama kendimizi tabirlerin arkasına gizlemekten vazgeçelim. Bırakın adımıza ne derse denilsin biz aklımızla ne yapabiliriz ona bakalım. Kavram karmaşası kolaylığına girmek şimdiye kadar bize ne kazandırdı.

Türk Dil Kurumunun Engelli,Sakat,Özürlü kelimeleri hakkındaki tanımları şöyle

Engelli:Vücudunda eksik veya kusur bulunan
Sakat:Vücudunda hasta veya eksik bir yanı olan;engelli ,özürlü
Özürlü:Kusurlu olan ,defolu

hala kavramlar üzerinde tartışmanın anlamsız olduğuna inanıyor musunuz?

TDK'nın Bir de insan tanımına bakalım

İki eli olan, iki ayak üzerinde dolaşan, sözle anlaşan, akıl ve düşünme yeteneği olan en gelişmiş canlı.

şimdi yukarıdaki tanıma bakrsak, görmeyen, konuşamayan, duymayan, eli-kolu-baçağı olmayan, zihinsel yetilerini kullanamayan biz ve bizim gibiler hangi sınıfa koyaçağız?

kelimeler o kadar kolay bulunan şeyler değildir, bir kültürün, anlayışın yıllarca kazandığı birikimlerin sonucudur. sorunlarımızı doğru tespit edip çözüm üretebilmek için kendimizi nasıl tarif ettiğimiz ve algıladığımız önemlidir.
Engelli hareketi başarıya ulaşaçaksa kavramlar iyi tahlil etmeli ,bir başkaları değil, kendisini kendi tarif etmelidir.
aslında kadın hareketi incelendiğinde bunun nasıl yapıldığı görülecektir
sorun kadın, engelli ,çocuk, mülteci v.s olmak değil "İnsan Olmaktır"
hedefte Engellinin İnsanileştirilmesidir

SAKAT BAŞLIĞI ALTINDA YAZILAR

ÖNCELİKLE BİR ÜSTA YZI İLE AÇIKLAMAMI YAPAYIM HERHANGİ BİR YANLIŞ ANLAŞILMAYA SEBEBİYET VERMEYELİM. SİTE İLE YADA SİTE YÖNETİMİYLE KİŞİSEL BİR SORUN SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

TÜRK DİL KURUMUNUN YADA BAZI DERNEKLER TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMALARIN NAZARIMDA DEĞERİ YOKTUR. SAKAT KELİMESİ BU TOPLUMDA ÇAĞRIŞTIRDIĞI ANLAMLAR BAKIMINDAN HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLECEK BİR TARAFI YOKTUR VE BİRÇOK ENGELLİ BİREYİ YARALAYAN YADA RAHATSIZ EDEN BİR KELİMEDİR. BU BAKIMDAN ÖZELLİKLE ENGELLİLERİN YAŞAM STANDARTLARINI YÜKSELTMEYE ÇALIŞAN HERHANGİ BİR YAPILANMA İÇİNDE BU SÖZCÜĞÜN KULLANILMAMASINI TERCİH EDERİM.
SAKAT KELİMESİ BİR İMAJIN SEMBOLÜDÜR. VE BU İMAJ TOPLUM İÇİNDE VAROLMAYA ÇALIŞAN VE VAROLMAYI BAŞARAN HER ANLAMIYLA KENDİNİ KABUL ETMİŞ VE DE ETTİRMİŞ BİR ENGELLİ BİREYİN HATIRLAMAK DAHİ İSTEMEDİĞİ BİR İMAJDIR.
BU SEBEPTEN SAKAT BAŞLIĞI ALTINDA AÇILAN YAZILARA YORUM BİLDİRMEYECEĞİMİ İFADE EDİYORUM. TEPKİM BİREYSELDİR BURADA KİMSEYİ BİR HAREKETE ÇAĞIRMAK GİBİDE BİR NİYETİM YOK

SAYGILARIMLA

"Spastik" kelimesi çok mu pozitif algılanıyor peki?
Kendimizi başkalarına göre konumlandırmak, kendimize yabancılamak demek değil midir aynı zamanda? Bizi (sakatlar) ancak sevimli (engelli) hale getirerek kabul etmeleri midir dürüstlük? Birilerine şirin görünme kaygısına düşersek o yalpalayan, topallayan, az işiten, az gören halimizi nasıl kamufle edeceğiz peki? Mesela kırmızı fiyonklu kurdale işe yarayabilir mi? Ya da altından baston felan...? Böylece dikkatleri başka yere çekebiliriz belki... İyi ama kendimizi nasıl kandıracağız?

Bilmiyorum alakasız mı sayarsınız ama, önemli bir bağ kurduğum için paylaşmak istedim: "Siyahsın ve bu aşikâr"

Not: Hayır hayır sen siteyi bölmek istiyorsun :):) Devam kardeşim... Öyle saçma kaprislewr olmaz...

BEN KENDİME SAKAT DEDİĞİM ZAMAN İNSANLAR BANA KIZIM SENİN KAFAN SAKAT.ŞÖYLE SAKAT MAKAT DEYİP DURMA KENDİNE DİYOLAR.AMA ARKADAM KONUŞURKEN İŞİTİYORUM Kİ BENDEN SAKAT HALİYLE DİYE BAHSEDİYOLAR..BURDA İNCE BİR NÜANS VAR...DEMEKKİ YA İNSANLAR ÇOK RAHAT ROL YAPIYOR YADA BEN BU DÜNYAYI YANLIŞ ANLIYORUM...,
SEVGİLERDE KALIN....

ne demek istediğini çok iyi anladım sevinç haklısın ve ek olarak şunu söyliyeyim bizi idare edilmesi gereken yani he deyin geçin der gibi bi durum olarak görüp hoş tutmaya çalışıyolar kendi kuş zekalarınca ama kendi adıma söliyeyim ben bu durumu aştım

slm

bu site bölünmez bülentciğim merak etme ama neden bölünmeyeceğini sorma cevap verirsem kavga çıkar.
kimseye boncuk dağıtacak halimiz yok böle bi amaçta yok kastettiğim farklı bişey.
kararımda ısrarlıyım sakat yazan yerde ben yokum. kapris olarak algılıyorsan bilemem. ama genelde ortaokulda falan yapardım o işi :D :D :D

sakatlığa dair

çok basit bir terim değilmi bizler sakatmıyız ,özürlümüyüz,kör mü yoksa topalmıyız bu terimler bence literatürden kaldırılmalı sadece bazı hareketleri kısıtlanılmış engelli bireyiz illaki bir tanım gerekiyorsa

hakanx34x

değerli arkadaşım merhaba;

kendini nasıl oluyorda (sakat,özürlü,kör,topal v.b)3.sınıf terimler ile bağdaştırıyorsun doğrusu anlamış değilim.

diyelimki bir mağazadan bir gömlek aldın ve eve geldiğinde gördünki kol altı sökük o gömleği değiştirmeye gittiğinde satıcıya ne dersin tabiki gömleğin defolu ve ya özürlü olduğunu dile getireceksin yani; defolu bir eşya olmamalıyız bir örnek,de eski fransızca kitaplarını karıştırarak bulabilirsin ve eminim ki bir daha sakat ,özürlü terimlerini kullanmazsın .
ve son olarakta seninde tabir ettiğin gibi dünya siyasetini elinde tutan ülkeler engelliye nasıl bir literatür bulmuşlar bunu araştırdınmı hiç ve oralarda bireyler,e ayrıcalık yaşatılıyormu

Özürlü Engelli Sakat -Kısıtlı seç beğen Al !!!

Arkadaşlar çevremizde bir çok tanımlama yapılıyor bizler için . en çok da özürlü ve sakat kelimeleri . halbuki özürlü sakat engelli 3. kişilerin bize yakıştırdığı sıfatlardır . bir defa özürlü ve sakat insan onuruna yakışmayan insanla kullanılması hoş olmayan kelimelerdir . özürlü = üretim hatalı yetersiz eksik . bu mu insana yakıştırılan sıfat . devlet bile özürlüler idaresi diye kaba bir tabir kullanmış . sakat kelimesine gelince zaten hiç bi şey söylemiyorum . çok eski ve kaba bir kelime . çok soğuk ve itici .

Gelelim engelliye ; bu diğerlerine göre biraz daha kabul edilebilir .ama burada da engelli terimi ; engelin kişiden kaynaklandığı savı üzerine bir 3. kişi tanımlamasıdır . engeli kişinin karşısına çıkaranın yerel yöneticiler , toplum ve çevre olduğu göz ardı edilmektedir . Dışarı çıkmak istediğinizde ulaşım sorununuz varsa , otobüs veye dolmuşa binerken zorluklarla karşılaşıyorsanız , devlet dairelerinde ve binalarda bitmek tükenmek bilmeyen merdivenlerle boğuşuyorsanız ve işte bu sizden değil 3. kişilerin sizi göz ardı etmesinden kaynaklı ise burada engelli değil engellenensiniz .

ben tüm bu tanımların yerine KISITLI kelimesini kullanmayı daha uygun buluyorum . Çünkü yaşantımızda kısıtlılık söz konusudur . Her şey uygun olsada yapacaklarımızda bir şekilde kısıtlı kalırız . Ama bunu genişletmek kısıtlılığımızın sınırlarını aşmak yine bizim elimizde olan bir seçenektir . Açık uçludur .

Benim bu konuda ki görüşlerim budur . aklıma geldi ve bu şekilde bir yazı yazmak , düşüncemi paylaşmak istedim .

Sizin bu konudaki görüş düşünce ve önerileriniz nedir ? Kısıtlı kelimesi daha uygun değil midir?

Selahattin Duman ve Dildeki karmaşa [Tartışma]

selahattin Duman'da benim gibi bu dil karmaşasından bıkmış galiba..Kendisi her sabah aynı çay-kahve içmem gibidir
benim için..Onun yazılarını okumadan güne başlarsam, bir şeylerin eksikliğini hissederim..Dil konusunda karmaşaya
engellilerle ile ilgili karmaşayı da eklemiş..
Ne dersiniz bu işin suyu çıkmadı mı? Selahattin Duman Haksız mı?

Doğrudan çalmayın.. Haksız mal edinin!

sakatlığını kabul edememiş,onu kamufle etmek için harfleri kendine siper etmeye çalışan bireylere ancak acıyorum ve psikolojik destek almalarını öneriyorum...

biri bana ne olduğumu söylesin:)

buyum diyorum olmuyor şuyum diyorum olmuyooo

ben neyiim leeyyynn:))

----------

siz zahmet etmeyin arkadaşlar ben kendime uygun tanımı buldum

ben kendimi bundan sonra ÖZENSA olarak tanıtıcam

özürlü-engelli-sakat kelimelerinin ilk 2 harfinden harman yaptım

oh be :)

...
işin açıkçası devletin bir kurumu boyle yorumlarsa kelimeleri, toplum ve devletin de böyle yorumladığı açıklık kazanır.
ve ayrımcılıgın kasdi ve resmi yoldan yapıldıgının gostergesi sayılır.
Sevgili Kalem, bakıyom yine esmiş, gürlemişsin.. :p;)

TDK'nın bu konuda bu kadar ayrıntılı düşündüklerini sanmıyorum .. (Hatta hiç düşündüklerini sanmıyorum.. neyse..)

Hani 80'lerde ortaya çıkan bir 'küreselleşme' furyası var ya.. Hah.. bu da o "ne yapalım edelim küreselleşim" zihniyetinin bir sonucu bence..

"Sakat" kelimesi çok abuk yerlerde de kullanılmaya başlandığından bunun yerine bir kelime koyalım dediler ve 'özürlü'de karar kılındı.. Ama o büyük eleştiriler aldığından kısa sürede eskidi..:)

Avrupa ve Amerikalıların sakat kelimesi karşılığında kullandığı handicapped kelimesinin Türkçedeki karşılığı "engelli" mevzuya cuk oturuyordu..:) Bu yüzden bu kelime hemen kabul gördü.. Oradan copy-paste edildi yani.. Kolayı varken niye ikinci kez keşfetsinler Amerikayı? Di mi:p " Onun için; 'engel' kelimesinin tam anlamlarını veremedilerse çok görme garipleri.. :p

Ona da "engellinin sahip olduğu şey" gibi abuk bir cevap verebilirler..

Yaf Kalem, alemsin valla.:D 1980'den bu güne soru soracak TDK mı kaldı ülkede..:(

...
Oradaki engelliler o mücadeleyi yapmış ve o kelimenin hakkını vermiş demektir bu! Biz yaptık mı? Nerede, ne zaman??:confused::confused:

* 'Sakat' ve 'engelli' kavramları aynı mıdır?
EL CEVAP :SAKAT İLE ENGELLİ FARKLIDIR AYNİ DEĞİLDİR

* Her sakat engelli, ya da her engelli sakat mıdır? Engelsiz bir insan var mıdır?
EL CEVAP ;HER SAKAT ENGELLİDİR FAKAT HER ENGELLİ SAKATDEĞİLDİR

* Bir sakat ne zaman engelli olur?
EL CEVAP ;ÖZRÜ (SAKATLIĞI) YÜZÜNE VURULDUĞUNDA .

* Engellerle karşılaşmak arzulanır bir şey midir? Bir insan kendi kendini engeller mi?
EL CEVAP :TABİKİ DE HAYIR . İNSAN KENDİSİ İÇİN NEDEN BİR ENGEL ARZULASIN Kİ AKSİNE ENGELDEN KURTULMAK İSTER .AKIL BİLGİ DİKKAT OLMADADIĞI SÜRCE KENDİSİNİ OLDUĞUYERDE ENGELLER

* Sakat olma halinizin/sakatlığınızın engellenmek için haklı bir gerekçe olduğunu düşünüyor musunuz? Engellere/engelleyenlere hak veriyor musunuz?
EL CEVAP
ÇOK BEDENSEL ENGELLİLERİ BİLMEM AMA NORMAL SAKATLIĞI OLMAYAN ENGELLİLERİN HAKLI BİR GEREKÇESİ YOKTUR BENCE AZİM DİYE BİR SEY VARDIR BU KULLANILMALI HAYATTA

* Sizce günlük yaşamınızda karşılaştığınız engellerden kimler sorumlu?
EL CEVAP ;BÜROKRASİ . DUYARSIZ İNSANLAR

* Kim olduğunuz mu önemli, ne olduğunuz mu?
KİM OLDUĞUM ÖNEMLİ

NE OLDUĞUM ,.ÖNEMLİ DEĞİL BENCE

----------

Bur da bir konu açılmıs kımse ciddi ye alıp da cevap vermemis .işin detaylarını arastırmısbunu yapmayın bence sizde cevap verin kurcalayacağınıza ..adam adamakkıllı cevap veren çikmamıs yazık

Elbette...:)

"Dil" de yaşar! Doğar, büyür, ölür!

Birileri istedi, rica etti ya da emretti diye dil oluşmaz! Toplumun ihtiyacı belirler dili.. Ona ters düşen anında ölür!! :)

........................

Bu forum böyle bi yer işte İsmail!:)

Bazen öyle olur ki; verilen cevaplar "cuk" diye yerine oturur.. Hatta açılan başlıktan daha önemli olur verilen cevaplar.. Bazen de konuyla ilgisiz gibi görülen ama can alıcı noktasından yakalayan cevaplar verilir. Ama kimse kimseyi "niye benim istediğim cevabı vermedin" diye; suçlamaz, küçük görmez!! ;)

Üst Alt