Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

REM ve özel kulak kalıbının sağladığı fayda hakkındaki deneyimim

e.arslan

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
[SIZE=2] Cihaz almayı düşünen veya kullandığı cihazdan verim alamayan kişiler için deneyimimi paylaşmak istiyorum.

İşitme cihazından tam verim almak isteyenlere REM testi ve özel kalıp yaptırmasını tavsiye ederim.
(özellikle orta seviye veya üstü işitme kaybına sahipse)[/SIZE]

[SIZE=2]Neden tavsiye ediyorum? Kişisel deneyimim:[/SIZE]
Asimetrik olarak bir kulakta ileri seviye(1000hz ve sonrası 80db+) ve diğer kulakta orta seviye işitme kaybım vardı. 24 yaşımın sonunda çift Oticon More cihaz almaya karar verdim.

Cihazı aldığım yerde REM[SIZE=1](Gerçek-kulak ölçümü)[/SIZE] yapılmadı ve kalıp yerine silikon uç takıldı. Sesler karmaşıktı ve gürültüde anlaması çok zordu. Üstelik cihaz takılı değilken bile sesleri daha iyi ayırt ediyordum. Çok kez farklı uç ve ayar denendi fakat faydalı olmadı. Cihazı aldığım yerden ikinci kez REM talebinde bulundum. Sadece çocuk hastaların ihtiyacı olduğu, yetişkinler için REM gerekmediği yalanı söylenerek geçiştirildim. Bu tarz yalanlar söyleyen birçok şube ve firma var. Bir seneye yakın süre düzenli kullanmak da duymamda fayda sağlamadı.

Bu ay 19 Ekim'de Gatases Konak şubesine gittim. Özenli şekilde ilgilenildi. REM testim yapıldı ve özel kalıp oluşturuldu. Kullanmaya başlayınca aradaki farkı gördüm. REM ayarı ve kalıp sonrası faydasını gördüğüm şeylere değineceğim.

Artıları:
+ Genel olarak sesler yükseldi ve arttı. Dudak okuma ihtiyacım azaldı.
+ Seslerdeki karmaşıklık kayboldu ve daha anlaşılır hale geldi. Gürültüdeki konuşma anlaşılırlığı arttı.
+ İleri seviye kayıp olan kulaktaki seslerin rahatsız ediciliği azaldı.
+ Silikon uç gün sonunda hafif acı ve sık kaşıntı yapardı, fakat kalıpta böyle bir sorun yok.
+ Düşük frekans(kalın) seslerin kalitesi arttı. Müzik ve enstrüman sesleri daha iyi.

[SIZE=2]Bkz:[/SIZE] [SIZE=2]"Gerçek-Kulak Ölçümü" neden gereklidir?[/SIZE]

Benim için de güzel bir tecrübeydi.
e.arslan işitme cihazı kullanım sürecini, şikayetlerini ve çözüm için neler yaptığını çok iyi bir şekilde not almıştı.
Ne istediğini iyi biliyordu. Uygulama sırasında verdiği geri bildirimler çözüm sırasında çok yardımcı oldu.

Merhaba ben cihazımı 2018 yılında almıştım. REM testi dediğiniz tam olarak nedir? Ben yaptırdım mı tam bilemedim. Widex Beyond cihazım var ve kulak içi kısmı kulağıma uygun kalıplı yapılmıştı.

vay masallah arkadas deneyımlerını profesyonel odyolog agzıyla ıfade etmıs:eek:
ama bır seyı unutmus ılerı ısıtme kayıpla sılıkon ucla cıhaz kullanırken fııı fııı otmesını nedense ıfade etmemıs
bunda cıhazın yenı ve gelısmıs bır cıhaz olmasımı etkılı bılemem
uymnayan kalıpla ılk cıhaz ottugunu ıyı bılırımde:)

bakın ama REM OLCUMUYLE ayar yapılır odyocu ısın ehlıyse muthıs memnunıyet verıcı oldugunu cok ıyı tecrube etmıs OLARAK bıLıyom

vaktınde hacettepenın dutturu docent odyologunun rem ıle ayar yapmasının ne kadar acı verıcı vede cıhazımın saatlerce bıktırıcı ugrasısı sonra sıfır sesler adamakıllı sagır olarak eve donme maceramı
sokak arasında araba altında kalmama ramak kaldıgınıda HIC UNUTAMIYORUM:mad:

Bohemian
Merhaba. Bildiğim kadarıyla özetleyeceğim. Cihaz için özel ayar yapılırken odyogram verileriniz sisteme giriliyor ve cihaz bu verilerle otomatik bir ayarlama yapıyor. Örneğin siz 1Khz'de 50 desibel ses iletildiğinde duyabiliyorsunuz. Pekâla, cihazın otomatik ayarları gerçekten bu kazancı sağlayabiliyor mu? 1Khz'de 50 db yerine 30db'lik kazanç sağlıyor ve duymanızı zorlaştırıyor olabilir. Bunu anlamanın tek yolu REM, diğer adıyla gerçek kulak ölçümü yapılması. Amaç ihtiyaç duyulan kazancın sağlandığından emin olmak.

Çünkü sizin kulağınızın yapısı, kullanılan uç veya kalıp gibi kazancı etkileyen çok fazla faktör var. Program bunları hesaba katarken varsayımlarla çalışır. Ama size, kulağınıza göre REM destekli özel kazanç ayarlamaları gerekir.

REM testi yapılıp yapılmadığını firmadan öğrenebilirsiniz.

GRAHAM BELL
Teşekkür ederim :eek: Siz daha iyi bilirsiniz fakat sanırım fııı fııı dediğiniz ötme feedback ile ilgili. Silikonda küçük uçlarda bu sorunu yaşamıştım fakat büyük boy uç kullanmak feedback sorununu çözmüştü. Gel gelelim ki büyük boy da kulağımda tıkanma yapıyordu. More için özel kalıp yaptırdıktan sonra bu dertler ortadan kalktı. Mehmet Akşit'in çalıştığı şubeye yakın oturduğum için şanslıyım. Çok deneyimli ve ilgili.

Daha önce ben de çok fazla saçmalıkla uğraştım. Özellikle şikayetler dile getirildiğinde 'bir altı-yedi ay kullanın her şey düzelecek' gibi masallar uyduran odyologlar gördüm. Cihaza alışma süreci diye bir gerçek de var elbette ama ortada bir şikayet varsa da o şey kayda değerdir, geçiştirilemez. Odyologlar empati yeteneğine de sahip olmalı. Bir pazarlama işi gibi ticari kafayla yaklaşmamalı. Kendi firmasını sürekli öven ve ardından ayarlama için fahiş ücret isteyen yerler de var. Ankara'da da durum böyle.

Dolayısıyla işitme cihazı alan kişilerin bu farkındalığa sahip olması zorunlu oluyor. Cihaz alacak kişiler Mehmet Akşit'in forumda ilk kez işitme cihazı alacaklar için açtığı konuya bir göz atmalı.

Üst Alt