Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ kulaktan %90 işitme kaybı olan biri özel tertibatlı araç alabilir mi? [Soru]

azizkanmaz

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar benim bir eniştem var sağ kulak % 90 işitmiyor raporu var birde 2022 maaşı raporu var o rapor ise çalışma kaybı oranı % 60 şimdi benim merak ettiğim şu
bu adam özel tertibatlı araç alabilirmi yoksa onun çoçuğu onun raporu üzerine ötv siz araç alabilirmi yada nasıl bir yol izlemesi lazım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekürler

kendi adına özel tertibat olmaksızın sadece otomobil alabilir. ÖTV de öder MTV de öder hiç bir muafiyetı yoktur. Ehliyeti var ise başkasının adına kayıtlı otomobilde kullanabilir. Otomobil kullanırken arka cama sağ sol olmak üzere 2 adet İşitme eEngelli ablemi takabilir...

Şimdi size anlatmak istediğim esas nokta: %90 işitme kaybı demek %90 işgücü kaybı demek değildir. Siz yazdınız %60 sakat oranı. Demekki enişteniz %60 sakat oranında yani %90 değil. O yüzden merak ettiğiniz ÖTV MTV muafiyetine giren araç alamazsınız.

benim bildiğim duymayanlara h sınıfı ehliyet veriliyor. ( çalıştığım yerde alanlar var gördüm ) ve ötv ödemeden araç alabiliyorlar

işitme engelliler maalesef,ÖTVsiz araç alamıyorlar.

tam bilmiyorum ama h sınıfı ehliyeti olan herkez ötv siz araç alamıyormu ?

Bedensel engelliler ve Özürlülük derecesi %90 ve üstünde olan engelliler ÖTV siz araç alabiliyor.

ama sonuçta adamın çalışma kaybı oranı %60 benim anlamadığım bu adam şimdi h sınıfı ehliyet için başvursa h sınıfı ehliyeti alamazmı h sınıfı ehliyeti aldıktan sonra bu sefer özel tertibatlı araç için başvursa alamazmı lütfen yinede araştıralım

Çalışma kaybı oranının (%90 ve üzeri değilse) hiç bir önemi yok. Önemli olan şey otomobil kullanırken hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duyması...

azizkanmaz' Alıntı:
ama sonuçta adamın çalışma kaybı oranı %60 benim anlamadığım bu adam şimdi h sınıfı ehliyet için başvursa h sınıfı ehliyeti alamazmı h sınıfı ehliyeti aldıktan sonra bu sefer özel tertibatlı araç için başvursa alamazmı lütfen yinede araştıralım

Her H sınıfı ehliyet için mutlaka mutlaka ÖTV muafiyeti yok. İşitme engellisiniz ve %60 iş görmez raporunuz var: H sınıfı ehliyete tabii siniz. ÖTV muafiyetinden faydalanmaksızın sadece otomobil alabilirsin. Aynı zamanda başkalarının otomobilleri de kullanırsın

Ve arka cama uyarı levhası asmak şartıyla...

PEKİ ALACAĞI ARABANIN PLAKASINDA H SINIFI EHLİYETİ OLDUĞU İÇİN ÖZÜRLÜ SİMGESİ BULUNACAKMI

Sayın Ali Yüce bilmeden yazdığını itiraf ediyorum. Ya da gözünden kaçmış olabilir. Bedensel engelliler için özel plaka var iken:

Ben bizzat sordum: ayrıca bu sitede yönetmenlikte var: ve H sınıfı ehliyet alan bir birey için: Özel plaka yok. Çünkü başkalarının adına kayıtlı araç kullanabiliyor. Hatta kendi adına kayıtlı araçı da başkaları da kullanabiliyor.

En önemlisi Emniyet Teşkilatına sordum: İşitme engelli plakası yok. Bana yazı gönderdi bu yazıyıda burada bir yerde yayımladım. Tekrara gerek yok..

Tekrar yazıyorum: H sınıfı ehliyet sahibi işitme engelliler sadece otomobil kullanırlar. İçte en az 1 dışta sağda 1 solda 1 olmak üzere en az 3 dikiz aynası olması şartıyla ve Arka cama sağ ve sol olmak üzere 2 adet okunabilir uyarı levhası asılması süretiyle araç kullanabilir.

İşitme engelli işareti mahsus plaka piyasada bulunmamaktadır. Özel olarak özel firmalara para karşılığı yaptırılabiliyor: Bunun yasal düzeneği yok. Yani yasal değil.

Aslında siz kafa karıştırmayın...
Ben işitme engelli olup H sınıfı ehliyetim ile araç kullanmaktayım ve işitme engellilere bu konuda yardımcı oluyorum.

Bildiğim tüm mevzuatlara aykırı yazmışsınız.

Ben kızdığım için yazmıyorum: Konu ile alakası olmayan yazılar yazmışsınız. Farklı kategoride olduğunu gözden kaçırmışsınız...

İşitme Engelliler olup h sınıfı ehliyet alanlar farklı kategorideler.

2006 yönetmenliğinden yararlanarak yazdım. Eski usul daha iyiydi. Hiç değilse ruhsatta hususi olan tüm araçlar kullanabiliyorduk.
2006 yönetmenliğinde tek tek tarif ettiler ki: Hernahngi hususi araç kullanamaz olduk.

Gerçekten yasaya uygun yazıyorum.Birşey bilmezsem akabinde hemen araştırırım; Yanlış varsa üzerine giderim.

ya arkadaşlar neden bu kadar tartışıyorsunuz ki konu bitmiştir yani işitme kaybı olan biri ötv den faydalanamaz bu kadar basit

Üst Alt